Ekonometri
9 öğrenci ve mezun anlattı.

Bölüm Anlatımları

sayısal ağırlıklı bir bölümdür sayıları sevenler için çok ideal bir bölüm
Tüm cevapları (1) görmek için tıklayın.
iibf nin iş bulabildiği her yerde iş bulabilir artıları var analiz yeteneği analitik düşünme gibi
yeni bi bölüm
Tüm cevapları (2) görmek için tıklayın.

Video Anlatımlar

Ticari ve Kurumsal Krediler Yetkilisi
Ekonometri bölümü mezunu bir öğrenci olarak, ağırlıklı olarak istatistik dersleri gördüm ki bunun da kredi değerlendirme sürecinde yaptığımız çeşitli analizlerde, öngörümlemelerde oldukça işime yaradığını görüyorum. İşe alım süreçlerinde de zaten arkadaşlarımızın mezun olduğu bölümlerle alakalı birimlerde illa ki kendi akademik hayatlarında öğrendikleri bilgilerin iş hayatlarını kolaylaştıracağını düşünüyorum.
Pazarlama ve Sigorta Teknik Yöneticisi
Yıllarımı aldı. Gerçekten çok zor bir bölüm. Fakat bu benim için bilinçli bir seçimdi. Ekonometri’nin zor olduğunu duymuştum ama özellikli bir bölümde okumak istedim. En sayısala mühendisliğe yakın bölüm olduğu için bu bölümü seçtim. İnsanın sayısal zekasının gelişmesine, muhakeme yeteneğinin, sayıları analiz edip yorumlama yapması konusunda çok iyi bir donanıma sahip olmuş oluyorsunuz. Bu açıdan çok memnunum bu bölümü bitirmiş olmaktan.
Pazarlama ve Sigorta Teknik Yöneticisi
Ekonometri dediğiniz aslında İstatistiğe dayalı bir bilim. Çok temel anlamıyla geçmişe yönelik verileri, bir konudaki araştırmaları geçmişe dönük verileri alıp geleceğe dönük bir tahmin yapmaktan ibaret. Dolayısıyla sayılarla çalışıyorsunuz. Devlette, Kamuda, Bakanlıklarda, Devlet planlama teşkilatı, istatistik ensititüsü, gibi birçok yerde çalışma imkanı var. Özel sektörde ise Ekonometriyi bilmeyen birçok kişi vardı. Ama şimdi gayet bilinen ve hak ettiği yeri almış bir bölüm bence. Bunun dışında İktisat seçen herkesle aynı alanda çalışabilirler. Özel bankalarda, kurumlarda, şirketlerin finans bölümünde, ve bizim gibi finansman şirketlerinde çalışabilirler.