Elektrik Elektronik Mühendisliği
115 öğrenci ve mezun anlattı.

Bölüm Anlatımları

Şunu belirtmeliyim ki çok çalışıp iyi bir puanla yerleşilesi bir bölüm olmadığından bu tip kişiler için tavsiye edilmez.Çalışkan insanların uğrak yeri;zekilerin vazgeçilmezidir.
Bunun cevabı birçok şekilde verilebilir ama bana göre bu bölümde okuyup ardından başarılı olmak için olmazsa olmaz nitelik meraklı ve tutkulu olmaktır.sonrasında bir mühendis olunucağı için analitik ve mantıksal düşünmeyi öğrenmeli ve uygulanmalıdır.
Tüm cevapları (7) görmek için tıklayın.
İnsanın istekleri, düşünce sistemi ve yetenekleri doğrultusunda tercih yapması gerektiğini düşündüğüm için. Kendimi bildim bileli matematik ve fiziği diğer alanlara tercih ettiğimden, bunları en rahat uygulayabileceğim mühendislik alanı olan Elektrik-Elektronik’e yöneldim. Bu bölümü düşünen arkadaşlara tavsiyem de puanınız yüksek olduğu için, herkes bu bölümü yazdığı için, mezun olanlar iyi yerlere geldiği için, çevrenizdekiler böyle istediği için değil de gerçekten bir ilginiz/sevginiz olduğu için yönelin. Eğer gerçek ve sizi okul boyunca taşıyabilecek bir motivasyon kaynağınız yoksa dört sene boyunca her sınav/ödev/proje öncesi "Ne vardı da ee yazdım?" diyebilirsiniz, dikkat.
Hayatımın her anında Matematik ile ilgilenmekten büyük zevk alıyorum. İlköğretimde iken matematik olimpiyatlarına hazırlanmıştım. O günden itibaren boş zamanlarımda matematik okumaya büyük özen gösterdiğimi hatırlıyorum. Liseye başladığımda ciddi anlamda bir matematik sevgim vardı. Lisede de Tubitak’ın matematik proje yarışmasına katılmıştım. Bunun dışında yine bir şeyler tasarlamaktan ve üretmekten büyük zevk alıyordum. Lisede iken programlama öğrenmiştim, yazılım geliştirmekte eğlenceliydi, matematik öğrenmek istiyordum, ve de yeni şeyler tasarlamak ve üretmek. Mühendisliğin tanımı bu zaten sanırım. Peki hangi mühendislik, makina cok fazla somuttu benim için, dunyadaki fizik kurallarına çok fazla bağlı kalmak zorundasınız, yer çekimi diye bişey var çok sıkıcı, bilgisayar desen yapacağınız şeyler çok sınırlı. Ama elektronik mühendisliği harika bir şeydi benim için, matematiği evreni anlamak için kullanıcak, anladığım evrenin sorunlarını çözen ve insanları mutlu eden teknolojiler üreticektim. İşte bu yüzden elektronik mühendisiyim :)
Tüm cevapları (72) görmek için tıklayın.
Durust olmak gerekirse inanilmaz bir yelpazesi var. Benim donemimden pilot olan da cikti MIT'de doktora yapan da. Haliyle bir stereotype'a oturtmak cok guc. Evvela bu, universite 3. ve 4. sene secilen derslere bagimli. Zira o iki sene zarfinda alinan secmeli EEE dersleri ileride yonelinecek alani belirliyor. O alan da haliyle is imkanlarini etkiliyor.

Basta da belirttigim gibi, yelpaze genis. Ornegin yazilima merakliysaniz Microsoft'a girip yazilimci olabilirsiniz. Ote yandan donanim seviyorum diyorsaniz Aselsan'da hardcore devre tasarimi yapabilirsiniz. Yazilim, telekomunikasyon, donanim gibi alanlarda bircok farkli is yapmak icin gerekli altyapiyi bu bolumde edinmek baska bolumlere gore cok daha kolay.
Mezun olunca ya da olmaya yakın sizi bekleyen en temel soru "Akademik mi iş hayatı mı?" sorusudur ve kendimden ve çevremden de gördüğüm kadarıyla cevabı çok da basit değildir.

Akademik: Araştırmaya gönül vermiş, teorinin uygulamadan çok geliştirilme alanında çalışmak isteyenlerin devam ettiği yoldur genellikle. Buradan master - doktora - post-doc derken bir bakmışsınız profesör olmuşsunuz bile.

