Metalurji ve Malzeme Mühendisliği
21 öğrenci ve mezun anlattı.

Bölüm Anlatımları

Öncelikle sabır gerektirir ve karadeniz teknikte okunulmaması gereken bi bölümdür.Bolum olarak guzel ,iste bulursunuz .
Tüm cevapları (1) görmek için tıklayın.
Metalurji ve Malzeme bölümü, adından da anlaşılabileceği gibi metaller üzerine yoğunlaşan, maddelerin atomik yapısıyla, davranışlarıyla, değişik ortam koşulları altında sahip oldukları mekanik ve kimyasal özellikleri hakkında özetlemek gerekirse. Ufak bir şekilde ders akışı örneğin 2. sınıfta malzeme dersleri ile atomik yapısı ve mekanik özellikleri hakkında bilgi edinilir ve demir-çelik konusunda bilgi sahibi olunur, 3. sınıfta döküm dersleri, X-ray analizleri, fiziksel ve kimyasal metalurji, metalografi dersleri (elektron mikroskobu ve optik mikroskoplarla malzeme hakkında bilgi edinme) , 4. sınıfta ise tamamen ilgi alanına göre (örneğin güneş enerjisi dersi, biyomateryal dersi, elektriksel özellikler,led ekranlar, döküm ve dizayn projeleri vb).

Seramikten beyaz eşyaya, hatta uçak sanayiisine ve savunma sanayiisine kadar uzanan geniş bir çalışma alanı olduğu gibi, eğer kimyayla içli dışlıysanız ve laboratuarlarda çalışmayı düşlüyorsanız, eminim ki bu bölümde mutlu olursunuz. Özellikle yurtdışında eğitim alan ve çalışan akademik kadrosunun belirttiğine göre, bir çok yabancı üniversitenin (ABD de dahil)imkanlarından daha fazlasına sahip.

ODTÜ Metalurji ve Malzeme bölümünün ekstra bir özelliği olarak ABET akreditasyonu ile ABD'nin en üst düzey üniversiteleriyle eşdeğer eğitim vermesidir. Bu elbette ki yurtdışında da çalışma olanaklarınız açısından büyük bir fırsat olacağı gibi, ODTÜ Metalurji ve Malzeme'de verilen eğitimin de ayrıcalıklı olduğunu gösterir.

Sevip sevemeyeceğinizi düşündüyseniz de, puanı bu bölümü tuttuğu için hiç bir fikri olmadan gelen insanlar bile gayet mutlular :)
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, gelecek yılların en önemli mesleklerinden birisi olarak görülmektedir. Çünkü, her devrin teknolojisi o devrin malzemesi ile sınırlıdır. Özellikle nanoteknoloji, uzay teknolojisi ve akıllı malzemeler gelecek yılların en stratejik alanlarından olup, doğrudan metalurji ve malzeme mühendisliği ile ilgilidir.
Tüm cevapları (10) görmek için tıklayın.
İş imkanları açısından oldukça geniş bir bölüm. Genel anlamda döküm ile ilgilenir (çelik ve aluminyum). Bunların iş alanları ve kullanım alanları oldukça geniş olduğu için üretimin her basamağında iş imkanına sahipsiniz. Bu kısmı özellikle bölüme "Metalurji" isminin katılmasının nedeni. Bir de malzeme kısmı var. Seramik, beyaz eşya, otomotiv, uçak ve savunma sanayii, güneş enerjisi ve biyomateryal gibi sektörlerde çalışma imkanlarınız var, görüldüğü gibi çalışma sektörü açısından oldukça geniş bir bölüm.

Ayrıca tahribatsız muayene ve benzeri işlerde görev alarak, yine bir çok sektörde Kalite-Kontrol alanında çalışma imkanınız var.
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezunları, üretimin ve ar-ge'nin olduğu hemen hemen her yerde iş imkanı bulabilir. Her sektör malzeme ile ilgilidir ve her sektörde kullanılan malzemelerin maliyetlerinin düşürülmesi ve geliştirilmesi gerekmektedir. Bu sebeple sektör yelpazesi geniş bir meslektir.
Tüm cevapları (10) görmek için tıklayın.

Video Anlatımlar