Mimarlık
34 öğrenci ve mezun anlattı.

Bölüm Anlatımları

Sabırlı, azim ve kararlılıkla eleştirilere göğüs gerebilecek insanlara uygundur. Zira eğitiminize başladığınız andan itibaren bitmek bilmeyen eleştirilerle ve uykusuzlukla okul hayatınız geçer gider. Aynı zamanda hem mühendislikten kopmadan hem de sanatsal yönünüzle bağlantı kurarak yapmanız gereken bir meslek.
ağır bir bölüm sabırlı insanlara
Tüm cevapları (2) görmek için tıklayın.
Benim çocukluğumdan beri belki de aklımda olan, hiçbir konuda olmadığım kadar net olarak karar verdiğim bir bölümdür. Başta çizime olan ilgimle insanların 'sen mimarlık oku' tavsiyeleriyle aklıma girmiş olabilir, hatırlamıyorum, çünkü kendimi bildim bileli liseye başladığımdan itibaren bu bölümü okumayı istiyordum. Neden mimarlık? En büyük sebebi meslek ve para kazanma amacından da öte bir yaşam tarzı getirebilen, bakışı ve yargılarımızı tamamen değiştirme, yontma ya da güçlendirme şansı sunan bir bölüm olduğu için herhalde. Her gün, her haberden, gazeteden, sokaktan, okuldan, telefondan yeni çıkarımlar yapmayı araştırmayı en önemlisi sorgulamayı yaşam tarzı haline getiren bir bölüm olduğu için. ilk yılımı bitirmiş olmama rağmen henüz davranışlarımda konuşmamda yaklaşımımda düşüncelerimde farklılaşmayı gördüğüm için giderek daha da sevdim bu alanı. Sürekli geliştiğimi, ufak şeylere farklı yaklaştığımı gördüm. ayrıca mimarlığın en güzel yanı her konu hakkında ufak da olsa bilgi sahibi olma zorunluluğu getirmesi bence. bir mimarın aile yaşamıyla, mutfak kültürüyle, restoran çeşitleriyle, renklerle, algılarla, alkol kültürüyle veya dinler konusunda, bunların mekanlaşmasıyla ilgili az çok fikri olmalı örneğin. bu da her gün yeni bir açıdan bakıp öğrenmek demek. bunun dışında 'tasarlamak' ve fikir 'yaratmak' mimarlığın en keyifli ve tanrısal yanları sanırım
Mimarlık aslında herkesi ilgilendiren bir meslektir. Yaptığımız binalar kent ölçeğinde de varlığını sürdürür ve bu yüzden Türkiye de mimarlık kalitesi yurt dışına göre daha geri planda kaldığı için bunu değiştirmek için gelin sizde kaliteli ekol sahibi bir mimar olun ve kentlerimiz için bir katkı da siz bulunun. Çok inşaat değil "iyi" mimarlık istiyoruz.
Tüm cevapları (22) görmek için tıklayın.
Özel sektör ve kamuda çalışabilirler.
mimarlık ofislerinde ya da şantiye görevlerinde "mimar" sıfatıyla çalışabilirsin, bunun dışında tasarımcı olabilme şansın var. tabi ki yüksek lisansta odaklandığın ve lisans sonrasında kendini geliştirdiğin alana göre değişiklik gösterebilir bu.
Tüm cevapları (13) görmek için tıklayın.
Kesinlikle hayır.
olmazsa olmaz değildir bence, çizim yeteneğinin olması artı puan kazandırır evet ama ilk kriter değildir. sorgulamak, araştırmak, farklıyı beklemek, gözlem, yeni teknikler öğrenmek ve görmek, en önemlisi merak etmek ve ayrıntılara takılıp işi parçalamak, bunları çizme isteğine -yetenekle harika bir şekilde olmasa da eskiz olarak- sahip olmak çok daha önemli diye düşünüyorum.
Tüm cevapları (18) görmek için tıklayın.