Moleküler Biyoloji ve Genetik
12 öğrenci ve mezun anlattı.

Bölüm Anlatımları

MBG ; inatci, hirsli , caliskan ve yaratici insanlarin bolumudur. Sorunlara cozumler bulmak icin yaraticilik, uzun raporlara dayanmak icin sabir, yapilan hatalara ragmen devam edebilmek icin motivasyon gerektirir. Bilimi cok ve cok sevmek, zor kosularda pes etmemek, surekli devam etmek istemek gibi ozelliklere sahip olunmasi gerekir. Bence ama bu_diger arkadaslarinda fikirleri cok onemli :)
Özellikle yurtdışında çalışma imkanı olanlar bu bölümü düşünmeli. Türkiye'de henüz bölüm yeni gelişiyor ama yurtdışında moleküler biyoloji ve genetik adına çok fazla çalışma mevcut. Çok daha fazla iş imkanıyla yurtdışı daha iyi bir seçenek. Bu meslek için el becerisi, araştırmacı yön, merak duygusu, sabır ve labaratuar disiplini en önemli şeylerden. Biyoloji ve kimyaya meraklı olmalısınız. Ve de hayatınız labaratuar olacak, bölümü severek seçmezseniz size işkence gibi gelecektir çünkü emek vermeden yapılacak bir iş değil.
Tüm cevapları (3) görmek için tıklayın.
Ben sayısal bir öğrenciydim. Seçeneklerim; tıp, mühendislik, öğretmen ve diğerleri idi. Doktor ya da mühendis olmanın bana göre olmadığını düşündüm. İnsanlar ile sürekli ilişki kuruyor olmak veyahut makineler arasında dolaşmak beni tatmin etmeyecekti. Ben de diğerleri bölümünü biraz genişletmek istedim. Karşıma fizik, biyoloji, kimya, fizyoterapist gibi bölümler çıktı. İşte tam bu sırada teyzemin bana almış olduğu “Gen Savaşları” adlı kitabı okuma fırsatı buldum. Kitabı çok iyi anlamış değildim o zamanlar, şimdi tekrar okuduğumda rahatça kavrayabiliyorum, ama böyle bir dünyanın parçası olmak, bilinmeyenler ile, soru işaretleri ile uğraşmak çok heyecan verici bir fikirdi benim için. Çok şanslıyım ki motivasyonum ÖSS ye kadar sürdü (:

** Bu bölümü isteyenler için ” Bir Türün Yirmiüç Bölümlük Otobiyografisi ” okumalarını öneririm. Bu kitap 23 kromozomumuz hakkında kısa bilgiler veriyor, aynı zamanda bilim tarihinden de söz ediyor. Bakalım beğenecek misiniz? ;)
"Biyoloji ile aram çok iyi ama doktor olmak için yıllarımı okuyarak harcamak istemiyorum", "insanların ağız kokusunu çekmek istemiyorum" veya "sayısal öğrencisiyim ama mühendis olmak istemiyorum" diyorsanız aradığınız bölüm MBG. Mühendislik fakültesinde yer alamayan bir bölüm olmasına rağmen mühendislik fakültesi derslerinin çoğunu da içinde barındırıyor olması bu bölümün Bilkent Üniversitesinin en zor bölümlerinden birisi olmasına katkı sağlıyor. Ancak bu söylediklerim moral bozukluğu yaratmasın çünkü isminden ve zorluğundan gelen bir ağırlığı olan bu bölümde okuduğunuzu söylediğiniz takdirde insanlar tarafından artık başka bir gözle bakılmaya başlıyorsunuz. Bu bölümde okumak isteyenlere en büyük tavsiyem ise laboratuvarlarda çok fazla vakit geçireceğiniz için size destek sağlayabilecek özel bir üniversitede okumanız.
Tüm cevapları (6) görmek için tıklayın.
Genellikle akademik alanda ilerleyen MBG mezunları, ülkenin en önde gelen üniversitelerinde veya araştırma kurumlarında akademik çalışmalarını sürdürürler. Bunun haricinde mezunların hatırı sayılır bir kısmı dünyanın çeşitli üniversitelerinde master veya doktora yaparlar ve büyük bir kısmı ülkeye geri dönerek üniversitelerde hocalık yaparlar.

Henüz devlette direk bir istihdam alanı eser miktarda olmasına rağmen eğer çalışanlar çeşitli şekillerde bilgi ve ilgi alanlarını genişletirlerse, hem devletin hem de özel sektörün istihdam edebileceği seçkin bir birey olurlar. Bu niteliklere sahip mezunlar Ar-Ge'si kuvvetli bir şirkette görev alabilir veya kendi start-up şirketlerini kurabilirler.
Bölüm mezunlarımızın `'ı akademik kariyer düşüncesi ile çeşitli üniversitelerde akademisyen olarak görevalıyor. Yurtdışı master/doktora şansı olan mezunlar ya yurtdışında yada ülkemizde araştırmalarına çeşitli üniversitelerde devam ediyorlar. Tüp bebek merkezleri, genetik lab.ları, tanı lab.larında görev alabiliyorlar.
Tüm cevapları (4) görmek için tıklayın.