Matematik Mühendisliği
8 öğrenci ve mezun anlattı.

Bölüm Anlatımları

Henüz kimse bu soruya yanıt vermemiş.

Bildiklerini anlatıp binlerce öğrenciye yol gösterebilirsin!

Endüstri Mühendisliği müfredatına en yakın olup, yazılım derslerinin çok daha yoğunlaştığı bölüm. Ben yazılım uzmanı değilim, o sektörde de değilim ancak yazılım mantığını, kültürünü, trendlerini bilmek teknolojik çağda işime yarıyor.
Klasik olarak matematiği çok seviyorum diyebilirim. Direkt bölüm olarak okumaktansa mühendislik artısı da olsun istedim, mezun olduğumda yazılım alanında çalışabileceğim bölüm olduğu için ve İTÜ'de olduğu için tercih ettim.
Tüm cevapları (4) görmek için tıklayın.
Birçok kişi iş analisti oldu. Bir kısmı da yazılım geliştirme alanında çalışıyor. Ama ben bir kurumsal akademide firma ve tedarikçilerinin teknik gelişim uzmanı olarak çalışıyorum. İnsan Kaynakları bu bölüm mezunları için keşfedilmemiş bir derya aslında. Endüstri Mühendisleriyle benzer iş alanlarında görev alabilirler.
"Matematik mühendisliği matematiğin uygulama alanı olup matematik mühendisi çalıştığı kurumda; Ortaya çıkan problemlerin matematiksel modellerini kurar, çözer ve yorumlar. Problemlerin çözümü için yöntemler geliştirir.
Matematik mühendisleri; Kamu veya özel sektöre ait bankalarda, Sigorta şirketlerinde, Endüstri kuruluşlarında, Devlet İstatistik Enstitüsü, Milli Prodüktivite Merkezi gibi kamu kuruluşlarında, Matematik mühendisi unvanını alan kimseler TÜBİTAK, MTA gibi kurumlarda , özel ve resmi fabrikalar ile üniversitelerin araştırma laboratuarlarında, çeşitli kuruluşlarla bankaların bilgiişlem birimlerinde çalışabilmektedirler. Bilgisayar yazılım şirketlerinde görev alabilirler. Endüstri ve bilgisayar bilimlerinin gelişimi matematik mühendislerinin iş bulma olanaklarını artırmıştır.
Matematik mühendisleri kamu kuruluşlarında çalıştıkları takdirde Devlet Memurları Kanununda belirtilen aylıkla görev yaparlar.Özel sektörde ücretler anlaşma ile belirlenir.Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler.Çalıştıkları işyerinde yöneticilik konumlarına gelebilirler."
Alıntıdır.
Tüm cevapları (4) görmek için tıklayın.

