Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği
22 öğrenci ve mezun anlattı.

Bölüm Anlatımları

Teknolojiyle yakindan ilgilenen merak eden insanlara yönelik bi bölüm,nasil ozellikler kısmını nitelendiremicem ama sanırım sayısal yeneteginin güçlü olmasi gerekli.
Tüm cevapları (1) görmek için tıklayın.
İki alandan birine yönelme şansınız var. İTÜ gibi uzmanlaşmış öğrenciyi seven bir üniversitede bu harika bir özgürlük. Matematik eğilimliyseniz Haberleşme seçip oldukça sağlam teori çalışabilirsiniz, ben İTÜ'de 'haberleşme' okumayı uygulamalı matematik okumaya benzetiyorum. Alandaki her derste her zaman matematik kullanıyorsunuz ve hep yaptığınız şey modelleme. Ya da elektronik seçip daha mühendislik-vari bir eğitim de alabilirsiniz. Bu iki alanın dersleri çok iç içe. Birini seçiyorsanız, diğerinin zorunlu dersleri sizin opsiyonel dersleriniz oluyor. Ayrıca EHB seçip illa EHB'ci olmak zorunda değilsiniz. Bölümde, EE fakültesinden de birçok ders alıyorsunuz, yani zaman içinde diğer alanlara evrilebilirsiniz. İTÜ'nün en iyi öğrencileri ya bu bölüme gelir ya da Makine'ye gider. Dolayısıyla burada oldukça iyi rekabet edebilirsiniz ve çift ana dal yaparak da alanınızı daha derinleştirebilir ya da genişletebilirsiniz.
Aslında büyük bir kararsızlık yaşadım bölüm seçme konusunda.Çünkü tam olarak bilmiyordum Bilgisayar ile Elektronik-Haberleşme Mühendisliği arasındaki farkları?Hep kafamda Bilgisayar vardı acıkcası.Ancak yerleştirme süresince eniştemle sohbet ederken dedi ki : Ya Ayşe bak Elektronik-Haberleşme alan olarak çok büyük eğer hosuna gitmeyen bir alanda uzmanlasmaya calısırsan hoop baska bir alana kayarsın bence sana o bölüm daha uygun .ben de kafamda düşündüm tarttım ve son birkaç günde netleşip listenin önlerine Elektronik-Haberleşme yazmaya karar kıldım :D ve geldi Allah a çok şükür.Sonra sonra okudukça iyi ki bilgisayar degil de bu bölüm olmus dediğim de çok olmustur.
Tüm cevapları (9) görmek için tıklayın.
Elektrik ve Elektronik bölümünü en kaba hatlarıyla dörde ayırabiliriz -> Elektrik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Telekomünikasyon (Haberleşme) Mühendisliği ve Kontrol/Otomasyon Mühendisliği. Herhangi bir Elektrik ve Elektronik müh. bölümünde bu dört bölümden birine ayrılabilirsiniz, nitekim çoğu mühendislik fakültelerinde ilk 2 sene bilim ve mühendislik temel dersleri verilir, 3. ve 4. sınıf ise seçtiğiniz opsiyonunuzun (dördünden biri) uzmanlaşma derslerini alarak tamamlarsınız. TR ne yazık ki lisede yeterli akademik ve kariyer danışmanlığı sağlayamadığı için üniversite adayalarına, öğrencilerin çoğu zaman seçtikleri bölüm hakkında bilgisi olmayabiliyor. Dolayısıyla bu tarz durumlarda Elektrik ve Elektronik mühendisliği gibi Elektronik ve Haberleşme'ye göre daha genel bir bölüm seçmek avantaj sağlayabiliyor. Ancak eğer öğrenci yapacağı işi kafasına koymuş ise lisedeyken ve örneğin, Elektrik ile Elektronik mühendisliğinin de farklarını biliyorsa ve bunun da üzerine ben Elektronikçi olacağım diyorsa, o zaman EHB'yi seçmek ya da Elektronik Müh. seçmek o öğrenci için daha avantajlı olur. Nedeni de, bu tarz bölümlerde özellikle son sınıflarında daha bol ve çeşitli seçmeli ders ihtimalidir. Nitekim her bölümün aldığı öğrenci sayısına oranla bir hoca kapasitesi vardır ve eğer siz uzmanlaşmaya yönelik bir bölüm tercih ediyorsanız bu, o bölümde alanınızda ilgili daha çok hoca göreceğiniz anlamına gelir. Yine benzer şekilde laboratuvar imkanlarınız daha yoğun olabilir. Tabii dezavantajı olabilir mi? Bölüme ısınamadıysanız bu yatay geçiş yapmanız anlamına geliyor, ne yazık ki opsiyon değiştirmek kadar kolay değil. Ayrıca 3. sınıftan sonra da, en azından İTÜ'de yatay yapamıyorsunuz. Kısacası EHB gibi bir bölümü tercih ediyorsanız mutlaka alanın dersleriyle ilgileniyor olmanız gerek. Yoksa gerçekten zorlanabilirsiniz. Bunun için üniversitelerin bölümlerinin ders programlarını bulun. Mutlaka ders programları içinde ders içeriklerine rastlarsınız. Programları birbiriyle karşılaştırarak aradaki farkları kendiniz de görebilirsiniz. Ayrıca basit bir vikipedi araştırması bile size dersler hakkında üstünkörü bilgi verebilir. İTÜ'nün ders planları portalından EHB sayfası: http://www.sis.itu.edu.tr/tr/dersplan/plan/EHBE/201110.html

