Gazetecilik
11 öğrenci ve mezun anlattı.

Bölüm Anlatımları

Gazetecilik daha sosyal bir iş yapmak, kendinden bir şeyler katmak, o alanda tanıdık birilerini tanımak ya da birinci sınıftan staj yapmaya uygun kişilere için ideal bir meslek. Gazetecilik okuyup yalnızca gazetecilik yapılacağını sananlar yanılıyor! Pr ajansları için en uygun aday biziz. Sistem tamamen değiştiği için iş bulmak çok zor!
Tüm cevapları (1) görmek için tıklayın.
Gazetecilik sadece bir meslek değildir bana göre. Bir yaşam tarzıdır aynı zamanda. Bu yüzden gazetecililk bölümü.
İdealistsen, 5 yıl başka işlerde çalışırım ama bir şekilde zorda olsa medya dünyasına girerim, az paraya çalışırım ama insanları doğru bilgilendirmek benim misyonum diyorsan tam sana göre! Gazetecilik yazan veya okuyan herkes kör. Oradan çıkınca bambaşka bir dünya hayal ediyor ama maalesef öyle bir dünya yok.
Tüm cevapları (6) görmek için tıklayın.
Türkiye'de iş bulma olanakları çok sıkıntılı. Sektörde alaylı çok. Fakat kendini geliştiren çok okuyan ve kendini iyi ifade edip atılmayı seven aynı zamanda akıcı bir şekilde yabancı dil bilen kişilerin işsiz kalmayacağı bir sektör. Haber ajanslarında, televizyon kanallarında, gazetelerde ve radyolarda çalışabilirler. Aynı zamanda özel kurumların basın danışmanlığı görevini üstlenmeleri de mümkün.
Müthiş bir bölüm, yazmayan pişman olur gazetecilik bölümünü. Gerçek hayatı anlamak için mutlaka okumalısınız. Mezun olunca gazetecilik hariç her türlü işi yapabilirsiniz. Satış temsilciliği, çağrı merkezi elamanlığı, kasiyerlik bunlardan bazıları. Yok ben bunları istemem derseniz üzülmeyin. Kamuda da iş olanağı çok fazla. Toplamda düz memurluk ile başvurabileceğiniz 10 kontenjan var. Kendinizi geliştirin, ingilizce,almanca,italyanca,fransızca vs., bir ton sertifikaya para verin. Belli mi olur belki de bu 10 kontenjandan birini de siz kazanabilirsiniz. Formasyon alıp öğretmen olmak isterseniz yine çok şanslınız. Medya okuryazarlığı için sadece 3 kontenjan var. Uslu bir çocuk olabilirseniz ileride atandığınız okulda müdür bile olabilirsiniz. Yazmayı unuttuğum bir şey daha var. Uluslararası İlişkiler, Ekonomi, Gıda Mühendisi, Elektronik Mühendisliği ve diğer bölüm mezunları da bu işi yapabiliyor. Onun için mezun olunca gazeteci de sayılmıyorsunuz. Tabii bu yazdıklarım torpili olmayanlar için. Torpili olanların bu gereksiz yazıyı okumasına gerek yok.
Tüm cevapları (6) görmek için tıklayın.

Video Anlatımlar

Kurum İletişimi Yöneticisi
Okurken insan biraz kafası dağınık mezun olabilir. Ne işe başlayacağına dair kafasında bir sürü soru işareti olabiliyor. Ama hangi alan olursa olsun bence devir biraz uzmanlaşma devri. İleride nelere ihtiyaç var gibi konularda öngörülü olabilirseniz, bence bir kaç adım önde olursunuz çevrenizdekilere kıyasla. Mesela 10 yıl önce dijitalin gittiği yeri görüp bunun hakkında çalışmalar yapıp bambaşka yerlere gelmiş insanlar var. Dolayısıyla geleceğin alanlarını öngörüp o konuda uzmanlaşmak bence çok önemlidir.
Kurum İletişimi Yöneticisi
İletişim çalışma alanı çok geniş olan bir dal. Ne okumuş olursanız olun medyada, ajanslarda çalışılabilir. PR ajansları, etkinlik ajansları var. Bunun dışında artık neredeyse her kurumun iletişim ve PR departmanı var. Buralarda çalışılabilir. Mümkün olduğu kadar bol stajla nereye yatkın olunduğunu keşfetmek gerekir. Geç kalmamak adına her alanda tecrübe edinmek bence önemli.
Kurum İletişimi Yöneticisi
İletişim fakültesinde üç bölüm var. Gazetecilik, halkla ilişkiler ve sinema televizyon. İlk sene çoğu ders ortak ondan sonra branşlara ayrılıyor. Çok kıymetli hocalardan dersler aldık. Benim zamanımda devam zorunluluğu yoktu. Bunun avantajları da dezavantajlarını da gördüm. Avantajı, birçok arkadaşımıza full time çalışma fırsatı tanıdı. Dezavantajı ise katılımla ilgili bir disiplinsizlik ister istemez oldu. Fakat iş hayatına erken girmiş oluyorsunuz. İletişim fakültesi farklı alanlarda farklı farklı dersler verdiği için genel kültür kazandırmış oluyor. Ekonomi, basın-yayın tarihi, haber yazma teknikleri, fotoğrafçılık gibi. Dolayısıyla yatkın olduğunuz alanı ve neye tutkunuz olduğunu anlayabiliyorsunuz.