Bilgehan Ergenekon
Türkiye & Kafkaslar İnsan Kaynakları Direktörü
1998 yılından beri Procter & Gamble şirketinde çalışıyor.
P&G'de kariyer yönetimi aslında kişilerin çalıştığı fonksiyonlarda yapılır. Herkesin icra ettiği meslekte en iyi yere gelebilmesi için edinmesi gereken deneyimler, o departman içerisinde planlanır. Ancak zaman içerisinde kişinin kariyer hedefleri değişip, kendisiyle ilgili güçlü yönler keşfediyorsa, tabii ki başka bir departmana geçişi de gündeme gelebilir. O zaman da kişinin yetkinliklerine, gitmek istediği departmandaki iş ihtiyaçlarına ve açık noktalara bakılıyor. P&G'de kariyerine belli bir departmandan başlayıp yükselmiş, daha sonra farklı bir departmana yatay geçiş yapmış çalışanlarımız bulunuyor.

Diğer Cevapları

CV hazırlarken iki kriter çok önemlidir. Biri içerik, diğeri de yapısallığıdır. İçerikte en önemli şey, doğru bilgileri içermesidir. Sizi en güzel şekilde tanıtacak, kronolojik olarak en sondan geçmişe doğru giden bilgilerinizi içeren ve sadece tek yönlü değil, hayatınızda başardığınız her konuyu içermesi gerekir. Yapısallık olarak da özenli ve sade olması gerekir. Örneğin; ben 18 yıllık bir iş hayatına sahibim fakat CV'm sadece bir sayfadan oluşuyor. Dolayısıyla sizi en iyi şekilde, ana hatlarıyla yansıtacak seviyeyi oluşturmak, uzun ve sayfalarca yazmamak gerekiyor.
P&G için her yıl bütçeler ayırdığımız sürdürebilirlik, çok önemli bir konudur. Örnek vermek gerekirse; global olarak Prima - Unicef işbirliği, P&G Temiz İçme Suyu Sağlama Projesi gibi projeler mevcut. Türkiye'de ise; Olimpik Anneler Projesi, Özel Olimpiyatlar Projesi, Darüşşafaka ile işbirliğimiz gibi farklı sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik projelerimizi örnek verebilirim.
P&G'deki çalışma ortamında insana verilen değer oldukça fazladır. Açık bir ofiste çalışıyoruz ve hiç kimsenin masası yok. Genel Müdür'ümüzün masası ve sandalyesiyle, her seviyedeki çalışanlarımızın masaları aynıdır. Birbirimize Bey veya Hanım şeklinde hitap etmeyiz. Tamamen sevgi ve saygı çerçevesinde, daha samimi, transparan ve hiyerarşiden uzak bir ortam yaratmaya gayret ederiz. Örneğin; koltuklar ve açık çalışma alanlarından oluşan bir katımız var. Orada da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sağlıklı yemekler ve güzel kahveler gibi imkânlarla herkesin kendi tarzına göre çalışabileceği bir ortam mevcuttur.
P&G'ye baktığımız zaman, yurtiçi ve yurtiçi şeklinde ayrım yapmak mümkün değildir. Çünkü Türkiye'de çalışsanız bile takım arkadaşlarınız, projelerinize verilen destek ve yöneticileriniz her zaman yurtdışında oturuyor olabilirler. Dolayısıyla oturduğunuz yerden bile oldukça uluslararası bir ortamda çalışma imkânı sağlıyorsunuz. Bunun yanı sıra eğitim, gelişim ve iş yapış tarzımızda yurtdışı seyahatleri tabii ki de önemlidir. Kısa veya uzun dönemli olarak yurtdışında da görevler alabilirsiniz. Örneğin, an itibari ile 5 kıtada çalışan 100'den fazla yöneticimiz mevcuttur.
