Hukuk
95 öğrenci ve mezun anlattı.

Bölüm Anlatımları

hukuk; çalışkan, detaycı, sabırlı, sorgulayan, eleştiren insanlara daha yakın bir bölümdür.
Kesinlikle kitap okumayı sevmeyen birine göre bir bölüm olmadığı aşikar. Ders çalışmayı seven, hukuk alanına meraklı, ikna kabiliyeti iyi, konuşmayı seven birine hitap eden bir bölümdür.
Tüm cevapları (7) görmek için tıklayın.
İşletmeden hukuka geçen bir kişi olarak bu sorunun cevabı benim için biraz uzun olabilir. Öncelikle neden işletmeyi seçtiğimi anlatayım. Lisenin başlarından itibaren müthiş bir Boğaziçi hayranlığım vardı ve bu üniversitede okunabilecek en iyi bölüm işletme gibi gözüküyordu. Tercih döneminde Boğaziçi’nden vazgeçmiş olsam da işletme okumakta kararlıydım. Birde üstüne Bilkent’in The Association to Advance Collegiate Schools of Business (AACSB) kuruluşunca akredite edilmiş ilk ve tek Türk işletme bölümü olması ile akademik kadrosu Bilkent İşletmeyi seçmemde etkili oldu. Bölüm değiştirerek hukuka geçme nedenlerimi sıralayacak olursam ilk sıraya yaşadığım hayal kırıklığına koyabilirim. Sahip olduğum yarım dönemlik işletme tecrübesi bana geleceğe dair bir umut verememiş ve aynı zamanda hukuk fakültesinin ardında kalması bölüm değiştirme fikrimi tetiklemiştir. Bunun yanında hukuk fakültesinin bünyesinde barındırdığı her biri alanında çok iyi kariyere sahip hocalar hukuka geçme sebeplerim arasındadır.
Hukuk Fakültesi Sosyal Bilimler alanının kalesidir. Mezun olduğunuz zaman serbest avukat olarak çalışabileceğiniz gibi; hakim, savcı , kaymakam, vali olabilir, siyasi kariyer yaparak bakanlık mertebesine kadar yükselebilirsiniz.

İktisat veya İşletme Fakültesi mezunlarının çalıştığı alanların çoğunda da çalışabilirsiniz.

Günümüz ekonomik koşullarında iş bulma imkanı bakımından zengin ve geniş bir yelpazeye sahip olmasından ötürü ”Hukuk Fakültesi” önem taşımaktadır.
Tüm cevapları (57) görmek için tıklayın.
Aslında çok fazla ya, şimdi aklıma gelenleri bi sıralim, daha sonra olabildiğince güncellerim cevabı;

Öncelikle hukuk mezunu farklı alanlarda da iş bulabiliyor, özellikle siyaset bilimi, uluslararası ya da ekonomi alanları hukuk mezınlarına olanak sağlayabiliyor.

Ha yok ben hukuk alanında devam edicem diyosan da, özel hukuk ya da kamu hukuku seçimi yapabilirsin. Sınıf yükseldikçe zaten derslere de bakarak insan ilgi alanını seçebiliyor. Hakimlik/savcılık sınavlarına girebilirsin, vali, noter, kaymakam, müsteşar, müfettiş, devlet kurumu çalışanı olabilirsiniz. Ya da özel hukuk alanına yönelicem diyosan, Rekabet Kurumunda, Merkez Bankasında, SPK ya da BDDK'da, ya da özel şirketlerin bünyesinde avukat, danışman, uzman ya da daha üst makamlarda işte yönetici falan olabilirsin.

Ayrıca son olarak, her yere hukuk fakültesi açılıyor şimdi, akademik alanda da ilerleyebilir öğretim görevlisi olabilirsin.

