Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler
25 öğrenci ve mezun anlattı.

Bölüm Anlatımları

Hukukla eşdeğer bir bölüm. Bu bölümü okuyacak arkadaşlar tarihe,siyasete,hukuka ve sosyolojiyi ilgi duymalı.Gündemi takip etmeli.Günümüz ve geçmiş yüzyıl siyasi olaylarını araştırmalı. Kendini geliştirmeli ve uluslararası ilişkilerin olmazsa olmazı olan yabancı dile ilgi duymalı.
Öncelikle girişimci ruhlu insanlar için olduğunu söyleyebilirim.
Sosyal olmak önemli.
Tarihi sevmeli , gündemi takip eden aktif bir kişi olmalısınız.
Kitap okuyup öğrenmeyi sevmeli araştırmacı geliştirmeci özelliklere sahip olmanız gerekmekte
Birde siyaseti sevmelisiniz
Tüm cevapları (4) görmek için tıklayın.
“Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler” bölümü benim ailemden gelen siyaset birikiminden dolayı seçtiğim bir bölümdü. Şimdi geleceğim için siyaseti düşünmüyorum ama şimdi olsa yine aynı bölümü seçerdim. Buradan edindiğim genel kültürü, tarih birikimini ve vizyonu teknik bir dalda asla elde edemezdim. Öte yandan siyaset bilimi, mezunlarına herhangi bir mühendislik dalında olduğu gibi doğrudan bir iş olanağı sağlamıyor. Bu ilk bakışta dezavantaj gibi gözükse de kendinizi geliştirdiğiniz müddetçe size avantaj olarak dönüyor çünkü öğreniminiz sırasında kendinizi keşfediyor ve ona göre kendinizi geliştiriyorsunuz. Tabi bu bölümden mezun olup da bir mühendis olamazsınız ama örneğin bankacı, pazarlama uzmanı, gazeteci, denetlemeci ya da satışçı olabilirsiniz. Tamamen size kalmış. Siyaset Bilimi’nin kazandırdığı en büyük şey vizyondur, farkındalıktır, bilinçtir. Bu bölümden mezun olanların edindiğini teorik ve pratik bilgiler hayatın her alanında farkında olmadan kullandıkları bilgilerdir.
Türkiye'de ve dünyada her gün değişen gündemi iyi yorumlayabilmek, hem ekonomi hem hukuk hem sosyoloji hakkında fikir sahibi olmak, diplomasiyi dünüyle bugünüyle öğrenmek, stajlarda ve mezuniyet sonrasında bölüm kısıtlamasıyla neredeyse hiç karşılaşmamak için.

Kişisel söyleyecek olursam, lise süresince Psikoloji ile Siyaset Bilimi&Uluslararas;ı İlişkiler'i düşünüp son iki yılımda diplomasi ve tarihe daha ilgili olduğumu fark ettim.
Tüm cevapları (12) görmek için tıklayın.
Bahsettiğim gibi, çok farklı disiplinleri(e konomi, hukuk gibi) temelinden öğrendiğiniz için sadece bölümle sınırlı kalmıyorsunuz. İster bakanlıklarda, ister çok uluslu büyük şirketlerin çeşitli kademelerinde, ister medyada, neredeyse aklınıza gelebilecek her yerde çalışabilirsiniz. Nitekim mezunları incelediğinizde geniş bir meslek spektrumuna sahip bir bölüm olduğunu görebiliyorsunuz.
bölüm mezunları isterlerse bakanlıklarda çalışabilirler (içişleri ve dışişleri bakanlıkları olmak üzere). kaymakam olabilirler, idari yargı hakimi olabilirler, bankalarda veya özel herhangi bir şirkette üst düzey yönetici olabilirler, diplomat olabilirler. bölüm dersleri çok çeşitli olduğu için mezun olan arkadaşlar çok çeşitli alanlarda çalışabilirler. çünkü okul ve bölüm, sizi her alanda geliştiriyor. kısaca iş imkanı çok olan bir bölüm.
Tüm cevapları (12) görmek için tıklayın.

Video Anlatımlar

Marketing Manager
Dedem bir diplomattı ve ben küçükken hep bir diplomat olma hayaliyle büyüdüm. O yüzden de Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünü yazdım. İşin içine girdikten sonra anladım ki politika bana göre değil. Özellikle Türkiye’de siyaset biraz zor. Dolayısıyla çok da benlik olmadığını fark ettim. Üniversiteye girdiğim ilk yıl itibari ile Boğaziçi Üniversitesi’nde İşletme ve Ekonomi Kulübü’nde çalışmaya başladım. Hazırlıkla beraber çok keyifli geçen bir 5 yıldı diyebilirim. Pazarlama alanında çok şey öğrendim ve çok güzel arkadaşlıklar edindim. Dolayısıyla politikadan sıyrılarak Pazarlama dünyasına girdim. Bu sebeple de burada çalışmama devam ediyorum.