Biyoloji
17 öğrenci ve mezun anlattı.

Bölüm Anlatımları

Vücudunuzun işleyişini, hayvanları, bitkileri merak ediyor musunuz? O zaman bu bölüm size göre.
Tüm cevapları (2) görmek için tıklayın.
Çocukluğumdan beridir hayalimdi diyebilirim,böyle bir mesleğin varlığını bilemeyecek ve adını öğrendiğimde telaffuz edemeyecek yaşlardan beridir.
Özel bir nedeni yok. Puanımdan dolayı biyoloji bölümündeyim. Lise de biyolojiyle uzaktan yakından alakam yoktu. Ama üniversitede fikirlerim değişti. Biyoloji gerçekten çok güzel bir bölüm. Hayatı öğretiyor. Canlıları öğretiyor. Kendimizi bize öğretiyor. Her insanın ilgilenebileceği alt dalları var. Tek sıkıntı kadro yok , iş yok :)
Tüm cevapları (13) görmek için tıklayın.
Biyoloji bölümü mezunu Türkiye'de aslında pek de kendini işini yapamaz üzücüdür ki.Akademisyenlik dışında yapabilecekleriniz kısıtlı ancak bazı imkanlar var elbette.Yüksek lisansınızı embriyoloji üzerine yaparsanız, hastanelerde ( özel tıp merkezleri ve özel hastaneler yoğunluklu olmak üzere) embriyolog olabilirsiniz.Yine tıbbi biyoloji alanında, biyolog olarak çalışabilirsiniz.Ancak Devlet hastanelerinde çalışmak istiyorsanız,KPSS ye girmeniz ve hatırı sayılır bir puan yapmanız gerekiyor.Bunu yaptığınız takdirde olanaklar iyi diye biliyorum.Yani ekonomik açıdan tatmin edici bir hayatınız olabilir.Yine KPSS ile biyolog olarak çeşitli kurumlara atanabilirsiniz( Gümrük vs.. ) Adli tıp, bir çok öğrencinin bir zamanki hayalidir, çoğu için hayal olarak kalır, ancak hayatta hayal edebileceğiniz her şeyi gerçekleştirme imkanınız olduğunu düşünürsek, adli biyolog olmak ta elbette yapabilecekleriniz arasında.İlaç firmalarının ar-ge laboratuarlarında çalışabilirsiniz.Akademisyenlik genelde mesleki boyutta önemli bir yere sahip, ancak bunun Türkiye'de çok zorlu bir yol olduğu ne yazık ki olumsuz bir gerçek.Eğer ki, bir biyolog olmak istiyorsanız bunu öncesinde kesinlikle sorgulamanızı öneririm.Gerçekten ilgi duyduğunuz için mi bu bölümü tercih ediyorsunuz ya da sadece puanınız yettiği için mi? Eğer ki bu bölümü gerçekten severek okursanız ( girmesinin çok zor olmadığı halde bitirmesinin zor olduğunu söylemekte fayda var, çünkü temel bilimler Türkiye'de inanılmaz detaya dayalı ), bu kendinizi aynı oranda yetiştirmeniz, geliştirmeniz de demektir.Eğer ki amacınız, bilim yapmak ve bunu öğretmekse,bir çok insan buna hayal gözüyle baksa dahi ,amacınıza ulaşmamanız için hiç bir engel yok.
Mezun olunca kpss sınavına girersin. Kadro çıkarsa bir hastahaneye atanır labaratuarda biyolog olarak çalışırsın. Kadro çıkmazsa özel bir hastahaneye başvurup daha az maaşla aynı şekilde çalşırsın. Ya da bir dershanede öğretmen olarak çalışabilirsin. Farklı bir alanda iş buluyorlar genelde . Baba mesleği ideal mezun olduktan sonra. Ama yüksek lisans falan düşünüyorsanız iyi düşünün derim :)
Tüm cevapları (13) görmek için tıklayın.

Video Anlatımlar