İktisat
94 öğrenci ve mezun anlattı.

Bölüm Anlatımları

İktisat tamamen dünyaya farklı gözle bakmayı, daha geniş bir perspektifle bakmayı gerektirir. Tabi bu insana göre değişir. Araştırmak gerek meslek olarak mı iktisat öğreneceksiniz yoksa bilim olarak mı çünkü ikisi apayrı dünyalardır.
Matematiği sevmeli, analitik düşünebilmeli, bir de hikaye gibi yıllarca anlatılan iktisat tarihini sabırla dinleyebilmeli..
Tüm cevapları (9) görmek için tıklayın.
Hem sayisal, hem sozel yeteneginizi kullanabileceginiz; hem pozitif anlamda bilimsel, hem sosyal yonu olan bir bilim iktisat. Sadece denklemlerle insanin dogasini anlatmak her zaman kolay degildir ama sadece insani inceleyerek de tum ulke ekonomisi hakkinda bilgi sahibi olunamaz ayni zamanda. Dolayisiyla her alandaki yeteneginizi kullanarak ozgun calismalar yapmaniza cok acik bir bolum. Matematigin, matematik bolumu disinda en onemli oldugu bolum desem abarti olmaz. Siyasete ve toplumsal olaylara da yakin olmasi ve ortak alanlari, birlikte calisilabilecek konulari olmasi nedeniyle de ilgi cekici. E daha ne olsun?
İktisat, “Sosyal Bilimlerin kraliçesidir, hem sosyalsin hem matematikten anlıyorsun” diye kandırdılar beni vakti zamanında, iyi ki de kandırmışlar. Çünkü aslında bölüme girince söylenenlerin doğru olduğunu anlıyorsunuz. Bununla birlikte Bilkent Üniversitesi’nin bizi denek olarak kullandığı yeni sistemiyle beraber, Microekonomi, Makroekonomi, Akademik, İşletme veya Genel başlıklı alanlardan birini seçerek 3. sınıftan itibaren ilgi duymadığınız alanlarda ders almanıza, kendinizi üzmenize, helak olmanıza gerek yok.
Tüm cevapları (59) görmek için tıklayın.
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları için geniş bir çalışma alanı bulunmaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarında çok sayıdaki üst düzey meslek ağırlıklı olarak İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden mezun olan öğrencileri istihdam etmektedir. Bu meslekler arasında;

• Kaymakamlık,
• İdari yargı hâkimliği,
• Sayıştay denetçiliği,
• Bakanlıklarda, bakanlıklara bağlı ve ilgili kuruluşlarda uzmanlık, müfettişlik, denetmenlik, kontrolörlük gibi meslekler yer almaktadır.

Her yarıyıl sonunda düzenlenecek KPSS kursları ile öğrencilerimizin mezuniyet sonrası kamudaki iş sınavlarına sürekli olarak hazırlanması sağlanacaktır.
Türkiye’deki özel sektörde yer alan işletmelerle birlikte uluslararası şirketler ve kurumlar da iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunları için önemli iş imkânları sunmaktadır.

Bu imkânlar,
• Yönetim kadroları
• İktisatla ilgili pozisyonlar
• Muhasebecilik
• Mali Müşavirlik
• Bankacılık
• Dış Ticaret Uzmanlığı
• Pazarlama
• Müşteri İlişkileri
• Halkla İlişkiler
• Sigortacılık
• Finans sektörü
• Borsa ve menkul kıymetler
• İhracat ve İthalat
alanlarında yoğunlaşmaktadır.


Her yarıyıl içinde organize edilecek “Kariyer Günleri” ile öğrencilerimizin iş adamları ve Ankara’daki büyük işletmelerin yöneticileri ile bir araya gelmeleri sağlanacaktır. Öğrencilerimiz, mezun olmadan önce özel sektördeki iş imkânları, özel sektörün aradığı nitelikler hakkında ayrıntılı bilgiler edinerek kendi bilgi ve yeteneklerini geliştirme fırsatı bulabileceklerdir.
Ülkemizde sayıları her yıl artan üniversitelerimiz, her alanda olduğu gibi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinin tüm bölümlerinde nitelikli, yetişmiş akademisyenlere duyulan ihtiyacı da arttırmaktadır.

Akademik yeteneği olan öğrencilerimizin yeteneklerini ve bilgilerini geliştirmek, onları ve geleceğin akademisyenleri olmak üzere yönlendirmek ve destek olmak Turgut Özal Üniversitesi’nin temel öncelikleri arasındadır.
Birleşmiş Milletler, Uluslararası Para Fonu, Dünya Bankası, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü gibi aralarında Türkiye’nin de bulunduğu dünyanın birçok ülkesinden binlerce uzmanın görev yaptığı uluslararası kurumlar, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları için çalışma ve kariyerlerini geliştirme imkânları sunan önemli çalışma alanlarıdır.
İşletme, iktisat, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler mezunları için yurt dışında çalışma imkânları da çok geniştir.
Bu alanda öğrencilerimizin ihtiyacı olan en önemli faktör, yeteneklerini geliştirmek ve kendilerine güvenmektir.
İktisat mezunu bankaların genel müdürlüklerinde , denetim firmalarında, danışmanlık şirketlerinde çalışabilir. Yine özel sektörde farklı alanlar olarak insan kaynakları, satış, pazarlama vb. departmanlarda çalışabilir. Devlet kurumları olarak İMKB,Merkez Bankası,SPK vb kurumlarda da iş bulabilir.
Tüm cevapları (40) görmek için tıklayın.

Video Anlatımlar

Finance Business Partner
Neden İktisatı seçtim önce ondan başlayayım, ben her zaman matematik dayalı bir şeyde daha rahat analiz yapılabildiğini, daha somut verilere dayandırılabildiğini düşünen bir insanım ve somut bir şey benim elimde olmalı. Bu sebepten İktisat seçtim. Aynı zamanda dünya ekonomisine olan ilgimden kaynaklı, ekonomiye yönelik ilgimden kaynaklı aslında İktisat seçtim. Çünkü günün sonunda herkes para kazanmaya çalışıyor ve o parayı ne yapacağını bilmek ya da ne yapıyor bu insanlar diye anlayabilmek, sokaktaki insandan biraz farklılaşmak istedim açıkçası iktisat bakış açısı olarak. Bunun dışında Bilkent’te çok mutluydum, gerçekten iyi ki yaptım dediğim şeylerden bir tanesi. Çünkü benim hayalimdi Unilever’e girmek, Unilever’e girmemin gerçekten tek sebebi Bilkent’in vizyonu ve hocalarımın bana verdiği eğitimidir.
Sağlık Satış Müdür Yardımcısı
Sağlık Satış Müdür Yardımcısı
Finansal Kontrol Yöneticisi