Gastronomi ve Mutfak Sanatları
8 öğrenci ve mezun anlattı.

Bölüm Anlatımları

Mutfağı sevmeyen birinin bu bölümü sevebilme şansı yoktur.Çok fazla fiziksel güç gerektiren bir bölümdür bu bölümü seçecek kişinin çok sabırlı olması gerekmektedir ne bayramı olur ne cenazesi olur hiçbir özel günün olmaz evde geçirilen zamandan çok mutfakta zamanın geçer mezun olduktan sonra özel sektörde yüksek maaş beklemeyin işletmenin gözünde siz yeni başlamış bir çıraksınız ustaların çoğu mesleki açıdan yeterli egitim almamıştır ve bilgisizdir. ustaların gözünde 4 yıl boşuna eğitim almışsındır ve onlardan daha alt bir seviyedesinizdir. okul döneminde staj yapmak zorunludur. staj yaptığınız yerlerde sizi ezeceklerdir ve boşuna okuyorsunuz okuyup ne olacaksınız derler. ben okumadım şef oldumderler vs. vs. bu mesleğin meyvesini almak gerçekten uzun zaman ve çok çaba gerektirmektedir. eğer bu mesleğe aşıksanız herşey çekilmektedir ve gerçekten bir o kadar da eğlencelidir. her mesleğin zorluğu vardır bu mesleğinde bir zorluğu olması gayet normaldir. yapılmayacak bir meslek değildir 60 yaşınıza geldiğinizde bile bu mesleği yapabilme imkanınız vardır.
Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, gastronomi dışarıdan bakıldığında okunması basit bir bölüm gibi görünür. Belki de öyledir birçok okulda, lakin ÖzÜ de gastronomi okumak herkesin harcı değildir baştan söyleyeyim. Pratik ağırlıklı dersler oldukça yoğun geçiyor. Ve eğitim ingilizce olduğu için, dili iyi bilmek anlamak çok önemli. Ki şeflerimiz genelde fransız olduğu için aksanlı konuşabiliyorlar ve zaman zaman anlaşamadığımız durumlar ortaya çıkabiliyor. Tüm bunların ötesinde teorik dersler genelde yöneticilik ve mutfağın bilimiyle alakalı. Eğer sayısal öğrencisiyseniz lisede öğrendiklerinizin size getirisi kaçınılmaz olacaktır ;)
Tüm cevapları (3) görmek için tıklayın.
iş imkanı geniş olduğu için bu bölümü tercih ettim
Mutfak Aşkı
Bu bölümü seçecek kişilerin mutfağı sevmesi insanlara hizmet etmekten zevk alması gerekmekte.
İşsiz kalma ihtimaliniz çok düşüktür kariyer yapabilirsiniz çok iyi yerlerde çalışma fırsatı elinize illaki geçecektir.mutfağı seven tüm arkadaşları bölüme bekleriz
Tüm cevapları (7) görmek için tıklayın.
Gastronomi uzmanları; turizm, seyahat ve ulaştırma sektörlerinde restoran veya otel gibi yoğun olarak müşterilerin yararlandığı yeme, içme, eğlenme ve konaklamanın da birlikte yapılabildiği uygun mekânları bulunan yerlerde çalışırlar. Genellikle özel müşteri portföyüne sahip toplantı ve yemeklerin verilebildiği büyük lokanta ve restoranlarda çalışma imkânları mevcuttur, Bazen de gıda ürünlerinin işlendiği ve anında müşteriye sunulabildiği yerlerde görev yaparlar. Tecrübe edinilip, kendinizi geliştirdikten sonra dolgun ücretler alabilirsiniz. Kendi işinizi kurabilirsiniz. Akademik kariyer için oldukça uygundur. Çünkü bölüm taze sayılabilir ve donanımlı öğretmen yetiştirmeye açıktır. Yemek fotoğrafçılığından yiyecekle ilgili aklınıza gelen her şeyde görev alabilirsiniz. Uluslararası iş bulma imkanı oldukça yüksektir. Gıda sektörünün asla bitmeyeceğini bilmek bile sizi motive eden bir etken olmaktadır.
yiyecek-içecek müdürlüğü,şef,yemek yazarlığı,gurme kendini geliştirirse daha birçok işte çalışabilir.
Tüm cevapları (6) görmek için tıklayın.