Kimya
16 öğrenci ve mezun anlattı.

Bölüm Anlatımları

Henüz kimse bu soruya yanıt vermemiş.

Bildiklerini anlatıp binlerce öğrenciye yol gösterebilirsin!

Liseden üniversiteye geçiş esnasında bölümler hakkında çok detaylı bilgiye sahip olamıyoruz. Dersane hocalarının kulaktan duyma yalan yanlış önerileriyle bölümleri tanıyoruz. Bunu tahmin ettiğim için daha spesifik bir mühendisliktense daha geniş bir alanı olan, bölümü keşfettikçe farklı alanlara rahatça yönelebileceğim bir bölüm olmalı diye düşündüğüm için Kimya bölümüne geldim. Puanımla girebileceğim İTÜ’deki diğer mühendislikler çok spesifik ve tam olarak ne yapılacağını bilmediğim şeylerdi.
Neden kimya .. ODTÜ’yü anlatırken kolaydı da bu kısımda zorlanıyorum işte. :) Aslında ilk tercihime yerleştim ve başlarda mutluydum da. Ancak bölümde zaman ilerledikçe yapmak istediğim şey konusunda da tereddütlerim oldu. Yine de bu bölümü severek okuyacağını düşünenler için bölüm hakkında bilgi veriyim. ODTÜ’de kimya okumayı düşünüyorsanız iyi edersiniz aslında. Çünkü alanlarında çok başarılı hocaları var ve laboratuvarlarında aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Diğer üniversiteler de bulamayacağınız ya da görseniz bile kullanma fırsatınızın olmayacağı birçok cihazı kullanırsınız. Hatta kullanamazsanız sıkıntı o zaman başlar. Diğer üniversitelerdeki gibi hocayı izlemekle yetinmezsiniz. Ortada yapılması gereken bir deney varsa o bizzat sizin ellerinizden öper :) Bölümle ilgili herşeyi öğrenip çıkacağınızdan şüpheniz olmasın. Ama ODTÜ Kimyayla ilgili şu notu düşmeliyim ki burası daha çok akademik yetiştirir. Özel sektör hayalleriniz varsa 2kat fazla çaba harcamanız gerekir.
Tüm cevapları (10) görmek için tıklayın.
Bölümlerden mezun olan öğrencilerin ülkemiz şartlarında iş bulmaları biraz sıkıntılı bir durum. Fakat gerçek anlamda bir bilim adamı olmak istiyorsanız, "yüksek lisans doktora yapıp kapağı okula atarım" gibi saçma bir düşünce içerisinde değilseniz, bilime bir şeyler katmak istiyorsanız, hevesliyseniz bu konuda, iyi araştırdığınız bir okulda bölüm okumak tam size göre bir şey. Fakat özel sektörde, devlette iş bulmak istiyorsanız, ülkemizdeki şu şartlar altında sıkıntı yaşayacağınız açık ve net.
Bir çok noktada görev alabiliyorlar ama çoğunlukla laboratuvar ve ilaç-kozmetik şirketlerinde diyebilirim.
Tüm cevapları (5) görmek için tıklayın.

Video Anlatımlar

Head of Content
Ar-Ge Uzmanı
Ruhsatlandırma ve Pazar Erişim Direktörü