Gıda Mühendisliği
16 öğrenci ve mezun anlattı.

Bölüm Anlatımları

Kimya seven öğrenciler için uygun bir bölüm. Laboratuar ortamında deney yapmayı sevmek gerekiyor.
Mühendislik bölümü olmasına rağmen sözel ağırlıklı bir bölümdür, bunun yanında sayısal düşünmede oldukça önemlidir.
Tüm cevapları (2) görmek için tıklayın.
İlerde gerekli bir meslek olduğunu düşündüğüm için. Hemen hemen çoğu sektörde iş imkanı var.
Sonu olmayan bitmeyen bi meslek her yerde iş imkanı buulunabilir.
Tüm cevapları (9) görmek için tıklayın.
Gıda Mühendisliği bölümünü bitiren öğrenciler, Gıda Mühendisi ünvanını alarak gıdaların hasatından başlayarak sofradaki son tüketiciye ulaşmasına kadar olan proseste iyileştirici olarak görev alırlar.
Özel sektörde çok fazla iş imkanına sahip olan gıda mühendisleri; ne yazık ki kamuda aynı iş potansiyeline sahip değildir. Özel sektör veya Ar-Ge düşünen öğrenciler için eğlenceli ve dinamik bir kariyer imkanı vardır.
bakanlıklar oteller laboratuvarlar yemekhaneler üniversitelerde ... çalışır.
Tüm cevapları (3) görmek için tıklayın.

Video Anlatımlar

Gıda Kategori Satınalma Müdür Yardımcısı
Gıda Mühendisliği’nde çok spesifik olarak yapılabilecek çok farklı işler var. İşimiz hem mühendislik hem de gıda olduğu için çok geniş bir sektörden bahsediyoruz. Kalite Kontrol, Denetim, Üretim, Satın Alma, Marka, Pazarlama gibi birimlerde çalışmak mümkün. Bir Gıda Mühendisi, gıda üzerine çalışan tüm şirketlerde bu işlerin hepsini yapabilir. Ben Kategori Yönetimi’nde çalışıyorum ve gıda ile iç içeyim. Gıdanın kalitesini, sektördeki fiyatını ve ticaretini bilip; müşteriye güvenli olarak ulaşılmasından emin olmam lazım. Gıda Mühendisliği sadece bununla da sınırlı değil. Bir gıdanın Marka Müdürü veya Üretim Müdürü olabilirsiniz. Ambalaj tasarımında da çalışabilirsiniz. Ben üniversiteye daha spesifik düşünerek girdim. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde okurken daha çok mikrobiyolojik analizler yapıp üretim kısmında çalışacağımız konusunda söylentiler vardı. İş hayatına atıldığımızda bu durumun çok farklı olduğunu ve insan kendini ne yönde geliştirmek isterse o yönde geliştirebileceğini gördük. Mühendislik kısmı bize stratejik ve analitik bir bakış açısı kazandırdı. Gerisi de sadece kendimizi geliştirmemizle alakalıydı.
Nestlé Professional Türkiye Ülke Müdürü
Nestlé Professional Türkiye Ülke Müdürü