İşletme
202 öğrenci ve mezun anlattı.

Bölüm Anlatımları

İşletme okumak isteyen ve işletmeci olmak isteyen birinin kendine güvenmesi ve işinde özverili olması gerektiğine inanıyorum. İşletmeci olmak talebi ve arzı ile insanlara hayallerini satabilmekten geçiyor. Hayal edileni ne kadar çok iyi düzeyde gerçekleştirirsek o zaman başarılı ve işini seven bir yönetici ve işletmeci oluruz.
İşletme okumak benim için bir keyif, hepimizin bildiği gibi bizim alanımız iş hayatındaki her şeyle ilgili. hayatın her alanında işletme var bunu görüp bunun bilincinde olmalısınız ki bu bölüm hem okurken zevkli hale gelsin hem de çalışırken. Uludağ üniversitesinde okumak benim için mutluluk, hocalarımız çok kaliteli ve gerekli olan her şeyi bizlere vermeye çalışıyorlar. Bölümümü seviyorum :)
iş imkanı var
Tüm cevapları (13) görmek için tıklayın.
İşletme bölümünü okumak küçük yaşlardan beri hayalimdi. İleride kendimi saygın bir iş kadını olarak görmek istediğim için en doğru kararı bu bölümü seçerek verdiğimi düşünüyorum. İşletme, bilinen kalıplaşmış söylentilerin aksine aslında sizi çok yönlü düşünmeye yönlendiren ve iş hayatında devamlı kendinizi yenilemenizi sağlayan bir bölüm. Okunan her bölüm için geçerli olduğu gibi, işletme bölümünde de öğrencilik hayatınız boyunca kendinize katacağınız artılar sizin yolunuzu belirleyecektir. Fark yaratmak bu alanın altın kuralı.
İşletme bölümünde okumaktan çok zevk alıyorum. İleriye yönelik planlarım ile işletme bölümünde almış olduğum eğitim örtüşüyor. İşletme bölümünden mezun bir kişinin iş alanında sahip olacağı ünvan ve statüler beni ileriye dönük bir şekilde kamçılıyor. Ben işletme mezunları işsiz sözüne inanmıyorum. Tabi kişinin üniversite yaşantısında ne yaptığıyla alakalı bir durum bu.
Tüm cevapları (102) görmek için tıklayın.
Bir işletme bölümü mezunu zaten okulun son senesine gelmeden aşağı yukarı hangi alanda uzmanlaşmak istediğini anlıyor ve bu karar doğrultusunda seçmeli dersler alıyor. Hepimizin bildiği gibi bizim alanımız iş hayatındaki her şeyle ilgili, hayatımızın vazgeçilmezi olan 'para' faktörü neredeyse orada bir 'İşletmeci'ye ihtiyaç olacaktır. En popüler olan alanlardan bazıları şunlar: Pazarlama, Finans&Muhasebe;, Satış, Danışmanlık, Bankacılık. Bir işletme mezunu olarak zaten kendinize limitler koymamalısınız, sadece hangi dalda kendinizi iyi hissedip başarılı olacağınıza karar vermelisiniz. İşletme belki de en geniş iş imkanı sunan bölüm çünkü bir reklamcının da yapabildiğini yapabilir yaratıcılığını kullanarak ya da bir uluslararası firmada aracılık veya tercümanlık da yapabilir yabancı dilini kullanarak. İnsan ilişkileri kuvvetliyse Halkla İlişkiler alanına kayabilir ya da rakamları seviyorsa çalıştığı şirket ya da kendi şirketi için finansal anlamda önemli kararlar alabilir. Her üniversitenin işletme bölümünde aynı durumu görebilseydik keşke ama maalesef bu saydığım hemen her alanda yeterli bilgiyi sağlayan çok az üniversite var, Bilkent de onlardan biri. Bilkent size her ihtimal için temel bilgiyi sağlar, nerede uzmanlaşacağınıza dair yönlendirir ve en sonunda okul hayatı boyunca sağladığı 'network' ile kısa zamanda istediğiniz gibi bir iş bulmanıza yardımcı olur.
