Emel Çevik
Supply Chain Group Manager
2005 yılından beri Avon şirketinde çalışıyor.
2002 yılında Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan hemen sonra bir perakende şirketinin tedarik zinciri operasyonunda görev yapma fırsatım oldu. Bu şekilde tedarik zincirine bir giriş yapmış oldum. Burada iki yıl kadar çalıştım ve ondan sonra iki yıl tedarik zincirinde servis sağlayan bir firmada görev yaptım. Toplam dört yıldan sonra Avon'a geldim. Avon'da Stok Planlama Birimi’nde Uzman Yardımcısı olarak başladım. Daha sonrasında Stok Planlama Uzmanı olarak görevime devam ettim. Yaklaşık 4 yıl sonra planlamanın yanı sıra lojistikle ilgili birtakım sorumluluklar devralarak. Planlama ve Lojistik Şefi olarak görev yaptım. Daha sonra tedarik zinciri içerisindeki farklı projeleri de deneyimlemek adına Dağıtım ve Lojistik Müdürlüğü pozisyonunu yürüttüm. En son iki yılı aşkın süredir de Sipariş Hazırlama ve Mühendislik Hizmetleri Müdürü olarak görev yaptım. Önümüzdeki yıl itibariyle de tedarik zincirinde Tedarik Zinciri Grup Müdürü olarak çalışıyor olacağım.
Biz oldukça kalabalık bir ekiple çalışıyoruz. Bütün yönetsel pozisyonları ve bütün destek hizmetlerini de düşünürsek Gebze operasyon merkezimizde yaklaşık 300 kişilik bir ekiple çalışıyoruz. Biraz önce de bahsettiğim gibi son derece hizmet odaklı, son derece tedarikçi odaklı bir şekilde; ama aynı zamanda maliyetlerimizi de yönetmeye çalışan bir birimiz. Tedarik zinciri yapılanması içinde mümkün olduğunca düşük maliyetli, mümkün olduğunca yüksek verimlilikle temsilcilerimize hizmet vermeye çalışıyoruz. Ekip içerisinde aslında deneyim çok fazla ön plana çıkıyor. Çünkü çalışanlarımızın deneyimi oldukça yüksek. Özellikle Avon deneyimleri oldukça uzun. Dolayısıyla bu deneyimi aynı zamanda Endüstri Mühendisliği yaklaşımıyla da destekleyen bir ekibimiz var. Özellikle ofiste çalışan arkadaşlarımızda oldukça fazla Endüstri Mühendisi arkadaşımız var. Dolayısıyla süreç iyileştirmeleri, süreç analizleri yaparak bu süreci daha düşük maliyetlerle, daha verimli şekilde yönetmeye çalışan bir tedarik zinciri ekibimiz var.
Bizimle birlikte çalışan stajyer arkadaşlarımız çok klasik bir staj süreci yaşamıyor. daha çok bizim iş ortağımız gibi çalışıyorlar. Çünkü karşılıklı olarak onların bizden beklentileri pratikte iş hayatını deneyimleyebilmek, bizim de onlardan beklentimiz üçüncü bir bakış açısıyla onların taze bilgileriyle bizim süreçlerimizi tekrar gözden geçirmeleri. Dolayısıyla Tedarik Zinciri Birimi’nde bir stajyer arkadaşımız başladığı zaman genelde şöyle bir uygulama yapıyoruz; o kişiye özel bir proje veriyoruz. Bizim aksadığını, iyi işlemediğini düşündüğümüz ya da bizim iyileştirilirse daha iyi olacağını düşündüğümüz bir süreçle ilgili bir sorumluluk veriyoruz. Sorumluluk dahilinde kendisinin bazı çalışmalar yapmasını bekliyoruz. Karşılıklı olarak arkadaşlarımızla da çalışarak o sürecin sonlanmasını, raporlanabilir bir noktaya gelmesini hedefliyoruz. Bunun yanı sıra aynı şekilde bu stajyer arkadaşlarımızın da bizden ekstra beklentileri olabiliyor. Daha uzun vadeli çalışma planları olabiliyor. Projenin büyüklüğüne göre ihtiyaçlara göre bunları da değerlendiriyoruz. Özellikle stajyer öğrencilerle geçmişteki bazı deneyimlerimizde çok enerjik yaklaşımları dolayısıyla gerçekten güzel projeler hayata geçirdiğimizi hatırlıyorum. Dolayısıyla bir arkadaşımız kendini ne kadar çok ifade etmek, ne kadar çok değer katmak isterse biz de kendisini o kadar çok destekliyoruz. Güzel projeler yarattığımız, deneyimlediğimiz çok örneğimiz var.
