Psikoloji
36 öğrenci ve mezun anlattı.

Bölüm Anlatımları

Psikoloji öncelikle kendini tanımak isteyenlere göre bir bölümdür. İnsan olmak yetiyor :) çünkü insanla alakalı yani öyle illa şu yönünüzün kuvvetli olması gerekmiyor.
Psikoloji uzun soluklu bir yolculuk. Birçok bölümden mezun olduğunuzda mesleğinizi elinize almış gibi hissedebilirsiniz. Ancak Psikoloji için bunu söylemek zor. Psikoloji yaşam boyu gelişimi gerektirir. Öncelikle kendinizi anlamayı, keşfetmeyi istiyorsanız, daha sonra başkalarını anlayarak onlara yardımcı olma, destek olma duygularınız yüksek ise, topluma faydalı olmak ve gerektiğinde birçok zorlu durumda iyi şeyler yapmak için hevesliyseniz, Psikoloji size göre bir bölümdür.
Tüm cevapları (2) görmek için tıklayın.
Çünkü amacım canlı beynini anlamaktı. Bu konuda ‘puanım ziyan olmasın’cılara katılmadım neyse ki. :) Amacım hala daha bu. İnsanların beyni nasıl çalışır? Neden ‘o’ şeye ‘o’ kararı verirler yada hangi düşünce şekilleri insanları “o” duruma iter. Bunu merak ediyorum ben.
Üniversite sınavına girmeme son üç ay kala verdiğim bir karar aslında psikoloji okumak. Benim asıl istediğim şey nörobiyoloji okumaktı ama malesef Türkiye'de bu alan üzerine lisans eğitimi veren okul yok. Ben de yüksek lisansımı nörobiyolojiden yapabileceğim bir bölüme girmeyi seçtim. Pişman değilim çünkü okuması zor inanılmaz keyifli bir bölüm. İnsan beyninin ve zihninin işleyişini anlamak her olaya bambaşka bir açıdan bakmayı sağlıyor. Ayrıca mezun olduğunuzda önünüzde çalışabileceğiniz sonsuz iş alanı oluyor çünkü artık bütün dünya bir işi iyi yapmak için önce insanı anlamak gerektiğini kavradı ve her alanda bir psikologa ihtiyaç duyuluyor.
Tüm cevapları (27) görmek için tıklayın.
Öncelikle söylemeliyim ki, psikoloji mezunu illaki akıllarda ilk canlanan anlamıyla danışan gören, terapi yapan, 'klinisyen' olmak zorunda değildir. Klinik psikoloji, yönelebileceğimiz alanların en populeri olabilir ama sadece bir tanesi.
Aslında söylemem gerekir ki üniversite meslek edinilen yerden ziyade o disipline sahip olunan yer. Özellikle fen-edebiyat fakültesi bölümlerinden birini okuyorsanız mezun olduktan sonra meslek sahibi olmazsınız. Lisans boyunca meslek olarak ne yapmak istediğinize düşünüp onun için ekstradan çabalamanız gerekir.
Psikolojiye dönücek olursak, psikoloji 1800 lü yılların sonunda ancak doğan bir 'bilim' olarak gelişmesinin ucunu bucağını kestiremediğimiz bir alan. Gelişim psikolojisi, sosyal psikoloji, bilişsel psikoloji, endüstri ve örgüt psikolojisi, nöropsikolojis psikolojinin alt alanlarından sadece birkaçı. Uzmanlaşmak için bu alanlarda yüksek lisans yapmak gerekiyor. Klinik psikolog olmak için de tabii. Ha master yapmadan kpss'yle devletin sağlık bakanlığı, adalet bakanlığı, aile ve sosyal güvenlik bakanlığı gibi kurumlarına atanabilirsiniz. Devlet hastanelerinde yüksek lisans derecesine sahip olmadan klinik psikolog da olabilirsiniz. Ama bu benim eleştirdiğim bir ihtimal kendi adıma. Danışman olmak 4 senelik bir 'disiplin' eğitimiyle değil daha spesifikleşen bir yüksek lisans eğitimiyle mümkün olabilir gibi geliyor.
Bunun dışında genel olarak sosyal hizmetlerle ilgili şeyler yapılabilir, özel sektöre -reklamcılık, insan kaynakları, marketing gibi- alanlara yönelinebilir. Araştırma şirketlerinden çalışılabilinir. Eğitim psikolojisi uzmanlığı yparsanız okullarda eğitim psikoloğu olarak çalışabilirsiniz. MEsleki anlamda yapılabilecek onlarca seçenek var yani, ama önemli olan bunların hangisine yatkın olduğunuzu anlamak için 4+1 lisans hayatınız boyunca araştırma yapmanız, çabalamanız gerekicek. O anlamda eğitim fakültesinden ve tıp fakültesinden, mesela, daha zor olduğunu söyleyebilirim. Ne olduğunuza bölümünüz değil siz karar vericeksiniz yani.
Psikoloji mezunu bir şirketin insan kaynakları departmanında çalışmaktan tutun terapiye kadar her işi yapar bana kalırsa. Psikoloji çok geniş bir alan. Mesela gelişim psikolojisi çocuklar üzerine yoğunlaşırken endüstriyel psikoloji iş ortamları ve iş verimliliği üzerine yoğunlaşır. Psikoloji mezunu çalışma alanının çok geniş olması dolayısıyla her türlü alanda iş bulabilir ve rahatlıkla çalışabilir.
Tüm cevapları (14) görmek için tıklayın.