Türk Dili ve Edebiyatı
31 öğrenci ve mezun anlattı.

Bölüm Anlatımları

Zannettiginiz gibi şiir yazacağınız bir bölüm değil öncelikle. Türk dili ve edebiyatı ana bilim dalı okuduğunuzu unutmayın. Ezberci olmamalısınız. Yüzlerce sayfayı rahatlıkla okuyabilmeli, ağır metinleri anlayabilmelisiniz.

Edebiyat öğrencisini en çok afallatan şey dil dersleridir. Buna hazır olun.
- Osmanlı Türkçesi
- Farsça
- Karahanlıca
- Harezmce
- Köktürkçe
- Uygurca
- Tatarca
- Özbekçe
- Çağatayca
Bunlardan bazılarıdır. Çalışınca çok korkunç değiller.

Diksiyonunuz düzgün olmalı. Nereli olursaniz olun Türkçeyi düzgün konuşmaya çalışın. Hiç olmadı, ücretsiz diksiyon kursları var. Ses tonunuzu iyi kullanın. İyi sunum yapın.

Sınavlarda ezberledikleriniz dışında kendinizden bir şeyler katın

El yazma metinleri okuyabilmelisiniz. Osmanlıca öğrenmiş olmanız yetmez, matbu yanı matbaada basılan düzgün yazılı metinler dışında el yazması metinler de okunmalıdır. Bazen harfler eksik yazılmış olabilir, bunu siz tamamlayacaksiniz.

Bir romanı açıklarken farklı bir bakış açısına sahip olmak gerekir. Sıradan bir okuyucu olmamak farklı tekniklere hazır olmak, ezberden konuşmamak.

İyi yorum kabiliyeti olması gerekir. Divan şiirlerini açıklarken doğru yorumlamak gerekir, roman , öykü şiir her şeye başka bir gözden bakmalisiniz.

Tavsiyeler ders kitapları;
Muharrem Ergin Türk dil bilgisi
Tanpınar 19. Asır Türk edebiyatı tarihi
Haluk ipekten eski Türk edebiyatı nazım şekilleri ve aruz
Erman artun dini tasavvufi halk edebiyatı
Divanı lügatit Turk
Orhun abideleri Muharrem Ergin
Yekta SARAÇ KLÂSİK EDEBİYAT BİLGİSİ
Hayatı develi Osmanlı Türkçesi

Örnekler artırılabilir.. ama en kötü öğrenci bile mezun oluyor.. unutmayın, korkmayın ama hazırlıklı olun..
Tüm cevapları (1) görmek için tıklayın.
beni kırmayan ve kabul eden tek bölüm :D
Edebiyat sevgisi bambaşka bir şeydir.Bu bölüm sevmeyen insanın yapabileceği bir bölüm değildir.Sevmek de öyle kuru kuru pek bir işe yaramıyor,çok zorlu ve yorucu bir iş Edebiyat öğrencisi olmak. Malesef ülkemiz de seven den ziyade puanı tutan herkesin geldiği bir bölüm olmuş durumda Edebiyat.Şu uyarıyı yapmadan geçemeyeceğim,formasyon veriliyor ne de olsa,gideyim dört sene sonra mezun olur formasyonumu da alır öğretmen olurum mantığı ile sevmeye sevmeye gelirseniz heder olursunuz.Lakin gerçekten seviyor ve istiyorsanız tabi birde çalışmayı seviyorsanız çok güzel bir bölümdür.Yazacak arkadaşlarla tavsiyem sizi Osmanlı Türkçe'si var çok zor diye tedirgin eden insanlara kulak asmayın,çalışınca yapılıyor.
Tüm cevapları (26) görmek için tıklayın.
Bence benim söylediklerim bütün bölümler için geçerli insan kendi iradesini gerçekten kullanırsa başarır her zaman.. Edebiyatta ise bizler türkolog olarak mezun oluyoruz ve TRT, Türk Dil Kurumu gibi çeşitli kurumlarda çalışma imkanımız var tabi birde öğretmen olarak yoluna devam edebilirsin ya da akademisyen..
Şu an Osmanlıca hocası olmak gibi bir avantaj söz konusu. Bölümün mezunları Türkolog olarak mezun oluyor. Formasyon aldığı takdirde okullarda Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni oluyor. Aynı zamanda üniversitede akademik kariyerini de tamamlayabilir. Aslında kafasını kullanan her Türk Dili ve Edebiyatı mezunu istediği her alanda iş yapabilir. Buna siyasette dahil.
Tüm cevapları (22) görmek için tıklayın.