Avon kendisi büyürken aynı zamanda çalışanlarını da büyütmeyi, çalışanlarına yatırım yapmayı hedefleyen bir şirket. Ben kendi kariyer hayatıma baktığım zaman Uzman Yardımcılığı’ndan şu an itibariyle Grup Müdürlüğü'ne kadar gelebilmiş durumdayım. Bu da şirketin çalışanlarına yeri geldiğinde birçok fırsatı sunabildiği gösteriyor. Avon dışarıdan kaynak alımının yanı sıra ihtiyaç duyulduğunda ilk etapta kendi kaynaklarına yönelik değerlendirme yapmayı düşünen bir şirket. Kendi kaynaklarından bir yetenek havuzumuz var. Bu yetenek havuzumuzdaki arkadaşlarımız için birtakım kariyer fırsatları sunduğumuz durumda eğer kişi de bu kariyer hedefine uygun olarak devam etmek isterse herkesin Avon’da oldukça açık bir kariyer yolu var.
Ben de Avon'a başlarken bu kadar uzun süre çalışacağımı düşünmemiştim. Daha önceki iş deneyimlerim daha kısa kısaydı. Avon’da 10 yıldır çalışıyorum ama tek bir fonksiyonunda çalışmıyorum. Aslında birçok işi yapma, birçok değişik fonksiyonu deneyimleme şansım oldu. Avon’da her şeyden önce beni en fazla motive eden şey çok insan odaklı, insan kaynaklı bir şirket olması ve bunun yanısıra büyüdüğü kadar da büyütmeyi, çalışanlarına yatırım yapmayı, herkesin fikrini almayı, herkesi bir amaç etrafında toplayabilmeyi hedefleyen bir şirket olması. Bunlar beni motive eden konular ve 10 yılı aşkın süredir de burada görev yapıyorum.
Her şeyden önce tedarik zincirinde çalışmak isteyen arkadaşlarımızın analitik bir disiplin almış olması gerektiğini düşünüyorum. Tedarik zincirinde çalışabilmek için planlama fonksiyonunda severek, içselleştirerek çalışabilecek kişiler olması gerekiyor. Aynı zamanda biraz önce bahsettiğim gibi diğer bilimlerle olan iletişimin de çok önemli olduğunu düşünürsek, iletişim becerilerinin kuvvetli olduğunu düşünen, planlamaya yatkın, analitik arkadaşlarımız tedarik zinciri fonksiyonunda başarılı olabileceklerdir. Benim özellikle tedarik zincirinde kariyer yapmayı hedefleyen öğrenci arkadaşlarıma tavsiyem; henüz öğrencilik aşamasında, tedarik zincirinin alt fonksiyonlarını deneyimleyebilecekleri yerlerde staj yapma imkanı bularak en azından ortamı öğrenmeleri, nelerle karşılaşabilecekleri, temel tedarik zinciri fonksiyonlarının neler olabileceklerini denemelerini tavsiye ederim. Çünkü artık Türkiye'de de hem servis sağlayıcı firmalar hem birçok perakendeci firmalar, Avon gibi doğrudan satış firmaları tedarik zinciri fonksiyonları anlamında stajyerlerin ya da öğrencilerinin kendine deneyim kazandırabilecekleri konuyla ilgili fikir sahibi olabilecekleri birçok olanak sunuyor.

Benzer Kişiler

Laundry Regional Category Vice President
Assistant Brand Manager
Global Account Director, Unilever Food Solutions
Home and Personal Care Vice President
Human Resources Director
Customer Development Vice President
Finance Business Partner
Supply Chain Vice President