Ehm, baya da bişi olabilirmişsin cevabın uzunluğu biraz fazla oldu sanırım :) Neyse, umarım tatmin edicidir şimdilik.
Hukuk bölümü mezunu olunca önünde iki yol var. Birincisi ya hakimlik savcılık sınavına gireceksin ya da avukatlık stajı yapıp avukat olacaksın. Şimdi bu iki yoldan avukatlık stajını seçersen ilk 6 ay adliye sonraki 6 ay avukat yanında staj yapacak. Heyecanlanmayın ilk 6 ay içerisinde adliyeyle birlikte avukat yanında çalışıp para kazanabilirsiniz ancak bu "yakalanana kadar yasak" haberiniz olsun ancak daha ben ne yakalanan ne de stajı yanan insan duydum bu sebeple. Stajınız bitti ruhsatınızı alıyorsunuz artık birer avukatsınız hayırlı olsun artık tonlarca para kazanıp Bebek'ten ev ve altınıza BMW çekebeilirsiniz diyeceğim ama öyle bir şey olmuyor hemen gaza gelmeyin çaba ve emek istiyor azıcık ucundan. Neyse avukat olduktan sonra "Noterlik" ve "Arabulucuk" diye iki olay var. Bu arabuluculuk yeni çıktı tam ayrıntısını ben de bilmiyorum açıkçası ancak noterliğe kesin başvurun ve avukatlık yapmaya devam edin, noterlik sıra usulü işlediği için sıra bir gün gelir merak etmeyin. Gelelim ikinci yola burada hakim-savcılık sınavına girip mülakatları geçtikten sonra hakim savcı stajyeri olarak işe başlıyorsunuz staj süresi avukatlara göre biraz daha değişik. Stajı tamamladıktan sonra hakim ya da savcı oluyorsunuz. Bundan sonra artık değiştirme şansınız yok. Ben bunu beğenmedim olmamış bu avukatlık yapacağım diyorsanız. İstifa edip avukatlığa dönebilirsiniz eğer avukatlık stajını yaptıysanız. Avukatlık stajı yapmadan hakim savcı olduysanız tekrardan avukatlık stajı yapıp avukat olabilirsiniz. Karışık değişik şeyler takmayın kafanıza ilk önce okulunuzu bitirin. Dükkanı kapatmadan şunu da ekleyim okulu bitirip direk yüksek lisans yapma şansınız da var. Hatta zamanım bol yoğunluğu severim derseniz yüksek stajla birlikte yüksek lisansınızı yürütme şansınız da var.
Tüm cevapları (40) görmek için tıklayın.

Video Anlatımlar

Vergi Asistanı
Biz okurken Core sisteminden çok şikayetçiydik. Core sistemi dahilinde üniversiteye başladığınızda belli ortak dersler alıyorsunuz. İlk yıl bir mühendis ile bir hukukçu aynı dersleri alabiliyordu. Biz bu kapsamda Biyoloji ve Matematik gibi dersleri aldık. Hukuk Fakültesi’ne geldiğimizi zannederken beyaz önlükle laboratuvarda deneyler yapıyorduk. Bu yüzden şikayetçi olduk çünkü hukuk derslerine çalışamıyorduk. Sonradan anladık ki bu dersler ufkumuzu açtı ve ortak dersler sayesinde diğer bölümlerden insanlarla tanıştık. Tanıştığımız her insan da değişik bir bakış açısı kazandırdı.
Vergi Asistanı
Hukuk bölümü mezunları birçok iş yapar. Hakimlik, savcılık, milletvekili, diplomat gibi birçok iş yapılabilir. Bir hukukçu için olanaklar dahilinde birçok meslek alanı var ve avukatlık sizi daha çok rutinin dışına çıkaran bir iş. Her davada yeni bir şey öğrenip yeni bir müvekkille veya yeni bir müşteriyle iletişime geçiyorsunuz. Bu yüzden rutin değil, oldukça renkli bir iş olduğunu söyleyebilirim.
Hukuk Uzmanı