Uçak Mühendisliği
8 öğrenci ve mezun anlattı.

Bölüm Anlatımları

Henüz kimse bu soruya yanıt vermemiş.

Bildiklerini anlatıp binlerce öğrenciye yol gösterebilirsin!

Önceki yıllarda öğrenim gördüğüm İTÜ'de Uçak-Uzay fakültesinde eğitimimi bırakıp, bu santral projesi için Rusya'ya gitmeye karar verdim. Nükleeri seçmemin ilk sebebi Nükleerin henüz dünyada ölmediğini,halihazırda en popüler enerji çeşidi olduğunu bilmem ve bu enerjinin Türkiye'de kullanılacak olmasının beni cezbetmesidir. İnternetten yapacağınız küçük bir araştırma ile gelişmiş saydığımız ülkelerin enerji ihtiyacının yüzde kaçını nükleerden sağladığını kolaylıkla görebilirsiniz. Bir diğer sebebi de ülkemizde yaşanan adaletsiz sistemler yüzünden bu tür büyük bir projenin heba olmasından korkmam ve kendimi buna dahil ederek bu alanda ülkeye temiz ve güvenilir bir hizmet sunmak istememdir.
Gelişmekte olan bir bölüm. Ülkemizde artık uçak sektörüne yatırım artıyor ve eğer ülkemizde iş bulamazsanız ki çok zor gibi eğer bulamazsanız yurt dışında da rahatlıkla çalışabileceğiniz bir bölüm.
Tüm cevapları (5) görmek için tıklayın.
Ülkemizde Hacettepe üniversitesinde Nükleer Müh. Programı var ancak bu insanların nükleer reaktör bile görmeden mezun olmaları ilginç. Bizler bu proje çerçevesinde Akkuyu'daki santralde çalışacağımız için ilk çalışma sahasının Nükleer Santraller olduğunu söyleyebilirim. Ancak sonuç olarak hepimiz fizik,matematik ve enerji konuları üzerinde eğitim aldığımızdan dolayı devletin çeşitli elektirik üretim tesislerinde,santrallerinde ya da özel enerji şirketlerinde çalışılabiliyor. Bir diğer fırsat ise 10 15 yıl içinde ülkeye girecek olan nükleer piyasası bu konuda eğiğim açığı da dığuracağından üniversitelerde akademisyen olarak da çalışabileceğimizi düşünüyorum.
Türk Hava Yolları (THY)
Türk Havacılık Sanayi (TAI)
Türk Motor Sanayi (TEI)
Hava İkmal Bakım Merkezleri (HİBM)
Tubitak Sage
Roketsan
Ticari Havayolu şirkertleri
Uçak Bakım Şirketleri (MNG Teknik)
Otomotiv sanayi (Isuzu, BMC, Renault, Hyundai)
Endüstri (Arçelik, Beko, Infotron , AEG, Bosch, Momentus)
Kamu : Belediye, Bakanlık, Savunma Sanayi Planlama Koordinasyon Müdürlüğü, Devlet Planlama Teşkilatı, Sivil Havacılık Gn. Md.
Üniversiteler, HHO
Yurtdışı : NASA, Üniversiteler, Özel sektör
Not: Direk alıntı yaptım.
Tüm cevapları (3) görmek için tıklayın.

Video Anlatımlar

Kalite Direktörü
İTÜ Türkiye’nin en iyi mühendislik öğrenimini veren okullardan bir tanesi hiç şüphesiz. Bana da mühendislik bakış açısını, mühendislik nosyonunu kazandıran bir okul. Mühendis, bilimle hayatın arasındaki ilişkiyi kurmaya çalışır. Okulda bunları öğrendim. Elbette iş hayatımda da okulda öğrendiklerimin üzerine çok şey öğrendim. Uçak mühendisliği bir formasyon, ağır bir okul ama ben hep otomotivde çalışmayı hayal ederek de okuduğum için hep yine okulu bitirincede otomobil sektöründe çalışmaya karar verdim. Tabiki İTÜ, diğer bir sürü güzide üniversitemiz gibi mühendislik konusunda çok iyi bir okul.
Kalite Direktörü
Uçak mühendisliğinin makina mühendisliği formasyonuna çok yakın olması, uçak mühendisliğinden mezun olan arkadaşların önemli bir bölümünün makina mühendisliği yapmalarına olanak sağladı. Şuanda Tofaş’ta da onlarca uçak mühendisi var benim alt dönemimden üst dönemimden. Bende işte burda aslında makina mühendisliği faaliyeti yapıyorum. Uçak mühendislerinin hepsi o mühendislik formasyonlarıyla çok benzer olan makina mühendisliği, endüstri mühendisliği formasyonlarıyla bu alanlarda rahatlıkla çalışabilirler. İkincisi tabii bundan 20-30 sene yaygın olmayan ama şuanda yeni yeni Türkiye’de uçak fabrikaları, roket fabrikaları, helicopter fabrikaları ve bunlara parça tedarik eden tedarikçi firmalar, çok uluslu şirketlerin uzantıları veya milli faaliyetler yani devlete ait şirketler, devlete ait araştırma kuruluşları bunlar çok fazla ve son olarakta havacılık sektörü, sivil havacılık sektörü askeri alanine dışında yine uçak mühendislerine bakım-işletme mühendisi olarak çok fazlasıyla ihtiyaç duyuyorlar. Bu alanlarda çalışabilir arkadaşlar.
Kalite Direktörü
Ben 1987 yılında mezun olduğumda kendimde mühendislik dışında bazı eksiklikler hissettim. Yani mühendisliği çok seviyordum, çok başarılı da bir öğrenim hayatım oldu amah ep bir eksiklik vardı yani bir profesyonel hayata geçtiğimde büyük resmi tamamlamayan ögeler vardı bende eksik olan. Neydi bunlar ? İşte finans, muhasebe, yönetim, pazarlama, bilgi işlem gibi. Bunları tabii uzmanlık seviyesinde öğrenmeniz çok zor ama bir şirkette yönetici olmayı istiyorsanız, hayal ediyorsanız muhakkak büyük resmi görecek kadar bu alanlarda bilgi sahibi olmanız lazım. Aslında MBA programları da bunu vermeye çalışır. Özellikle mühendsi kökenli arkadaşlara kesinlikle tavsiye ediyorum. Bu 1-2 yıllık şimdi 1 yıllık okullar da var, 2 yıllık programlarda var. Benim katıldığım 2 yıllık programdı. Burda çok şey öğreniyorlar. Belki defterini bir şirketin muhasebe defterini tutacak kadar muhasebe öğrenmiyorsunuz zaten amacınız da o değil ama bir finans departmanıyla rahatlıkla bir konuyu tartışabilecek, onun söylediklerini anlayabilecek, bir gelir tablosuna, bir blançoya baktığınızda fikir sahibi olabilecek ya da şirketin bir pazarlama stratejisiyle ilgili bir faaliyetinin o pazarlamanın teorisiyle ilişkisini kurabilecek kadar o bilgilere sahip olmanızı sağlıyor MBA programı. Ben de bu amaçla gitmiştim ve çok da faydasını gördüm gerçekten.