Elektrik Mühendisliği
24 öğrenci ve mezun anlattı.

Bölüm Anlatımları

Özel ilgi gerektiren bölümlerden biridir. Soyut olarak konulara hakim olmak zordur ve bolca vardır.
Tüm cevapları (1) görmek için tıklayın.
Ben tercihimi özellikle Elektrik'ten değil, İTÜ'den ve mühendislikten yana yaptım. Ama Elektrik, Elektronik-Haberleşme ve Kontrol-Bilgisayar Mühendislikleri aynı fakültede olduğu için, ve en seçme öğrencilerin ve hocaların bu fakültede olduğunu düşündüğümden, kantininden fotokopicisine, 'yüksek zeka enerjisi' üreten bir ortamda bulunmanın faydasını öğrencilik hayatım boyunca gördüm. Elektronikten ve Bilgisayar Mühendisliği'nden de dersler aldım.
Ülkemizde Elektrik Mühendisliği programı 4 üniversitede bulunmaktadır(İTÜ,YTÜ,Kocaeli,Afyon).
Geri kalan Elektrik-Elektronik Mühendsiliği programlarında elektronik ağırlıklı eğitim verilmekte ve yalnızca birkaç üniversitede 3. ve 4. sınıf bölüm seçmeli dersleriyle elektrik ve güç sistemleri konularında eğitim alınabilmektedir.
Elektrik Mühendisliği eğitiminin bu kadar az sayıda üniversitede verilmesine rağmen; güç, yüksek gerilim, elektrik makineleri, inşaat elektriği, elektrik iletimi-dağıtımı ve üretimi konularında söz sahibi ve en önemlisi imza yetkisine sahip mühendisler Elektrik Mühendisleridir.
Sonuç olarak, nispeten az sayıda mezun olmasına rağmen endüstrinin her alanında aranan mühendisler olmak, Elektrik Mühendisleri için büyük bir avantajdır.
Tüm cevapları (11) görmek için tıklayın.
Elektrik Mühendisleri ;
elektrik makineleri(motorlar,trafolar,generatörler vb.)
elektrikli ulaşım araçları
elektrik üretimi
elektrik iletimi
elektrik dağıtımı
endüstriyel otomasyon
güç elektroniği
kablo üretimi
aydınlatma
taahhüt
ve benzeri birçok alanda çalışma imkanına sahiptir.
ayrıca 1kV ve üzeri yüksek gerilim tesislerinde yalnızca elektrik mühendislerinin çalışma ve imza yetkisi sahibi olması, bölümün mezunları için büyük bir avantajdır.
Elektrik enerjisi üreten termik, nükleer ve hidroelektrik santralların yapımı, çalıştırılması ve bakımını yapar,
- Elektriğin, üretildiği noktadan tüketileceği noktalara kadar, dağıtımında kullanılacak direklerin ve kabloların tasarımının ve hesaplarının yapılması ve dağıtımının gerçekleştirilmesi işlerini yapar,
- Elektrik enerjisi tüketen tesislerin (ev, fabrika, büro, park vb.) projesinin, montajının yapılması ve işletilmesi çalışmaları yapar,
- Bu işler için gerekli işgücü ve maliyetin hesaplar,
- Elektrik sistemlerinin verimini artırmak için araştırma ve geliştirme çalışmalarını yürütür.
Tüm cevapları (7) görmek için tıklayın.

Video Anlatımlar