Yönetim Bilişim Sistemleri
16 öğrenci ve mezun anlattı.

Bölüm Anlatımları

Herşeyden biraz bileyim diyorsanız tam size göre :) Gelişime açık olsun yeter. Birsürü şey göreceğiniz için hangi yöne gidecekseniz o tarafa adapte olmanız gerekiyor.
Bilgisayar yetkinlikleri ve yönetim derslerine ilgi duyan insanlar için idealdir. Girişimci ruhların gelişmesine katkı sağla. Bilgisayar mühendisliği ve işletme derslerinin ortaklığından oluşmuş olması T şeklinde hem sosyal hem sayısal bir öğrenci olmanıza olanak sağlar.
Tüm cevapları (2) görmek için tıklayın.
Açıkçası liseden Ali Hoca'mın tavsiyesi üzerine haberim olan bir bölümdü. Ancak geldikten sonra yaptığım çıkarımları şöyle sıralandırabilirim.
- Mezunlarına sunduğu ve kendilerini her daim geliştirebilecekleri çok geniş bir yelpaze sunması
- Teknik anlamda donanımlı bir yönetici yetiştirme gayesiyle öğrenci yetiştirmesi ve buna uygun bir programa sahip olması
- Ayrıca kendini geliştireceğin derken klişe olarak değil, yaptığın işe zevkle gideceğin hatta kendi işini kurabileceğin fikirlerin aşılandığı bir bölüm olmasıdır bir kişiyi oraya çeken.
- Kısacası dört sene içerisinde istesen de istemesen de ileride ne yapacağı hakkındaki soru işaretleri kalkmış ve bu doğrultuda donanımlı birisi olarak çıkıyorsun.
Bir çok sebebi var. İş imkanlarının fazla olması, kendini geliştirebileceğin yüzlerce alan ve iş dünyasının kapılarını açan anahtar niteliğinde olması.
Tüm cevapları (9) görmek için tıklayın.
Aslında her işi yapabilecek eğitim verilir. Bu size kalmış, örneğin siz yazılımcı olmak istiyorsanız ağırlığınız bu yönde olmalı ya da kendinizde planlamayı çok iyi yaparım diye bir düşünce varsa bu alanda kendinizi geliştirip araştırmalar yapabilirsiniz. İş imkanı, şirketlerin bilgi teknolojilerine ve çalışanlarına ihtiyaç duyduğu sürece hep var olacak.
Bunu burada saymakla bitiremeyiz. Örnek olarak Sistem Analisti, İş Analisti, İş zekası uzmanlığı, Yazılımcı, Network Uzmanı, Siber Güvenlik Uzmanı, ve gerekli deneyimler birikimler sağlandığı sürece Chief Executive Officer(CEO)'a kadar yolu var.
Tüm cevapları (4) görmek için tıklayın.

Video Anlatımlar

Business Intelligence Analyst
Ben Management Information Systems’tan 2013 yılında mezun oldum. Önce biraz bölümden bahsedelim. Çok az üniversitede olduğundan dolayı çok bilinen bir bölüm olduğunu düşünmüyorum. Aslında yurtdışında çok fazla bilinen ve aranılan bir bölüm. Çünkü genelde mühendislik bilimleri dediğimiz bilgi teknolojilerini ve sosyal bilimler dediğimiz pazarlama, insan ilişkileri, insan kaynakları, insan yönetimi, finans, etik, ekonomiyi tek bir pakette sunabilen bir bölüm. E tabi ki böyle olunca da talebi son kullanıcıdan alıp, onu işleyip, teknik olarak dökümantasyonunu yapabilecek ve belki de yazılımını bile yapabilecek insanlar yetişiyor. Bu gerçekten çok önemli. Çünkü zaten kaos raporlarında bile gördüğümüz şey, projelerin en önemli failure sebeplerinden bir tanesi son kullanıcıyı anlayamamak. Ama MIS bölümü gerekten son kullanıcıyı anlayan elemanlar yetiştiriyor ve tam ara eleman dediğimiz elemanları MIS mezunlarından kapmak mümkün. E tabi ki bunun Boğaziçi Üniversitesi’nde olması bana sosyal olarak bir sürü fayda sağladı. Boğaziçi’nin gerçekten sosyal yaşamı ve tabi ki sunduğu olanaklar çok güzel. Çünkü mezun olduğunuzda öyle kimse sizi işe almak için kapıda beklemiyor. Böyle bir şey yok. Eskidenmiş. Ama bir yere başvurduğunuzda tabi ki güzel bir etiket oluyor. Ben bu yüzden bölümümü de, okulumu da seviyorum.