Ekonomi
45 öğrenci ve mezun anlattı.

Bölüm Anlatımları

Matematiği az-çok seven, Analitik düşünen, İstatistik ve Ekonometri Analizlerini seven bir kişiye hitap eder.
Tüm cevapları (1) görmek için tıklayın.
Sosyal bilimler ve teknik konular arasında dengeli işleyen bir kafa yapısına sahipseniz ideal olabilir. "Ara alan" oluşu sayesinde, ilgi alanlarınıza göre daha sosyal veya daha teknik bir noktaya kayabilirsiniz. Bunun yanında, iş hayatı göz önünde bulundurulduğunda kullanım alanı geniştir, hatta görünüşte alakasız bir alanı bile seçseniz gayet kullanışlıdır ve birçok şeyi analiz etmenizi kolaylaştırır.
Hep hayallerimde olan şeyi gerçeğe dönüştürmek için
Tüm cevapları (8) görmek için tıklayın.
Daha mezunumuz yok bölümümüz 3 senelik ama birçok üst dönemim önemli yerlerde staj fırsatı ve iş teklifleri şimdiden aldılar.
Vergi müfettişliği, vergi memuru, Hazine müsteşarlığında, Merkez Bankasında, Akademisyenlik..v.b gibi işlerde çalışır. Tabi bu saydıklarım meslekler kendini geliştirmiş başarılı öğrenciler içindir. Bölümünü boş boş okuyanlar da babamın tabiriyle 'KALDIRIM MÜHENDİSİ ' olur :):):).
Tüm cevapları (5) görmek için tıklayın.

Video Anlatımlar

Vodafone Discover
Ben sayısal ve analitik biri olduğumu düşündüğüm için Ekonomi okumak istedim. Hem genel bir disiplin hem de çok fazla kırılma alanı var diye düşünüyorum. Bence Koç Üniversitesi Türkiye'nin en iyi okullarından biri. Ekonomi okumaya başladıktan sonra biraz daha genel bir bakış açısı kazanmak için İşletme'de çift anadal yapmaya karar verdim. Ekonomi bana finansal ve analitik bir bakış açısı kazandırdı. Özellikle Finans alanında çalıştığım için Ekonomi'nin çok fazla faydasını görüyorum. İşletme de daha genel bir business vizyonu kattı diyebilirim.
Associate Consultant
Associate Consultant Intern
Management Trainee
Ben Koç Üniversitesi İşletme ve Ekonomi bölümünden Haziran ayında mezun oldum. Yeni mezun arkadaşlarıma sorduğumda onların da hala ne yapmak istediklerine karar vermediklerini fark ettim. Çünkü çok belirgin yönü olan bir bölüm değil. Ekonomi, biraz daha finans ve banka sektörüne yönelik ama İşletme, staja ve kişinin kendi karakter özelliklerine göre her yere kayabilen bir bölüm. Bu yüzden başka yerlerde staj yapmak ve deneyim sağlamak çok önemli. Finansa odaklanırsanız Finansçı, Pazarlamaya odaklanırsanız Pazarlamacı olabilirsiniz. İnşaat Mühendisi bile aslında Pazarlama yapıyor. Bu yüzden keskin çizgileri yok ve kişinin özelliklerine bağlı olarak değişiyor. Şu an benim Genetik okuyup Pazarlama yükseği yapan arkadaşlarım da var. Bazen üniversiteye başlarken alınan kararlar doğru olmayabiliyor ama zamanla doğru yol bir şekilde bulunuyor.
Management Trainee
Ben bir Koç aşığıyım ve 5 yıl öncesine gitsem tercihlerime tekrar Koç Üniversitesi yazardım. Bir gün bile pişman olmadım diyebilirim. Anadolu Lisesi mezunuyum ve bir anda her şeyin İngilizce olması çok farklı gelmişti. Yine ortalama 1-2 ayda adapte olmuştum. Eğitim ve sosyallik anlamında çok fazla imkanları var. Birçok sosyal aktiviteye katılmıştım ve bence üniversitenin en önemli olayı kulüplerdir. Benim için akademik olup sürekli ders çalışmaktan ziyade aktivitelere katılıp kulüplerde yer almak ve sosyalleşmek daha önemliydi. Koç Üniversitesi’nde istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz ve size her türlü imkânı sağlar. Bir dersle ilgili proje yapmak isterseniz hocalar her zaman yardımcı oluyorlar. Dolayısıyla bana çok fazla şey kattığını düşünüyorum.
Business Optimization Manager
Business Optimization Manager
Çikolata Şekerleme Genel Müdürü
Çikolata Şekerleme Genel Müdürü
Commercial Business Relationship Manager
Marketing Management Trainee
Marketing Management Trainee
Kurumsal Segment Pazarlama Direktörü
Kendime güvenmeyi ve çok daha sosyal olmayı öğretti. Boğaziçi Üniversitesi özellikle benim okuduğum dönemde %1’in girdiği bir okuldu. Devlet okulu olmasına rağmen çok revaçtaydı. Bizden sonra daha fazla özel okullar açıldı ve okul sayısı daha çok arttı. Boğaziçi Üniversitesi’nde okumam daha kolay staj bulup daha iyi tecrübeler kazanmamı, hazırlıktan sonra çalışma fırsatı bulabilmemi sağladı. Ekonomi bölümü de daha analitik düşünmeyi, günlük olayları daha iyi yorumlamayı öğretti. İstatistik ve Ekonomi gibi dersleri ben pek sevemedim. Dolayısıyla bunların iş hayatıma muazzam katkısı olduğunu görmedim ama Ekonomi mezunu olmak bana stratejik ve analitik düşünerek olayları yorumlamayı öğretti.
Kurumsal Segment Pazarlama Direktörü
Ben üniversitenin son senesinde bir bankada staj yaptım çünkü Ekonomi mezunu olduğum için bankada çalışmam gerektiğini düşündüm ve bankada 1 yıl civarında çalıştım. Aslında iyi yapmışım çünkü o işin bana göre olmadığını anladım. Dolayısıyla bu durum ne mezunu olduğunuzla ilgili değil kişiliğinizin nasıl olduğuyla alakalıdır. Ben nice Endüstri Mühendisleri gördüm ressam oldu, nice Sosyoloji mezunu gördüm dijital ajanslarda yükselerek çalışıyorlar. Dolayısıyla hem bölüm hem kişilik hem de ne yapmak istediğinizle alakalı olarak durum değişiyor. Ekonomi mezunları Finans, Satış, Pazarlama, Strateji, İş Geliştirme gibi alanlarda çalışabilirler. Bu bölüm size tüm bunları yapacak altyapıyı veriyor, üstüne siz kendinizi geliştirip bir takım şeyler koyuyorsunuz. Bunun üstüne de kişilik özellikleriniz ve meslek seçimi geliyor. Dolayısıyla iş skalasını Finans ile sınırlamamak gerekiyor.