Beslenme ve Diyetetik
18 öğrenci ve mezun anlattı.

Bölüm Anlatımları

sağlık alanında ilgilenmeyi sevenlere ve insanlarla iletişimi iyi olanlara göre bir meslek
Tüm cevapları (1) görmek için tıklayın.
Öncelikle insanlara yardım etmeyi sevmelisiniz. Tıp ve beslenmeye de ilginiz varsa bu bölüm çalışma alanı açısından çok fazla Seçenek bulabileceğiniz bir bölüm. Devamlılığı olan ve önemi azalmadan artmaya devam edecek bir bölümdür. Çünkü yaşamın sürdürülebilmesi açısından insan gereksinimlerinin başında beslenme gelir. Böylelikle bu mesleğin geleceği de asla tehlikeye girmez bilinmeyenleri göstermeye ve insanları aydınlatmaya devam eder.
Bir bayan için uygun olduğunu ve iş yelpazesinin geniş olduğunu düşünüyorum.
Tüm cevapları (13) görmek için tıklayın.
Dört yıllık eğitimi başarı ile tamamlayanlara “Diyetisyen” ünvanı verilir. Diyetisyen sağlık hizmetleri sınıfı içerisinde yer alır. Başarılı öğrenciler, beslenme ve diyetetiğin yanı sıra biyokimya, anatomi, fizyoloji, halk sağlığı ve metabolizma dallarında lisansüstü eğitime devam edebilirler. Diyetisyenler, yönetici diyetisyen, tedavi diyetisyeni ve halk sağlığı diyetisyeni olarak ayrılırlar. Yönetici diyetisyen hastane, okul, yurt, endüstri ve kamu kuruluşları gibi kurumlara, besin maddelerinin satın alınması, hazırlanması, pişirilmesi ve servisiyle uğraşır. İnsanların en iyi ve en ekonomik yönden beslenebilmesi için gerekli beslenme planlamasını yapar, uygulanmasını denetler. Tedavi diyetisyeni, hastaların durumuna göre verilecek özel diyetleri düzenler, yemeğin hastaya verilmesini ve hasta tarafından tüketilmesini sağlar. Taburcu olan ve polikliniğe gelen hastaları, evde uygulamaları gereken diyet konusunda eğitir. Halk sağlığı diyetisyenleri sağlık merkezlerinde görev alırlar ve halkın sağlıklı beslenmesi için gerekli önerilerde bulunurlar. Ayrıca diyetisyenler gıda teknolojisinde eğitimci ve danışman olarak da çalışmaktadırlar.
Dört yıl okuduktan sonra diyetisyen ünvanıyla hastanelerde çalışabilirsiniz fakat iş yelpazesi geniştir. Mesela bir çok beslenme firmalarında spor salonlarında eğitim kurumlarında restaurantlarda da çalışabilirsiniz. Kendi iş yerinizi açabilirsiniz.
Tüm cevapları (7) görmek için tıklayın.