Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi
36 öğrenci ve mezun anlattı.

Bölüm Anlatımları

ÖNCELİKLE MUHAKEME YETENEĞİ GEREKTİRİR. SONRASINDA O AT GÖZLÜĞÜNÜ SESSİZCE BİR KENARA BIRAK VE EVET ÜLKEYİ SEN KURTARACAKSIN. ZİRA BİZLER, BU DÜZENİN DEĞİŞMEYECEĞİNE İNANMAKLA MÜKELLEF DEĞİLİZ. SİYASETİN DOĞRU OLANI MAKBULDÜR VE DOĞRU SİYASETTE ÖNCE İNSAN, SONRA VİCDAN, BİRAZ ZEKA VE DİL GEREKİR. YENİLİKLERE AÇIKLIK, BOL KİTAP, MÜNAZARA VE MÜNAKAŞAYA HAZIRLIK, PAKETE DAHİLDİR. E SEN BÖYLE MİSİN, SENİ SEÇTİK PİKAÇU DEMEZ KİMSE ÜZGÜNÜM. ANKARADA DAYI ŞART, ARANAN İLK VE EN BÜYÜK ÖZELLİK BUDUR. DAYIYA SAYGILAR..
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi sosyal ilişkileri iyi, karşısındakini dinlemeyi bilen, tartışma usüllerine uygun bir ortamda fikirlerini paylaşmaktan çekinmeyen bireylere uygun bir bölümdür. Kişi fikirlerini doğrudan anlatmayı bilmeli, farklı fikirlere karşı kendini kapamamalıdır. Bölümden mezun olduktan sonra hangi alanda çalışmak istediğine karar verip alan seçimini (Siyaset Bilimi veya Kamu Yönetimi) buna göre yapması aday için oldukça önemli olup ilgi alanlarını, mesleki tercihlerini ilk seneden itibaren düşünmeye başlamalıdır. Bunların dışında bu bölümü düşünenler okumayı kesinlikle sevmeli, ingilizcesini olabildiğince geliştirmelidir ki dersi ve okuduğunu anlamada, sınavlarda başarılı olmada ilk seneden itibaren zorluk çekmesinler.
Tüm cevapları (3) görmek için tıklayın.
İkinci insanın da hayat bulmasından bu yana insanlık için önemini hiçbir zaman kaybetmeden süregelen bir olgu "siyaset". Tarihe, okumaya, kendini "güncellemeye", yorumlamaya ve sorgulamaya meraklıysanız, özellikle de ülkemizde ve diğer ülkelerde olan gelişmelere ilgiliyseniz Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi tercih etmeniz gereken bölümlerden birisi. Ayrıca mezun olduktan sonra da iş alanı oldukça geniş, bu alanları en genel şekliyle, Kamu, özel sektör, akademi şeklinde belirtebiliriz. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi ne son 10 yılın mesleği ne de gelecek 10 yılın mesleği olarak nitelendirilebilir, bu bölümde eğitim almış mezunlar devamlılık gösteren bir alan olduğu için her daim iş imkanı bulacaktır.
Geleceğin siyaset adamlarını, siyaset felsefesi ve bilimi alanında yetiştirmek için var olmuş bir bölüm. Her ne kadar Türkiye'de siyasete atılma alanında geri planda kalmış olsa da, ön planda olanların her zaman arkasında olması gereken ve olan kamuya siyasi bilgisi oturmuş insan yetiştiren bölüm. Tabi Mülkiye'de böyle.
Tüm cevapları (22) görmek için tıklayın.
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun olanlar üç ana iş grubunda çalışabilirler:
1. Kamu kurum ve kuruluşları: Bakanlıklarda (Dışişleri başta olmak üzere, İçişileri, Maliye Bakanlığı vs.), Rekabet Kurumunda, Merkez Bankasında vb. alanlarda çalışabilirler. (Tabii KPSS başarısına göre)
2. Özel sektör kurum ve kuruluşları: Özel bankalarda, uluslararası alanda iş yapmakta olan firmalarda (PepsiCo vb. gibi) ya da ulusal şirketlerde çeşitli departmanlarda yöneticilik yapabilirler.
3. Akademik Kadroda yer almak: Diğer meslek alanlarında olduğu gibi, bu bölümün öğrencileri de üniversite mezuniyetinin ardından akademik gereklilikleri yerine getirerek akademik kariyer yapabilirler.
Çok detaylı olmasa da umarım genel bir fikir verebilmişimdir.
Kendini geliştirmiş ve Mülkiye çıkışlı her mezun kendini bir anda devletin herhangi bir kademesinde bulabilir. Devlete girmek çok kolaydır. Ancak şöyle ki kendini dil yönünden de geliştirmiş açık fikirli insanlar da özel sektörde ilgi görür. Yönetmeyi çok iyi bilir çünkü. Kaymakam,müfettiş,idari yargı hakimliği vb. meslekler için biçilmiş kaftandır bölüm.
Tüm cevapları (20) görmek için tıklayın.

Video Anlatımlar

İş Geliştirme Bölüm Müdürü