İş hayatı/Özel sektör: Bu aşamada birçok farklı seçenek mevcut. Mesleğinizi uygulayabileceğiniz savunma sanayii, elektrikli/elektronik eşya markaları , ar-ge departmanları, çeşitli yazılım/donanım şirketleri vb. yerlerde çalışmak da bir seçenektir; danışmanlık şirketlerinde çalışmak, CEO olmak da. Hatta kendi işinizi kurmak da. Ancak bu aşamada benim tavsiyem eğer mesleğinizle alakalı bir işte çalışmayı düşünmüyorsanız boşu boşuna -en az- dört sene boyunca bu yükü çekmeyin, baştan istediğiniz alana yönelin.

Ortaya karışık: Özellikle büyük savunma sanayii şirketlerinde teşvik edildiği gibi bir yandan yüksek lisans/doktoranızı yapıp bir yandan da bu şirketlerde çalışabilirsiniz.
Tüm cevapları (45) görmek için tıklayın.

Video Anlatımlar

Business Intelligence & SEO Analyst
Business Intelligence & SEO Analyst
Manufacturing Engineering Manager
Ben İstanbul Atatürk Fen Lisesi mezunuyum. Dolayısıyla Fen Lisesi’nde daha çok matematik, fizik yoğunluklu ve gerçekten laboratuvar ortamlarımızın olduğu güzel ortamlarda bulunmaa şanslarını yakaladım. Bu ortamlar bizi matematiğe, fiziğe, mühendisliğe doğru hep motive etti, ilgimi çekti. Her zaman bir şeyler keşfetmek ve bir şeyleri, bazı kompleksiteleri, zorlukları aştıktan sonra basitleştiriyor olmak. Yani zorluktan basite doğru gidiyor olmak. Bir mühendislik bakış açısıyla gelişimi takip etmek, yakalamak her zaman ilgi çekici geldi. ODTÜ okul olarak önemliydi. Elektrik Elektronik Mühendisliği’nde ise bir şeyler yaratır olmak, farklılık katmak ve geleceğe yönelik dizaynlarda bir parça olmak tat veriyordu bana. Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde çip dizayn ettik. Farklı fonksiyonları yapan küçük otomasyonlar gerçekleştirdik. Proje çalışmalarımız, robotik çalışmalarımız oldu. Bunların hepsi tat veriyordu. Çünkü yoktan bir şeyleri planlamak, dizayn etmek, hatalarıyla da yüzleşmek. Yani başarmak kolay değildi hiçbir zaman. Hataları düzelterek ve pes etmeden sonuca doğru gidebiliyor olmak çok şey kattı. Elektrik Elektronik Mühendisliği ODTÜ’de zor bir bölümdür. Aynı zamanda kendi içinde müthiş zevk veren bir bölümdür. Çünkü pratikte deneyebileceğiniz laboratuvar ortamlarımız çok fazladır. Bilgi paylaşımı yapabileceğiniz kişiler hem kadro olarak, hem de öğrenci ekibi olarak çok güçlü ve sağlamdır. Dolayısıyla ODTÜ bana ne kattı diyorsanız öncelikle sanırım pes etmemeyi yani “Evet, illa ki bunun bir çözümü vardır.” diye düşünmeyi. Çalışkan olmak ve o analitik düşünce dediğimiz sihirli sözcüğü. Bunu klişe olarak almasın gençlerimiz. Gerçekten karmaşık ve yoğun, ve birçok faktörün içinde olduğu durumları olabildiğince basitleştirerek o kapıyı aralamak. Ben bunu ODTÜ Elektrik Elektronik’ten aldığımı düşünüyorum. Bunun önemli katkısı olduğunu düşünüyorum.
Manufacturing Engineering Manager
Farklı disiplinlerin bir araya gelmesini sağlamak çok işimize geliyor. Yani Elektrik Elektronik’in teorik alt yapısı ve o dizaynla birleşen kısmıyla, Makine’nin biraz daha konstrüksiyon tarafından az daha ağır işleyen ama orada da ince mantığı götüren bakış açısını birleştirmek. Bir de Endüstri Mühendisleri’mizin bütüne yönelik fikirlerini almak. Onlar biraz daha bizim önümüzü açıyor, görüş açımızı genişletiyorlar. Almak hepimizin çok işine geliyor. Dolayısıyla İmalat Mühendislği’nde hem Elektrik Elektronik Mühendisleri’ne, hem Makine Mühendisleri’ne hem de Endüstri Mühendisleri’nin bakış açılarına yoğunlukla ihtiyacımız var.
Stratejik Planlama Uzmanı