Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri
9 öğrenci ve mezun anlattı.

Bölüm Anlatımları

Bölümün hitab ettiği kesim, ders içerikleri itibari ile, kendini bilgisayar ve teknolojileri konusunda, pratik anlamda üst düzey, teorik anlamda ortalama seviyeye getirmek isteyen kişilerdir. Fakat ülkemizde üniversite okumak, kişinin kendini geliştirmesi için gördüğü bir fırsat değilde, etiket arayışı olduğu için, bölümün ülkemiz üniversitelerindeki işleyişi bu idealden uzakta kalmıştır.

Şuan için Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri bölümü, tembel yazılımcılar ve bilgisayar mühendisliği kazanamayıp, 4 yıllık okumak isteyen teknoloji meraklıları için yapılabilecek mantıklı seçimlerden biridir.

Bölüm şuana kadar gözlemlediğim üzere, YGS Matematik konusunda başarılı, fakat LYS matematik konusunda zayıf olan kişiler için, özellikle daha önceden yazılımla uğraşmışlar ise oldukca kolay geçicektir. Bu bölümü bilgisayara karşı bir hevesiniz yoksa, daha önceden kendiniz bir şeyler yapmamış ve "üniversitede öğrenirim" mentalitesi ile okuyacaksınız, hiç okumamanızı tavsiye ederim.

Bilgisayar Mühendisliği gibi bir bölüme gittiğiniz zaman, üniversitenize göre en azından belli konularda bir bilgiye sahip hocalarınızdan alacağınız teorik bilgiler, sizi mezun olduğunuzda vasat seviyede bir işe sokabilecekken, bu bölümün ülkemizdeki üniversitelerindeki kalitesiz eğitmenleri(trakya ve mersin için konuşuyorum) ve işleyişinden dolayı, 4 sene okuyup, hiçbir şey öğrenmeden mezun olup, işsiz kalabilirsiniz.
Aşağıdaki alanlara ilgi duyan insanların sevme potansiyeli yüksek bir bölüm.

- Teknoloji & Bilişim
- İnternet
- Programlama (Oyun, web, mobil veya herhangi bir şey)

Bunun dışına bölüme gelmeden herhangi bir teknik bilginizin olmasına gerek yok. Bu konulara ilgili ve çalışmaya istekli olduğunuz sürece başarılı olursunuz.
Tüm cevapları (2) görmek için tıklayın.
CTIS'ten bahsederken bilgisayar mühendisleriyle kıyaslamamak mümkün değil. Özellikle benim gibi teknik lise dışındaki liselerden gelen arkadaşlar neden bilgisayar mühendisi olmak varken buraya geleyim diyordur. Şahsen bölüme başlayana kadar ben de öyle düşünüyordum. Fakat geçtiğimiz üç yıl içinde düşüncelerim çok değişti. Ders programları, derslerin içerikleri ve işlenişi ne yazık ki oldukça farklı bu bölümler arasında. Bilgisayar mühendisliği daha çok teorik bilgilerle ve kısmen pratikle ilerlerken CTIS tamamen pratik bilgisayar programlama üzerinden gidiyor. İnsan ikinci sınıfı bitirdiğinde şöyle bir durup "ne çok şey öğrenmişim" diyor ve iki yılı daha olduğunu fark ediyor.

Aslında dışarıdan bakılınca ilk göze çarpan fark diploma farkı. Bizim diplomamız Türkiye'de mühendis diploması olmuyor. Yurtdışında ikisi de B.S. (Bachelor of Science) ancak burada mühendis diploması diye bir şey var. Terimi daha önce duymuş insanlar inşaat mühendislerinin imza yetkileri gibi avantajlarını hatırlayabilir. Ancak bizim sektörde imza atacak bir şey yok. Dolayısıyla o noktada farkeden bir şey yok. Bu durumda yegane fark devlette çalışmaya karar verdiğinizde ortaya çıkan maaş farkı. Aynı işi bile yapsanız devlet mühendise daha çok maaş verir. Özel sektördeyse zaten olayın diplomayla alakası yoktur, sizin kendinizi geliştirmenize ve pazarlamanıza bakar. Eğer hedefiniz devlet değilse diplomayı bir kenara bırakıp bölümler arasındaki farkları daha detaylı incelemek gerek. Nitekim yüksek lisansa sıcak bakıyorsanız CTIS mezunu olarak bilgisayar mühendisliği yüksek lisansı yapıldığında da önceki diploma değişip mühendis diplomasına dönüşecek, yukarıda bahsettiğim diploma farkı da ortadan kalkacaktır.

