Uçak Mühendisliği
9 öğrenci ve mezun anlattı.

Bölüm Anlatımları

Henüz kimse bu soruya yanıt vermemiş.

Bildiklerini anlatıp binlerce öğrenciye yol gösterebilirsin!

Önceki yıllarda öğrenim gördüğüm İTÜ'de Uçak-Uzay fakültesinde eğitimimi bırakıp, bu santral projesi için Rusya'ya gitmeye karar verdim. Nükleeri seçmemin ilk sebebi Nükleerin henüz dünyada ölmediğini,halihazırda en popüler enerji çeşidi olduğunu bilmem ve bu enerjinin Türkiye'de kullanılacak olmasının beni cezbetmesidir. İnternetten yapacağınız küçük bir araştırma ile gelişmiş saydığımız ülkelerin enerji ihtiyacının yüzde kaçını nükleerden sağladığını kolaylıkla görebilirsiniz. Bir diğer sebebi de ülkemizde yaşanan adaletsiz sistemler yüzünden bu tür büyük bir projenin heba olmasından korkmam ve kendimi buna dahil ederek bu alanda ülkeye temiz ve güvenilir bir hizmet sunmak istememdir.
Hep matematiksel işlere,uçaklara,mühendisliğe ilgim olduğundan dolayı
Tüm cevapları (6) görmek için tıklayın.
Ülkemizde Hacettepe üniversitesinde Nükleer Müh. Programı var ancak bu insanların nükleer reaktör bile görmeden mezun olmaları ilginç. Bizler bu proje çerçevesinde Akkuyu'daki santralde çalışacağımız için ilk çalışma sahasının Nükleer Santraller olduğunu söyleyebilirim. Ancak sonuç olarak hepimiz fizik,matematik ve enerji konuları üzerinde eğitim aldığımızdan dolayı devletin çeşitli elektirik üretim tesislerinde,santrallerinde ya da özel enerji şirketlerinde çalışılabiliyor. Bir diğer fırsat ise 10 15 yıl içinde ülkeye girecek olan nükleer piyasası bu konuda eğiğim açığı da dığuracağından üniversitelerde akademisyen olarak da çalışabileceğimizi düşünüyorum.
Türk Hava Yolları (THY)
Türk Havacılık Sanayi (TAI)
Türk Motor Sanayi (TEI)
Hava İkmal Bakım Merkezleri (HİBM)
Tubitak Sage
Roketsan
Ticari Havayolu şirkertleri
Uçak Bakım Şirketleri (MNG Teknik)
Otomotiv sanayi (Isuzu, BMC, Renault, Hyundai)
Endüstri (Arçelik, Beko, Infotron , AEG, Bosch, Momentus)
Kamu : Belediye, Bakanlık, Savunma Sanayi Planlama Koordinasyon Müdürlüğü, Devlet Planlama Teşkilatı, Sivil Havacılık Gn. Md.
Üniversiteler, HHO
Yurtdışı : NASA, Üniversiteler, Özel sektör
Not: Direk alıntı yaptım.
Tüm cevapları (3) görmek için tıklayın.

Video Anlatımlar

Kalite Direktörü
İTÜ Türkiye’nin en iyi Mühendislik öğrenimini veren okullardan bir tanesidir hiç şüphesiz. Bana da Mühendislik bakış açısını kazandıran bir okuldur. Mühendis, bilimle hayatın arasındaki ilişkiyi kurmaya çalışır. Ben okulda bunları öğrendim. Elbette iş hayatımda da okulda öğrendiklerimin üzerine çok şey öğrendim. Uçak Mühendisliği bir formasyon, ağır bir okul ama ben hep otomotivde çalışmayı hayal ederek de okuduğum için, okulu bitirince otomobil sektöründe çalışmaya karar verdim. Tabii ki İTÜ de, diğer birçok güzide üniversitemiz gibi Mühendislik konusunda çok iyi bir okuldur.
Kalite Direktörü
Uçak Mühendisliği‘nin Makina Mühendisliği formasyonuna çok yakın olması, Uçak Mühendisliği‘nden mezun olan arkadaşların önemli bir bölümünün Makina Mühendisliği yapmalarına olanak sağladı. Şu anda Tofaş’ta da onlarca Uçak Mühendisi var. Ben de burada Makina Mühendisliği faaliyeti yapıyorum. Uçak Mühendisleri‘nin hepsi o Mühendislik formasyonlarıyla çok benzer olan Makina Mühendisliği, Endüstri mühendisliği formasyonlarıyla, bu alanlarda rahatlıkla çalışabilirler. İkincisi; 20-30 sene yaygın olmayan ama şu anda yeni yeni Türkiye’de uçak fabrikaları, roket fabrikaları, helikopter fabrikaları ve bunlara parça tedarik eden tedarikçi firmalar, çok uluslu şirketlerin uzantıları veya milli faaliyetler yani devlete ait şirketler, devlete ait araştırma kuruluşları gibi çok fazla kuruluş var. Son olarak da Sivil Havacılık sektörü, askeri alanı dışında yine Uçak Mühendisleri‘ne fazlasıyla ihtiyaç duyuyorlar. Bu alanlarda çalışabilir arkadaşlar.
Kalite Direktörü
Ben 1987 yılında mezun olduğumda kendimde Mühendislik dışında bazı eksiklikler hissettim. Mühendisliği çok seviyordum, çok başarılı da bir öğrenim hayatım oldu ama hep bir eksiklik vardı. Bunlar; Finans, Muhasebe, Yönetim, Pazarlama, Bilgi işlem gibi eksikliklerdi. Bunları uzmanlık seviyesinde öğrenmeniz çok zor ama bir şirkette yönetici olmayı istiyorsanız muhakkak büyük resmi görecek kadar bu alanlarda bilgi sahibi olmanız lazım. Aslında MBA programları da bunu vermeye çalışır. Özellikle Mühendis kökenli arkadaşlara kesinlikle tavsiye ediyorum. Benim katıldığım 2 yıllık bir programdı. Burada bir şirketin muhasebe defterini tutacak kadar muhasebe öğrenmiyorsunuz ama bir Finans Departmanı‘yla rahatlıkla bir konuyu tartışabilecek, onun söylediklerini anlayabilecek, bir gelir tablosuna, bir bilançoya baktığınızda fikir sahibi olabilecek ya da şirketin bir pazarlama stratejisiyle ilgili bir faaliyetinin, o pazarlamanın teorisiyle ilişkisini kurabilecek kadar o bilgilere sahip olmanızı sağlıyor. Ben de bu amaçla gitmiştim ve çok da faydasını gördüm.