Kimya Mühendisliği
38 öğrenci ve mezun anlattı.

Bölüm Anlatımları

Türkiye sanayi açısından gelişmiş, ve hayatının her yerinde kimyayı barındıran bir ülkedir. Kimya hayat, hayat ise kimyadır. Bu bağlamda düşünürseniz, Kimya Bölümü veya Mühendisliği'nde iş yok demeniz mümkün değildir. İş kolları geniş olmakla beraber, mezun olunduğunda ben ne yapacağım, nerede çalışacağım, ne üzerine başarılı olabilirim sorularının sıkça sorulduğu bir bölümdür. Öğrencilik hayatında staj yapmak bu sorularınıza cevap bulmanıza yeterli olacaktır, zorunlu stajlar dışında gönüllü stajlar yaparak kendinizi ve geleceğinizi teminat altına alabilir, başarılı olabilirsiniz. İyi bir işe sahip olmak zor bir şey değil, kendini geliştirmek, kendine her gün bir şeyler katmaktan geçiyor. Network, sosyal faaliyetler bunlar her zaman önemli olacaktır. Tabiki de marka yerlerde staj yapmakta size etiket katacaktır. Networkünüz ne kadar iyi ise, o kadar rahat edersiniz, bu öğrencilik hayatında çok basit bir şeydir ama iş hayatına girince o kadar da kolay olmayacaktır. Akademik kariyer veya devlet kurumlarına atanmak gibi bir hedefiniz yok ise, derslerinizin AA gelmesi size çok bir şey katmayacaktır. Aksine, kendinizi geliştirip, gönüllü stajlar ile desteklerseniz ileride çok daha rahat iş bulabilir, hayal ettiğiniz konuma kısa sürede erişebilirsiniz. Birde tabiki de Üniversitenizin 4 yılda 5 yılda bitmesi sadece iş hayatına erken atılmanızı sağlar, kendinizi hazır hissetmedikçe mezun olmanızın size bir yararı yoktur. Uzatın ama kendinize bir şeyler katın, ingilizce tabiki de önemli ingilizcenizin ileri seviye olması yeterli olacaktır. Bunu halletmeden 2.dile geçmek çokta doğru bir hareket olmayacaktır.
Ülkene bilimsel ve ekonomik açıdan katkıda bulunmak, insan ilişkilerinde yeni yöntem ve deneyimler kazanmak açısından Kimya Mühendisliği kişiye kendini sorgulama ve geliştirme imkanı sağlayan bir meslek. Türkiye'de her ne kadar mühendislik alanında gelişmeler yavaş olsa da bunu hızlandırmak ve dinamiği değiştirmek mühendislere düşen bir görev.
Tüm cevapları (9) görmek için tıklayın.
Bu bölümden mezun olduktan sonra her tür sektörden üretim firmalarında çalışabilirsin; bunlardan en önemlileri boya, ilaç, gıda ve kozmetik.. Eğer Almanca'da kendini ilerlettiysen otomotiv firmalarında AR-GE mühendisi olarak pozisyon bulabilirsin ki bence bu kimya mühendisinin çalışabileceği en iyi sektörlerden biridir. Her mühendis gibi analitik düşündüğünü, yabancı dil konusunda iyi olduğunu ve ekip çalışmasına önem verdiğini işverene empoze ettiğinde kapamayacağın iş yok.
Aslında bu sorunun cevabını ancak ders programına bakarak anlayabilirsiniz.Kimya mühendisliği kimya bölümü gibi kimya'yı a'dan z'ye içermez hatta iki temel dersinden başka kimya ile pek de ilgisi yoktur.Bu yüzden yıllardır kimya mühendisliğinin adını 'süreç(proses) mühendisliği'olarak değiştirme çabaları vardır.Gıda,kozmetik,ilaç,petrol-boya sanayi gibi çeşitli sektörlerde süreç mühendisi veya az da olsa satış pazarlama alanında görev yaparlar.
Tüm cevapları (7) görmek için tıklayın.

Video Anlatımlar

Kimya mühendisliği aslında çok geniş bir sektör. İş alanı olarak çok fazla alanda çalışılabilir. Benim okurken gıda veya ilaç sektörü üzerine düşüncelerim vardı. Pek çok arkadaşım da çalışma hayatlarına ilaç sektöründe başladı. Daha sonra geçiş yapanlar oldu. İlaç olabilir, gıda olabilir, bunun dışında kozmetik tarafında kimya mühendisleri yoğunlukla çalışabiliyor. Bunların dışında petrolde çok fazla çalışan arkadaşım var. Proses anlamında biz dahil oluyoruz süreçlere. Her üretilen ürünün aslında belli bir proses olduğunu düşünürsek kimya tarafı çok ilgili olmuş oluyor. Bu ArGe aşamalarında, laboratuvar aşamalarında veya kalite kontrol tarafında da kimya mühendisleri yoğunluklu olarak çalışabiliyor.
Kurumsal ve Ticari Teknik Müdürü
Kurumsal ve Ticari Teknik Müdürü
Kıdemli Marka Müdürü
Career Kitchen Proses ve Teknoloji Stajyeri
Career Kitchen Proses ve Teknoloji Stajyeri
Career Kitchen Endüstriyel Operasyonlar Stajyeri
Career Kitchen Endüstriyel Operasyonlar Stajyeri
Career Kitchen Endüstriyel Operasyonlar Stajyeri
Teknoloji ve Ürün Transferi Müdürü