Ders programından fizik, biyoloji, calculus gibi programlama ile pek ilgisi olmayan dersler çıkarıldığı için bir dönem okula ara verip staj yapma imkanı doğuyor. İkinci sınıf sonunda yapılan bir aylık staja ek olarak 4 ay daha dönem stajı yapıyorsunuz. Mühendisliklerde 2. ve 3. sınıf sonunda birer ay staj oluyor. 1 aylık stajlarda zaten zamanın çoğunun şirkete ve düzene alışmakla geçtiği düşünülürse 4 aylık bir stajın ne kadar fark yaratacağı tahmin edilebilir.

Lab olanakları başarılı. Cisco, EMC, Oracle, NVidia gibi şirketlerle yapılan eğitim anlaşmaları sayesinde açılan özel dersler ve alınan ekipmanlar mevcut. Bu sene şuanda yalnızca NVidia ve mobil uygulama derslerinde kullanılan bir iMac labı da açıldı. Dolayısıyla lab konusunda şikayet edilebilecek fazla bir şey yok. Genel olarak bölümümden memnunum.

Dipnot: Akademik gitmek isteyen yani asistan, profesör, eğitim görevlisi olmak için bilgisayar mühendisliği bölümleri daha doğru bir seçim olacaktır. CTIS mezunları da aynı yüksek lisans, doktora aşamalarından geçerek aynı pozisyonlara gelebilirler. Fakat mühendislik bölümlerindeki teorik yaklaşım ve derslerin içerikleri akademik öğrenime daha elverişlidir.
Futbolcu olma hayallerimi hala ara ara pişman olduğum bir mantıkla eğitimle takas edince üniversite için bir bölüm tercihi yapmam gerekiyordu. Lisede futbol dışında bilgisayarla fazla içli-dışlı bir "eşit ağırlık" öğrencisiydim ve üniversite için bölümümü kesinlikle bilgisayarla alakalı bir şey seçmek istiyordum. Ama gelin görün ki, bilgisayarla alakalı tüm bölümler "sayısal" bölümü mezunu istiyordu. Tercih kitapçığını karıştırırken "Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri" bölümünü gördüm, sayısal mezununun yanı sıra eşit ağırlık mezunu da alıyordu, tabi sayısal puanıyla ama eşit ağırlık öğrencisi olduğunuzdan puanınız kırılmıyordu. (Bugünlerde bu sistem değişmiş olsa gerek?)

Bölüme ilgim bu şekilde başladı. İnternette, ekşisözlükte vs araştırmaya başladım. (TABİ O ZAMANLAR ANLATSIN YOK) Bölümde hala okuyan ve mezun kişilerle konuştum. Genelde olumlu geri dönüşler alınca da hedefimi bu bölüm olarak belirledim.
Tüm cevapları (5) görmek için tıklayın.
Bilişim dünyasının her alanında çalışmaya hazır şekilde mezun olabilirsiniz. Kendi işinizi yapabilir veya kurumsal firmalarda çalışabilirsiniz. İş imkanları kendinizi geliştirmenizle doğru orantılı bir şekilde çok hızlı artacaktır. Sevdiğiniz alanlarda çok çaba harcayıp okul dışında kendinizi geliştirmeniz oldukça önemli.

Örnek: Bir girişimde çalışıp bu siteyi yapıyor olabilir.
Kabaca söylemek gerekirse öğretmenlik haricinde içinde bilgisayar geçen her işi yapabilir. Yazılım ve uygulama ağırlıklı bir bölümdür. Dolayısı ile sektöre geçildiğinde CTIS mezunları birçok rakibine göre daha avantajlıdır.

Geçenlerde Obama 2020 yılında Amerika'da 1.4 milyon bilgisayar programcısı işi açılacakken yalnızca 400 bin bilgisayar bilimi mezunu verileceğinden bahsediyordu. Benzer durum Türkiye ve Dünya'nın geri kalanı için de geçerli. Böyle bir ortamda kendini geliştirmiş bir CTIS öğrencisi "iş bulur" değil "iyi iş bulur" kategorisindedir.
Tüm cevapları (5) görmek için tıklayın.