kolay gelsin.
haberleşme olayı farklı elektrik olayı farklı.bizde elbette temel elektrik teoremlerini öğreniyoruz ancak.daha çok ilgilendiğimiz elektronik kısmı yani devre tasarımı ve hazır devrelerin programlarını yazmak.Haberleşme ise başlı başlına bir dal.Daha çok yazılım ağırlıklı ilerleyen opsiyon , matematik ağırlıklı devam eder.Elektornik uygulama ve donanımı dönükken, haberleşme elektroniğe göre daha genel bir bakış açısıyla iletişim kanallarının revize edilmesi gibi amaçlar taşır.
Tüm cevapları (8) görmek için tıklayın.
Hem elektroniğin geniş sektöründe hem de haberleşmenin getirdiği avantajla telekomünikasyon sektöründe iş bulabilmektedir.
Özelde, devlette çeşitli işler bulabilir.
Elekronik ve haberleşme sektöründe (turkcell, türk telekom, bosch, vodafone, beko, arçelik,tübitak, aselsan,tai,havelsan,karel elktronik, general electric, nokia, ericson veya star-up lar) pek çok farklı şirkette çalışabilirler. Kamu şirketlerin, kurumsal çok uluslu şirketler çalışabilir, kendi girişimlerini kurabilir veya start-up larda çalışabilirler. Ar-Ge ya da marketing departmanlarında çalışabilirler. Bölümün çalışma imkanları çok geniş olduğu için daha çok tercih yapacak kişinin eğilimine bağlıdır.
Tüm cevapları (7) görmek için tıklayın.

Video Anlatımlar

Siemens İcra Kurulu Üyesi
Babamın da biraz desteğiyle oldu. Babam bana askerdeyken ilkel bir şekilde radyo yaptığını anlatırdı. Böylece bende elektronik aşkı başladı. Okul da buna çok müsaitti. Amerikalı hocalar çok destek olup ilham veriyorlardı. Herkes dışarıda arkadaşlarıyla eğlenirken ben laboratuvara kapanıp kendimce icatlar geliştirirdim. Böyle olunca da kendime hedef olarak İTÜ'yü gördüm. 1975 yılında liseden mezun olduğumda İTÜ Elektronik bölümünü yazdım ve bu bölüm Türkiye'deki en yüksek puanlı bölümdü. İnsanın bir aşkı olunca ve hedefe kilitlenince İTÜ'de okumak kaçınılmaz oldu.
PEP Uygulama Yaygınlaştırma Hizmetleri (Rollout) Stajyeri
Vodafone Kurumsal Çözümler Direktörü
Ailede çok Tıp Fakültesi mezunu ve Sağlıkçı vardı. O zamanın trend mesleklerinden biri doktorluktu ama Elektronik ve Bilgisayar sektörü daha yeni popüler olmaya başlamıştı. O zamanlar Elektronik bölümü bilgisayar tabanlı olduğu için, bu bölümü kazanmak oldukça zordu. Bu alan kendinizi farklı hissedeceğiniz bir meslekti ve beni hayatım boyunca cezbeden hedeflerdi. Bu yüzden de daha geniş kapsamlı olduğu için bu bölümü tercih ettiğimi söyleyebilirim.
Datacenter Ürün Yönetimi Kıdemli Müdür Yardımcısı
Çalıştığım iş ile, okuduğum bölümde edindiğim tecrübeler parallelik gösteriyor. Çünkü Telekomünikasyon sektörünün teknolojik olarak iki önemli bacağı var. Bunlar Network ve Bilgi Teknolojileri’dir. Dolayısıyla ben bu farklı iki disiplinde de iyi bir eğitim aldım. Bilgisayar Mühendisliği okumak; ilgilendiğim konuları detaylı anlamak, onun eksik ya da iyileştirilmesi gereken yanlarını görmek açısından faydası oldu. Her okulun kendine özgü bir kültürü var. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin de biraz mücadeleci, zorluklardan yılmayan ve azimli insanları yetiştiren bir okul olduğunu düşünüyorum. En azından bana bu anlamda katkısı oldu. Dolayısıyla iş hayatında da en çok kullandığım özellikler de bunlardır.