Karabük Üniversitesi'ne otomotiv mühendisliği bölümü için geldim. bu bölümü okumak otomotiv sektörünü yakından tanımak istiyordum istiyordum. eğer motorlu araçlara özellikle otomobillere ilginiz varsa bu bölüm sizin için hobi bile olabilir. tabi mühendisliğin zorluklarına katlanacaksınız. Otomotiv mühendisliği makine mühendisliğinden ayrılma bir bölüm otomotiv konusunda uzmanlaşmış makine mühendisi diyebiliriz ama diplomanızda otomotiv mühendisi yazacak ve makine mühendisliği de yapabileceksiniz :) Türkiye' de otomotiv mühendisliği bölümü beni kazandığım sene 4-5 üniversitede vardı şu anda yeni bölümler açıldı ama hala çok fazla değil az mezun veren bir bölümde okuma da avantajınız olacaktır.
Otomotiv mühendisliği varken neden başka bir bölüm? Bu olay biraz insanın önceden düşünüp karar vermesiyle alakalı tamamen. İlgiler her insanda farklıdır, motor teknolojisine, mühendislik alanına, hesaplamalara, formüllere ilginiz varsa bu bölüm bence tam da size göre.
Aslında makina mühendisliği ne kadar iş yaparsa o kadar iş yapar. Hali hazırda bir odası mevcut değil bölümün ve açılması yakın gözükmüyor. Fabrikalar ellerindeki mühendislerden vazgeçip spesifik eleman ararlarsa çok fazla iş imkanı doğar. Bunun haricinde makina mühendisi gibi çalışabilirsiniz. Otomotiv mühendisliği de yaparsınız ama "Otomotiv mühendisi ne iş yapar?" çok iyi anlayıp kendinizi o yönde özelleştirmelisiniz.
Otomobil-kamyon-otobüs gibi motorlu taşıt üretimi yapan fabrikalarda mühendis olarak çalışabilirler. Çukurova Üniversitesi'nde Otomotiv Mühendisliği eğitimi İngilizcedir. Almanca/Japonca/İtalyanca bölüm için uygun olan diğer dillerdendir. Üçüncü bir dili bilmek, özellikle bunlar arasında; bu sektör içerisinde aranan eleman olmanızı sağlayacaktır. Bu sayede iş olanaklarınız oldukça artacaktır. Eğer yurtdışı düşünürseniz, bu sizin için çok daha avantajlı olacaktır iş bulma açısından.