İşletme bölümü mezunu şunu şunu yapar diye kısıtlamak istemiyorum; çünkü geniş bir iş alanına sahip. Şimdiden kendinizi iş hayatına hazırlamak ve kişisel anlamda kendinizi geliştirmek istiyorsanız Marketing Anadolu ailesine katılarak başlayabilirsiniz... :)
Tüm cevapları (71) görmek için tıklayın.

Video Anlatımlar

İTÜ İşletme Mühendisliği Öğretim Üyesi
İTÜ İşletme Mühendisliği Öğretim Üyesi
İTÜ İşletme Mühendisliği Öğretim Üyesi
Teknolojiden Sorumlu Finansal Karar Destek Direktörü
Mezun olduktan sonra ne iş yapmam gerektiği konusunda kafamda çok soru işaretleri vardı ve bunu denemeden görmem mümkün değildi. Bankada, bir denetim şirketinde ve bir FMCG şirketinde Pazarlama bölümünde farklı stajlar yaptım. Satış hiç denemedim. Böylece finansal işlere daha yatkın olduğumu fark ettim. Pazarlama bana biraz daha soyut geldi. Belki de yaratıcı tarafımı biraz daha az gördüm. Denetim şirketindeki stajımdan çok mutlu olmuştum çünkü takım halinde çalışılıyor ve farklı şirketlere gidip farklı sektörleri de deneyimleme imkânım olduğu için Finans alanını seçtim. Üniversiteden mezun olacak kişilere tavsiyem, gerçekten severek yapacakları işi seçsinler. Bu çok önemli çünkü sevmedikleri bir işte başarılı da olamayacaklardır. Dolayısıyla kendilerini iyi tanıyıp nerede mutlu olacaklarını anlamaları çok önemli diye düşünüyorum.
Teknolojiden Sorumlu Finansal Karar Destek Direktörü
Çok fazla çeşitliliğin ve farklılığın içinde beni sosyal olarak çok geliştirdi. Birçok kulüp ve aktiviteler var ve bu etkinlikleri çok farklı insan gruplarıyla yapıyorsunuz. Bu sayede araştırma ve sonuç odaklılık özelliğimi de geliştirdiğimi düşünüyorum. İşletme bölümü, farklı alanlardan farklı dersleri bir arada görebildiğim bir bölüm oldu. Bu da bana çok yönlü düşünme katkısı sağladı. Finans, Pazarlama, Tarih gibi birçok bilgiyi harmanlayarak tek bir alanda yoğunlaşmadım. Bunun da etkisini daha sonradan olumlu bir şekilde gördüm.
Kurumsal Finansman Müdürü
Kurumsal Finansman bölümünde şirketteki diğer bölümlere kıyasla daha farklı bölümlerden çalışan arkadaşlarımız var çünkü bir sertifikasyon zorunluluğumuz olmadığı için; Matematik bölümü mezunu, İnşaat Mühendisi, Endüstri Mühendisi, çoğunluğu İktisadi İdari Bilimler Fakültesi olmakla beraber farklı departmanlarda arkadaşlarımız bizde çalışıyor. Önemli olan gerçekten istemek ve bu işi sevip istekli olmak diyebilirim.
Kurumsal Finansman Müdürü
Koç Üniversitesi İşletme bölümü bana çok esneklik kattı çünkü zorunlu derslerin yanında çok farklı seçmeli dersler de seçebiliyorduk. Benim için en çok motivasyon sağlayan şey de oydu. Ben Edebiyat’a çok ilgi duyduğum için Edebiyat’tan 3-4 tane ders seçmiştim. Genel olarak üniversitede soft-skill’lerin biraz daha önemli olduğunu düşünüyorum çünkü iş hayatına girdiğinizde ancak işi öğrenebiliyorsunuz. Altyapı çok önemli ama oradaki zorunlu dersler gerekli olan altyapıyı zaten sağlıyor. Örneğin, bir tane sosyal sorumluluk projesine katılmıştım. Bu proje için ortaokul öğrencilerini okulumuza çağırıp onlara yaz okulu yaparak üniversite hayatının ne kadar eğlenceli ve güzel olduğunu anlatmıştık. Ben de 3 hafta boyunca düzenlenen bu projede kendimi faydalı bir birey olarak hissetmiştim. Koç Üniversitesi’nde sosyal aktivitelerin çok olması ve seçmeli derslerin çeşitli olması benim ev sevdiğim taraflarıydı.
