Sosyoloji
33 öğrenci ve mezun anlattı.

Bölüm Anlatımları

okumayı araştırmayı sevenler için idealdir. Çünkü sürekli kendini geliştirmelisin yeniliklere açık olmalısın, eleştirileri kaldırabilmeli ve eleştiri yapabilmelisin, iletişim becerilerin yüksek olmalı, gözlem yapabilmelisin ve gezmeyi sevmelisin :)
yazdık okuyoruz . ayrıca bana göre olmadığı kesin :)
Tüm cevapları (6) görmek için tıklayın.
Sosyoloji bölümü gelişen bir bilim dalı ve gün geçtikçe talebin arttığı bir bölümdür.Bu bölümün amacı, metodolojik ve çeşitli alanlarda araştırma yapabilecek mezunlar kazandırmasıdır.Sosyoloji bölümünün araştırmaları arasında toplumsal hareketler ve göç araştırmaları yer alır.Mezunlar basın ve medya kuruluşlarında, araştırma şirketlerinde, düşünce kuruluşlarında, sanayi ve ticaret işletmelerinde, yerel yönetimlerde, şirketlerin araştırma-geliştirme, halkla ilişkiler ve insan kaynakları bölümlerinde çalışabilirler.Ayrıca,mezunlar gerekli pedagojik formasyon eğitimi aldıklarında,felsefe grubu öğretmeni olarak çalışabilirler.
Sosyoloji bölümü 1960larda, post ikinci dünya savaşı döneminde artan sosyal değişimi anlama ve planlama meyiliyle popülarite kazandı. Günümüzde ise popularitesini antropoloji ve şehir sosyolojisi alanlarına bırakmıştır. Sosyoloji düşünülenin aksine psikolojiden çok ekonomiye ve istatistiğe yakındır. Matematiksel verilerin yorumlanması ve anlamlandırılması için olmazsa olmaz bir bölüm. Ne var ki, ülkemizde genellikle oldukça sözel bir lisans eğitimi veriliyor. Bu da daha çok bir genel kültür alanı olarak algılanmasına sebep oluyor. Sosyal bilimci olmak isteyen herhangi birisinin ana bölümünün sosyoloji olması oldukça uygundur.
Tüm cevapları (28) görmek için tıklayın.
İş imkanları tamamen kişiye bağlıdır. Akademisyenlik, gazetecilik, uluslarası ilişkiler çalışan kurumlar, istatistik kurumları, danışmanlık şirketleri ve devletin çeşitli kurumlarında çalışılır. Örneğim, eğer sosyoloji doktoranız da varsa uluslararası bir istatistik kurumunda çalışabilirsiniz. Sosyoloji, politika ve felsefe ile beraber Amerika'da hukuk eğitimi için sık tercih edilen bir lisanstır. Okuduğum bölümden mezun olup bankacı olmuş ve olacak arkadaşlarım olmuştur. Psikoloji yüksek lisansı yapıp terapist olmak isteyen de çoktur. Fakat kişi kendisini geliştirmezse, sözgelimi yabancı dil, biraz istatistik, genel kültür, veya en azından yönelmek istenen alanda bir staja sahip olmadan iş bulmak kesinlikle mümkün değildir. İronik bir şekilde, bu sadece sosyoloji için değil iş imkanı garantili görülen pek çok başka bölüm için de geçerlidir.
Devlette daha resmi olarak aile danışmanlığı atamaları başlamasa da aile danışmanlığı sertifikası alarak özel sektörde de aile danışmanlığı bürosu açabilir.Formasyon alarak felsefe grubu öğretmenliği yapabilirler.Sosyolog olarak atamaları yapılıyor.Ceza evlerinde çocuk esirgeme ve adliyelerde çalışma imkanları vardır.
Tüm cevapları (20) görmek için tıklayın.