Uluslararası İlişkiler
53 öğrenci ve mezun anlattı.

Bölüm Anlatımları

ULİ öncelikle tarihle, siyasetle, gündemle vb. ilgilenen kişilerin okuması gereken bi bölüm. Aksi takdirde okunması işkence olur. Sırf puanı yettiği için okuyan arkadaşlarımdan biliyorum. Daha sonra yabancı dilin garanti olması gerekiyor.
İletişim esaslı olduğu için seviyorum ve iş imkanları kendinizi geliştirdikçe çoğalıyor..
Tüm cevapları (7) görmek için tıklayın.
Uluslararası ilişkiler interdisiplinler arası bir bölüm olması nedeniyle ilgimi çeken bir bölüm olmuştu her zaman.Alabileceğim politika dersleri ile güncel hayata ve genel olarak içinde bulunduğum bölgelerin diplomatik hareketlerine hakim olabileceğim ve bunları iş hayatında kendi yaratacağım stratejilerde kullanabileceğimi bildiğim için uluslararası ilişkiler bana her zaman daha mantıklı gelmişti. Sözel konuları fazla olan ama diğer iktisadi ve idari bilimler bölümlerinden hiç bir farkı olmayan uluslararası ilişkiler geniş çalışabilme alanı ile her zaman beni etkileyen ve gerçekten de istediklerimi yapabileceğim gerçekleştirebileceğim bir alan olmuştu. Alacağım finans dersleri ile uluslararası finans alanında ilerleyebilir, medya dersleri ile PR konusunda uzmanlaşabilir veya ekstra politika dersleri ile diplomasi alanında yükselebileceğim seçenekleri etkileyen sebepler idi.
Uluslararası ilişkiler bölümünde akademisyen olmak istiyorum, felsefeden de yan dala başlıyorum bu sene. Bölümümde teoriler geliştirebilmek için burdayım. Bölüm de çok keyifli burda. Hocalarımız alanlarında çok iyiler, ekşisözlük‘ten de hepsini araştırabilirsiniz.
Tüm cevapları (35) görmek için tıklayın.
Uluslararası ilişkiler bölümünü bitirenler diploması alanında çeşitli ünvanlarla görev alabilir. Diplomat devletin bir başka ülkede temsilcisi olup kendi ülkesi ile gönderildiği ülke arasındaki ilişkileri yürütür. Temsil görevini yürüttüğü ülkenin hükümeti ile kendi hükümeti arasındaki diplomatik ilişkileri düzenler. Mezunlar diğer siyaset bilimi mezunlarının çalıştıkları alanlarda onların yaptıkları görevleri de yapabilirler. Yerel ve uluslararası bankalarda ticari işlemler de görev alabilirler.
Çok çeşitlidir. İlk başta dış işlerinde meslek memurluğu yapılabilir diplomatlık da klasik bir seçenektir ancak bu öyle bir bölümdür ki yurtdışında yoğunluğu bir kısma vererek master yaparsanız kendiniz mesleği şekillendirebilirsiniz. Medyadan organizatörlüğe bankacılığa kadar gidebilir bu süreç
Tüm cevapları (21) görmek için tıklayın.

Video Anlatımlar

İnsan Kaynakları Birim Müdürü
Uluslararası İlişkiler aslında geniş bir eğitim programına sahip. Hem İktisadi İdari Bilimler derslerini görüyorsunuz, hem de seçmeli derslerle kendi istediğiniz alana yön verebiliyorsunuz. Ben böyle bir eğitim sistemiyle ilerleyebildim. Yapmış olduğum staj deneyimiyle de beraber aslında 3. sınıftan itibaren insan kaynakları yapmak istediğimi biliyordum. Bu doğrultuda buna özel dersler ile eğitimime devam ettim. Genel olarak arkadaş çevreme baktığımda ithalat ihracatla uğraşan arkadaşlarım da var, insan kaynakları yapanlar var, satış alanında çalışanlar var. Kimse siyaset alanında çalışmıyor ya da bu alanda faaliyet göstermiyor. Ama her bir arkadaşım günün sonunda kendi yapmak istediklerini doğru değerlendirerek mutlu ve başarılı oldukları işlerde yer alıyorlar.
Pazarlama İletişimi Müdürü
Uluslararası İlişkiler mezunu özünde Dış İlişkiler’e girer. Orada da bir diplomat olur. Fakat günümüz şartlarında bu durum da biraz evrildi. Şu an ülkede özel şirketler çok güçlü durumda ve küreselleşme var. Çok uluslu şirketlerin varlığı söz konusu olduğu için Uluslararası İlişkiler öğrencileri de bu alana doğru bir şekilde yönelebiliyorlar. Orada gördükleri tarih dersleri, edindikleri vizyon ve genel kültürle çok uluslu şirketlerde de çok rahat bir şekilde çalışma imkanı kazanıyorlar. Örneğin; ben de şu an Fiat ve Koç ortaklığında kurulmuş, çok uluslu bir şirket olan TOFAŞ’ta çalışıyorum. Benimle beraber okuyan öğrencilere baktığımda da, onlar da bu şekilde global şirketlerde, genellikle Pazarlama alanında çalışıyorlar. Dış Ticaret alanında da kariyer yapmış kişiler var, bu alanlara da yönelebilirler. Okurken staj yapmak ve staj yaparken de ne istediklerini bulmaları önemli. Bunu bulabilirlerse okulda okurken seçmeli derslerle kendilerini farklı alanlarda besleyebilirler. Ben böyle yaptım. Uluslararası İlişkiler okurken, bir şirkette Pazarlama alanında çalışmayı kafama koymuştum. O yüzden de Pazarlama, Finans, Muhasebe gibi dersler alarak o alanlarda da kendimi geliştirdim. Dolayısıyla en başa dönersek, Uluslararası İlişkiler diplomat yetiştirir. Ama günümüzde artık bu böyle değil. Özel şirketlerde Satış, Pazarlama veya Dış Ticaret alanlarında kariyer yapmayı sağlayan bir bölümdür.
Pazarlama İletişimi Müdürü
Koç Üniversitesi hem Öğretim Görevlileri hem de öğrencilere sunduğu sosyal, kültürel ve sportif imkanları açısından çok güzel olan bir üniversite. Dolayısıyla orada güzel bir ortamda okuyarak güzel ve değerli arkadaşlıklar edindim. Bu durum profesyonel anlamda da önemlidir. Çünkü oradan mezun olan insanlar iş hayatında önemli yerlere geliyorlar. Uluslararası İlişkiler bölümü de çok keyifle okunan bir bölüm ve bu bölüm genel kültür ve vizyon kazanmama neden oldu. Derslerde ülkelerin ilişkilerini öğreniyoruz ama öğrenirken de geriye dönüp işin siyasi felsefesini ve tarihi yönünü okuyarak çok ciddi bir altyapı kazanmış oluyoruz. Bana en çok kattığı şey, genel kültür ve bakış açımı değiştirerek vizyon katması diyebilirim.
Türkiye Ticari Pazarlama ve Satış Direktörü
Türkiye Ticari Pazarlama ve Satış Direktörü