Retail Marketing Manager
Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü iş hayatına dair ilk fikirleri edindiğim ve FMCG'de çalışıp, Satış alanında çalışmak istediğime karar verdiğim bir noktaydı. Bu doğrultuda da devamlı okula sektörden yöneticiler gelirdi. Çeşitli seminerler verilirdi ve bununla birlikte bazı işe alım etkinlikleri yapılırdı. Bu sayede ben kendi adıma çok ciddi bir network edindim ve iş hayatına dair ciddi anlamda ilk izlenimlerimi edindim. Ayrıca Bilkent Üniversitesinde İşletme ve Ekonomi Topluluğu vardı. Ben burada yönetim kurulundaydım. Hatta Mec Business seminerlerinde görev almıştım. Öğrencilere tavsiyem; eğer okullarında aktif görev alabildikleri öğrenci toplulukları varsa, bu kulüplerde muhakkak bir rol almaları gerektiğini düşünüyorum. Hem kendilerini ciddi anlamda geliştireceklerdir hem de sektör ve çeşitli iş alanlarından networkler edineceklerdir. İş hayatına dair kendilerinin ne istediğini fark edip ciddi tecrübeler yaşayacaklardır.
Sales Management Trainee
İşletme denildiğinde insanlara basit bir bölümmüş gibi geliyor fakat İşletme her işi yapan bir bölümdür. Çünkü bölüm gereği birçok farklı ders alıp bunları kendi kişiliğinize göre birleştirdiğinizde, hangi alana uygunsanız o alana yönelme fırsatı sunar. Hızlı Tüketim Malları, Bankacılık, Denetim Danışmanlık sektöründe birbiriyle alakası olmayan ve bu sektörlerde çalışan birçok arkadaşım var. Bu da tamamen İşletme Bölümü okuyan kişilerin özelliğine bağlı olarak değişiyor.
Ticari Pazarlama Uzmanı
Genel olarak İşletme bölümü, insanlara bir yandan konunun ticari finansal yapısını gösterirken bir yandan da trendleri takip etme tarafına o kültürü aşılayabildiği için çok kapsayıcı bir bölüm. Bu yüzden çok spesifik bir sektör olmadığı sürece her sektörde çalışabileceklerine inanıyorum. Metro’da da her sektörden çalışanımız mevcut.
Ticari Pazarlama Uzmanı
ODTÜ İşletme bölümü bana bir yandan global düşünmeyi gösterirken bir yandan da Anadolu’nun yerel değerlerini, kendine özgü koşullarını ve belirli zorluklarını gösterdi ve bunlarla global bilgiler ışığında nasıl başa çıkacağımı öğretti. Bunun yanı sıra bence ODTÜ’nün tüm öğrencilere kattığı en büyük şey, takım ruhu ve aile kültürü içerisinde aynı hedefe koşmayı aşılamasıdır. Okulda herhangi bir projede de genel olarak o takım ruhunu ve aynı hedefe koşmayı küçük rekabetler içerisinde bile verebiliyor.
Career Kitchen Pazarlama Stajyeri
Career Kitchen Pazarlama Stajyeri
Pazarlama Direktörü
Pazarlama Direktörü
Tanıtım Müdürü
icerik.com Kurucusu
Ticari Bütçe Planlama Müdür Yardımcısı
Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümü çok iyi bir vizyon kattı. Bunun yanı sıra çok farklı insanlar tanıma fırsatı buldum. Takım çalışmasına olan yatkınlığım arttı ve ufkum oldukça genişledi.
EER Snacks Analytic Insights Manager
EER Snacks Analytic Insights Manager
EER Snacks Analytic Insights Manager
INKOMPASS Satış Stajyeri
INKOMPASS Satış Stajyeri
INKOMPASS Satış Stajyeri
Yetenek Yönetimi Bölüm Müdürü
Yetenek Yönetimi Bölüm Müdürü
Marka Müdürü
Kalite Yönetimi Birim Müdürü
Kalite Yönetimi Birim Müdürü
Sorumlu Siemens Bayi Satış Yönetmeni
Partner / Denetim
İşe Alım ve İşveren Markası Yönetimi Müdürü