Tıp
88 öğrenci ve mezun anlattı.

Bölüm Anlatımları

Tıp kesinlikle bu işi gönülden isteyenlere göre bir bölümdür.Maddi kaygılarla gelindiği halde bir ömür işkence çektirecek meslektir.Ülkemizde hele doktorlara saygının giderek azaldığı bu zamanlarda gururunu bazen bir kenara koyman gerekecek bir bölümdür.Sabır, azim, bilimi sevme, bir ömür öğrenme sevgisi taşıma, büyük bir fedekarlık gerektiren bir bölümdür.Boşuna demiyorlar doktorlar insanlar için sağlığından olan meslek grubudur.Hele bir bayan için ileri yaşta aile gibi olayları da düşünmelerini öneririm tercih edecekler için.
Tıp sabırlı insanlara göre bir bölüm.Kesinlikle odaklanmayı iyi başaran,kendinden büyük bir miktar fedakarlık yapabilen,çalışmayı bilen,insanları seven ve her koşulda sevmeye devam edebilecek olan ,hayatını bazen ikinci plana atıp derslere her şeyden çok önem verebilecek insanlara göre bir bölüm.Ayrıca tabii ki ezber yapmanın yanı sıra mantıklı düşünebilen insanlara göredir.
Tüm cevapları (2) görmek için tıklayın.
Aslında ben bir tıp aşığı değilim, yıllarca sözel bölümlerde okumayı düşleyip sonra bu bölümlerin bu toplumsal koşullarda benim için bir gelecek yaratamayacağını anlayıp, sayısalda en yatkın olduğum bölüm, sayısalın sözeli tıpı seçenlerdenim.

Ama avantajlara bakalım: Ekonomik olarak tatmin edici bir meslek tıp, iş bulmama riskiniz neredeyse yüzde sıfır ve genelde ortanın üstü bir hayat standardınız oluyor ama bundan önemlisi toplumsal koşullarda doktorluk size iyi bir statü ve saygınlık kazandırabiliyor. Ayrıca mesleğinde insanlara yardım etmenin vicdani tatminini doğrudan yaşamak çok güzel bir şey, iyileştirdiğiniz bir hastadan gördüğünüz minnet duygusu bile sizi mutlu hissettirebiliyor. Ayrıca tıp sosyal bir meslek, hastanede yüzlerce insanla etkileşim halindesiniz, sürekli kongrelere gidiyorsunuz ve farklı ülkelerden farklı dallardan insanlarla ortak projeler yapıyorsunuz.

Dezavantaj: öğrencilik döneminde çok çalışmak zorunda kalınabilmesi, TUS derdi, insan vücudunda yapılacak bir hatalı müdahalenin ölümle bile sonuçlanabilmesi ve sorumluluk taşımak, sağlık sisteminin çökmesi ve doktorların ”tam gün yasası” gibi kısıtlamalara alınması.
Birisinin tıp seçmesi için bir sürü neden vardır. Saygınlık olabilir, para olabilir, insan sevgisi ya da insanlara yardım isteği olabilir, aile baskısı olabilir, puanım çok yüksekti ondan yazdım olabilir, gelecek kaygısı olabilir… Bunların hepsi bir şekilde “maddi ve manevi tatmin” sonucuna çıkar. Herkeste baskın olan farklıdır, ben eskiden beri doktor olmak istiyordum bu yüzden seçtim, ama maddiyatı da düşünmedim diyemem, tabi ki düşündüm. İleride rahat bir geleceği de düşünür insan ama sadece bunun için tıp seçilmez bence, çünkü çevremdekilerden de görüyorum, bu kadar fedakarlık, bu kadar çalışma, emek, uykusuz geceler vs sadece para için olamaz, olsa da yapılan fedakarlıklara değmez bence. Tıp yazarken buna dikkat etmek lazım gibi geliyor bana.
Tüm cevapları (72) görmek için tıklayın.
Bir insanın en iyi anadilinde eğitim alırsa tam öğrenme sağlayacağına inanıyorum. Tıp da kimsenin itiraz edemeyeceği şekilde en zor bölümdür. Bütün bu zorluklar içerisinde yabancı bir dilde eğitim almak ekstra bir zorluk getirir. Bunun yanında Türkiye'de İngilizce eğitim veren tıp fakültelerinin çoğunda doğru dürüst İngilizce ders anlatabilen hocalar bulunmuyor. Bu da eksik öğrenmeye neden oluyor. Tıpta eksik öğrenmek bir insanın hayatına mal olabilir. Aynı zamanda hekimin davalık olmasına sebep olabilir. Tabii İngilizce tıp fakültelerindeki arkadaşlardan gördüğüm kadarıyla Türkçe kaynaklardan konuları öğreniyorlar ve sonra İngilizce sınava giriyorlar. Bu bence boş yere kendini yormak. Zaten ilk 3 sınıftan sonra klinik yıllar başlıyor ve hastalarla ilişkiler kuruyorsun. Hastalarla da kuracağın ilişki Türkçe olmak zorunda. Bunları dezavantajlar olarak sayabilirim. Eğer ABD, İngiltere gibi anadili İngilizce olan bir ülkede çalışmak istiyorsan İngilizce tıp eğitimi bir avantaj sağlayabilir. Ama bu Türkçe tıpta okuyup iyi düzeyde İngilizce bilen birine bir üstünlük sağlamayacaktır. Zaten başarılı bir hekim olmak için iyi düzeyde İngilizce bilmek gerekiyor. İyi düzeyde İngilizce bilen biri tıbbi çalışmalarını İngilizce tıp okumadan da yürütebilir. Kısacası bana göre, İngilizce tıp okumanın doğru dürüst bir artısı yok. Öte yandan gördüğüm kadarıyla İngilizce ve Türkçe tıp fakültelerinin birlikte olduğu tıp fakültelerinde İngilizce bölümler Türkçe'ye göre daha öncelikli görülüyormuş. Bu bakımdan tamamen Türkçe olan bir tıp fakültesinde babalar gibi okumanı tavsiye ederim.
Ben Türkçe amfideyim. % 30 ingilizce bizim de. Labları ingilizce görüyoruz. İlerde onlara nasıl faydası olur pek bilmiyorum, yurt dışına gittiklerinde rahatlık sağlayabilir. Size İngilizce tıp olanlardan duyduklarımı aktarabilirim. Genel olarak hocaların ingilizcelerinin yetersizliğinden şikayetçiler, tabi iyi hocalar da var. Bize göre daha az ayrıntı gördükleri söyleniyor. İlk birkaç aydan sonra alışılıyormuş ingilizceye de, duyduğum kadarıyla tabi :) Tıp, Türkçe okunur bence. İngilizce tıp geldiği halde Türkçe yazan çok arkadaşım var, çok mantıklı.
Tüm cevapları (37) görmek için tıklayın.
Arada bir doktor çıkıyormuş işte. :p
Genel bir algı olarak doktorluk yapar... Hastane, nöbetler, hastalar, stres... doktorluğun en büyük eksileri olarak görülür. bence tıp fakültesinin en önemli yanı pre-klinik bölümdür. daha çok araştırma yapabileceğiniz yeniyi en iyiyi arayabileceğiniz özelliklerle klinikten ayrılır ve daha caziptir. bunun dışında yurtdışı çalışma olanakları var fakat fazlaca bir bilgim yok o konuda.
Tüm cevapları (35) görmek için tıklayın.

Video Anlatımlar

Medikal Grup Müdürü