İşletme
177 öğrenci ve mezun anlattı.

Bölüm Anlatımları

iş imkanı var
İşletme geniş kavramları içinde barındırır. Bunlar pazarlama, finans, muhasebe, insan kaynakları, az da olsa tedarik zinciri... Bunlara uygun karakteristik özellikleriniz olmalıdır. Finans alanında ilerlemek istiyorsanız yüksek bir matematik ilgisi, detaycı, dikkatli olmalısınız. İnsan kaynaklarıyla devam edecek insan güleryüzlü, sorumluluğu yüksek, analiz etme ve problem çözme odaklı olmalıdır. Pazarlama da ise yaratıcı, hızlı düşünebilen, analitik kararlar berirken araştırmacı bir yapınız olmalıdır. Ancak ODTU işletme içerisinde 3. Ve 4. Sınıfta seçtiğiniz seçmeli dersler yönünüzü belirler be ODTU genelde finans ve pazarlamaya yoğunlaşmış durumdaydı benim okuduğum dönemlerde.
Tüm cevapları (12) görmek için tıklayın.
İşletme bölümünü okumak küçük yaşlardan beri hayalimdi. İleride kendimi saygın bir iş kadını olarak görmek istediğim için en doğru kararı bu bölümü seçerek verdiğimi düşünüyorum. İşletme, bilinen kalıplaşmış söylentilerin aksine aslında sizi çok yönlü düşünmeye yönlendiren ve iş hayatında devamlı kendinizi yenilemenizi sağlayan bir bölüm. Okunan her bölüm için geçerli olduğu gibi, işletme bölümünde de öğrencilik hayatınız boyunca kendinize katacağınız artılar sizin yolunuzu belirleyecektir. Fark yaratmak bu alanın altın kuralı.
İşletme bölümünde okumaktan çok zevk alıyorum. İleriye yönelik planlarım ile işletme bölümünde almış olduğum eğitim örtüşüyor. İşletme bölümünden mezun bir kişinin iş alanında sahip olacağı ünvan ve statüler beni ileriye dönük bir şekilde kamçılıyor. Ben işletme mezunları işsiz sözüne inanmıyorum. Tabi kişinin üniversite yaşantısında ne yaptığıyla alakalı bir durum bu.
Tüm cevapları (102) görmek için tıklayın.
Bir işletme bölümü mezunu zaten okulun son senesine gelmeden aşağı yukarı hangi alanda uzmanlaşmak istediğini anlıyor ve bu karar doğrultusunda seçmeli dersler alıyor. Hepimizin bildiği gibi bizim alanımız iş hayatındaki her şeyle ilgili, hayatımızın vazgeçilmezi olan 'para' faktörü neredeyse orada bir 'İşletmeci'ye ihtiyaç olacaktır. En popüler olan alanlardan bazıları şunlar: Pazarlama, Finans&Muhasebe;, Satış, Danışmanlık, Bankacılık. Bir işletme mezunu olarak zaten kendinize limitler koymamalısınız, sadece hangi dalda kendinizi iyi hissedip başarılı olacağınıza karar vermelisiniz. İşletme belki de en geniş iş imkanı sunan bölüm çünkü bir reklamcının da yapabildiğini yapabilir yaratıcılığını kullanarak ya da bir uluslararası firmada aracılık veya tercümanlık da yapabilir yabancı dilini kullanarak. İnsan ilişkileri kuvvetliyse Halkla İlişkiler alanına kayabilir ya da rakamları seviyorsa çalıştığı şirket ya da kendi şirketi için finansal anlamda önemli kararlar alabilir. Her üniversitenin işletme bölümünde aynı durumu görebilseydik keşke ama maalesef bu saydığım hemen her alanda yeterli bilgiyi sağlayan çok az üniversite var, Bilkent de onlardan biri. Bilkent size her ihtimal için temel bilgiyi sağlar, nerede uzmanlaşacağınıza dair yönlendirir ve en sonunda okul hayatı boyunca sağladığı 'network' ile kısa zamanda istediğiniz gibi bir iş bulmanıza yardımcı olur.
İşletme bölümü mezunu şunu şunu yapar diye kısıtlamak istemiyorum; çünkü geniş bir iş alanına sahip. Şimdiden kendinizi iş hayatına hazırlamak ve kişisel anlamda kendinizi geliştirmek istiyorsanız Marketing Anadolu ailesine katılarak başlayabilirsiniz... :)
Tüm cevapları (70) görmek için tıklayın.

Video Anlatımlar

İTÜ İşletme Mühendisliği Öğretim Üyesi
İTÜ İşletme Mühendisliği Öğretim Üyesi
İTÜ İşletme Mühendisliği Öğretim Üyesi
Teknolojiden Sorumlu Finansal Karar Destek Direktörü
Teknolojiden Sorumlu Finansal Karar Destek Direktörü
Kurumsal Finansman Müdürü
Sales Management Trainee
Career Kitchen Pazarlama Stajyeri
Career Kitchen Pazarlama Stajyeri
Pazarlama Direktörü
Pazarlama Direktörü
Tanıtım Müdürü