Video Anlatımlar

Süreç Geliştirme, İş Ve Sistem Analizi Uzmanı
Bir kere ağır bir eğitimi var. Aslında baktığımızda ilk 2 senesinde hiç sayı görmüyorsunuz, hep ispatlar teoremler „allahım nereye geldim böyle“ diye bir anda kendinizi… üniversite sınavının dinamiği çok farklı sanki üniversiteyi kazanınca her şey biticek gibi hissettiriliyor aslında değil. Her şey yeni başlıyor, kararlı olmaları çok önemli genç arkadaşların aslında yani commited olmaları hayatın devamında. Zor noktası şu ispatlarla ve teoremlerle çalışıyorsunuz soyut matematik var ama sonrasında iş hayatının içerisine girdiğinizde neler kattığını şöyle görüyorsunuz aslında bir kere büyük resmi görmeyi öğreniyorsunuz, yani bir konuyu çok boyutlu analiz edebilmek dediğimiz şey vardır ya sadece size anlatılan değil “ya acaba burada başka bana anlatmadıkları bir şey varmı“ benim sormam gereken ya da bir problem var mesela problemin daha detaylı derinlemesine analizi için aslında orada size gösterdikleri oyun teorisi dersleri diferansiyel denklemler dersleri matematik analiz 1 2 3 4 aslında sizi daha güçlü analiz kabiliyeti almanızı sağlıyor aslında. Tabi bunu seneler geçtikten sonra algılıyorsunuz, biraz zaman geçiyor ama gerçekten müteşekkirim buradan. Hocalarımın hepsine teşekkür ediyorum bir kere daha gerçekten zaten üniversite kelimesinin kökeni Latincede universiyum‘dan geliyor bu, evrensel demek dolayısıyla. Bence işin anahtar özeti şu siz dünyanın en iyi üniversitesindede okuyabilirsiniz, türkiyenin de en iyi üniversitesi en kötüsünde de okuyabilirsiniz, siz kendiniz bir birey olarak kendinize ne katıyorsunuz yetkinlik olarak yani Einstein’ın dediği gibi eğitim bütün öğrendikleriniz bittiğinde arta kalan şey aslında burada size ne kaldı aslında muhakeme yapmak çok önemli bence okul bittiğindede yani ben bu eğitimi aldım cepte diplomam var cepte ama bana ne kattı aslında bunu değerlendirmek bence çok önemli o noktada. Matematik mühendisliği sözün özü özetlemek gerekirse aslına bana kattığı şey çok yönlü düşünebilmek, kompleks problemleri çözebilmek, derinliğine inebilmek, analiz edebilmek, benim işimde iş analistliğinde çok gerekli bir şey çünkü bununla yaşıyorsunuz aslında zor problemleri basite indirgeyip parçalara bölmeniz ve yönetmeniz gerekiyor dolayısıyla çok şey kattı, tekrar teşekkür ediyorum hocalarıma.
Süreç Geliştirme, İş Ve Sistem Analizi Uzmanı
İçinde problem olan ne iş olsa yaparız. Öyle gerçekten öyle hani çünkü ben şuna baktım bu soruya hazırlanırkan Linkedin de arkadaşlarım ne iş yapiyor diye baktım aslında beraber lisansı bitirdiğimiz ne yapiyorlar şuan bu arkadaşlarımız içerisinde kulakları çınlasın hepsinin, bankacılar var, stratejik planlama yapan var, planlama üretim planlama yapan var, iş analizi yapan var, yazılım geliştiren var. Şimdi baktığımızda skala sı çok geniş bizim bölümümüz aslında biraz endüstri mühendisliğine benzeşiyor ve işletme mühendisliğine benziyor. Aslında skalası oldukça geniş ben mesela yazarken şey diye düşünmüştüm ben bilgisayar mühendisi olmak istiyorum bir hocam önerdi matematik mühendisliği sana iyi olabilir. Bak işte böyle bir bölüm filan o zamanlar çok bilinmiyor 99 lu yıllarda. Ama şimdi baktığımda gerçekten skalanın geniş olması bir avantaj çünkü bir istatislik söylemişlerdi bir zaman, insanların 80% i dünyada ve Türkiye'de de böyle, mezun oldukları bölümün işini yapmıyorlar. Böyle bir gerçek var yani bu bir gerçek. Dolayısıyla burda aslında ben şunu öneririm o arkadaşlara evet yani gitmek istedikleri bir nokta var ders çeşitliliği yani şeçmeli dersler var, oralarda yani bir kere bir konferansa gittik mesela Ali Kovarezoğlu geldi Teknoloji konusunda acayip uzaman bir adam çıktı, böyle hepimiz arasında ne kadar enterasan tiyatrocu diye şaşırdık. Bence burda çok yönlülük çok önemli yani insanın okuduğu bir şey var ama meraklı olduğuda bir şey var aslında zaten bu ikisini birleştirebiliyorsanız iş hayatında sizden daha mutlu kimse yok. Bence işin özü skalası geniş matematik mühendisliği baktığınızda, yani evet bilgisayar mühendisi insanlarda planlımacılık yapiyor ama sipesifik işi yapiyor çoğunluğu asında. O anlamda tavsiye edebileceğim bir bölüm olduğunu söyleyebilirim. Çok işte çok daha yeni bölümlerde çıkıyor yani araştırsın arkadaşlar gerçekten. En güzel şey bence insanın kenisine hayatta bir rol model belirlemesi aslında. Yani orada okuyan birinin tutun yakalayın yani gidi o kampüsün içerisine. Ya burda ne iş yapılıyor? Ne yapiyor buranın mezunları? Ya da arayın bir mesaj atın yani artık insanlara dakikalar saatler mertebesinde yeterki merakı olsun.
Süreç Geliştirme, İş Ve Sistem Analizi Uzmanı
Yıldız Teknik Ünivesitesi Alman ekolülü bir okul, Alman eğitimi var biraz daha işte hoca çıkıyor tahtaya ellerini koyuyo anlatıyor. Boğaziçi Üniversitesinde ise tam bir Amerikan ekolü var aslında, ben hani suyun iki tarafına gördüm bu anlamda ve kıyaslama yapabiliyorum. Şöyle bir kere Boğaziçi Üniversitesi çok sosyal ve özgür bir ortam var. Yani ne var her konuda bir kulüp var işte board yapiyorsunuz snowboard kulübü var. Satranç yapiyorsunuz satranç kulübü var Latin dansları yapiyorsunuz. Her üniversitede var artik ama gerçekten üniversitenin o güney kampüsü bu ortamı yaşatıyor orası kalbi aslında o eğlencenin ve sosyal yaşamntının. Onu yaşatıyor. İkinci konu şu bence doğru bildiğinizi savunmayı öğretiyo bence Boğaziçi Üniversitesindeki eğitim. Ve konulara eleştirisel yaklaşabilmeyi öğretiyor. Bize hocalarımız mesela yüksek lisansta bir konuyu ortaya atardı çocuklar bunu tartışın derdi, insalar tartışırdı. En sonunda bir toparlama seansı yapardı ve orda insanlara geri bildirim gönderirdi aslında. Bir nevi koçluk aslında iş hayatında baktığınız karşılığı. Tamamen eleştirisel yaklaşmak olaylara yani bu mesela bazı yöneticilerden de bana gelmişti hani arkadaşlar haklı olduğuna inaniyosaniz bir şeyi savunun. Tam bu aslında işin özeti ve tabiki İstanbulun işte güzel bir yerinde güzel bir konumda okumak bunun getirdiği bazı sosyal avantajlarda var...