Bu konuyu anlık mutluluk ve uzun vadeli mutluluk olarak iki aşamada inceleyebiliriz. Çünkü her ikisine de yatırım yapmak gerekir. Biz P&G'de uzun vadeli mutluluk aşamasında; çalışanın kariyer hedeflerini, gelişimini ve varmak istediği noktaları saptayarak yatırım yapıp yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu alana yoğunlaşan birçok süreç ve sitemiz mevcut. Anlık mutlulukta ise; çalışanın esnek bir ortamda çalışması, yüksek iş ahlakı, sevgi ve saygı çerçevesinde iş ilişkileriyle etrafının kuşatılmış olması, ilgili eğitim fırsatlarına sahip olması, iş güvenliği yüksek ve sağlıklı bir ortamda çalışması gibi durumlar yine günbegün yatırım yaptığımız alanlardır. P&G'de prensip olarak, çalışanın ve şirketin çıkarları ortaktır. Dolayısıyla biz yaptığımız her uygulamada, kısa veya uzun dönemli olarak, çalışanları neyin mutlu edeceğini ve şirketimizin nasıl başarılı olacağını harmanlayıp, beraber çözümler üretmek için çalışıyoruz.
Biz P&G'de referansa bakmıyoruz. Önemli olan, her adaya eşit şansı vererek tamamen nötr ve objektif olarak onu tanımaya çalışmak ve sonrasında işe alma kararımızı tamamen bağımsız kriterlere göre verebilmektir. Dolayısıyla P&G'ye başvurduğunuzda referansın bir önemi olmayacaktır.
Bizim için stajyerliğin en büyük esprisi aslında, stajyerlerin bir sonraki yıl potansiyel yeni mezun olarak aramıza katılacak olmasıdır. Dolayısıyla biz, 3. sınıf veya master ara sınıf öğrencilerine imkân veriyoruz ki mezun olduklarında aramıza katılabilsinler. P&G'deki stajyerlikte, stajyerlerimize büyük projelerin bir parçası olarak gerçek sorumluluklar veriyoruz. Üniversite 1. veya 2. sınıfta okumanın henüz bunları yerine getirmek için çok erken olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden tavsiyemiz, stajyerlerin 3. sınıf veya master ara sınıftayken P&G staj başvurusunda bulunmasıdır.
P&G' de yeni mezun, az tecrübeli veya stajyer olarak işe başvuruyorsanız tamamen aynı süreçlerden geçiyorsunuz.
P&G'de staj bizim için gerçekten çok özeldir çünkü gelecekte işe alacağımız arkadaşlarımızın pek çoğunu bu stajyer kadrolarından bulacağımızı ümit ediyoruz. Burada iki farklı özellikten bahsedebilirim. Bir tanesi, P&G'de stajın bir kulüp havasında geçmesidir. Biz buna Interns Club yani Stajyerler Kulübü diyoruz. Burada stajyerler 2-3 ay boyunca bir arada pek çok eğitime katılıp sosyal faaliyette bulunuyorlar. Tıpkı bir yaz kampı edasıyla, sosyal olarak bu faaliyetleri tamamlıyorlar. İkinci önemli husus ise, stajyerlere gerçekten işin bir parçası olma fırsatını vermemizdir. Gerçek bütçelerle, gerçek projelerin bir parçası oluyorlar ve toplantılara katılıp, koçları ve mentörleriyle birebir olarak sonuçları görebilecekleri sorumluluklar alıyorlar. Dolayısıyla iş yaşamlarına da güzel bir adım atma fırsatını elde etmiş oluyorlar.
Baktığımız zaman P&G'de global olarak bütün adaylarda aynı özellikleri arıyoruz. Bunlar; liderlik, analitik düşünme yeteneği, takım çalışması, değişim ve yeniliğe açıklık gibi hususlardan oluşuyor.
İş dünyasına atılırken en önemli şey, hayatınızı nasıl geçirmek istediğinize sizin karar vermenizdir. Dolayısıyla aşağı yukarı ne yapmak istediğinize ve nelerin sizi heyecanlandırdığına karar vermiş olmanız gerekiyor. Bunun için de tavsiyem; henüz öğrenciyken çok fazla meraklı olup, birçok kapıyı çalıp, farklı ortamlara girmeniz, toplumsal görevlerde yer almanız, buralarda kendinizi keşfetmeniz ve güçlü olduğunuz yönlerinizi bulmanızdır.
P&G için not ortalamasının ayırt edici bir özelliği yoktur. Elbette ki not ortalamanız çok yüksek olabilir ve bu sizin çok önem verdiğiniz bir husus olabilir. Mülakatlarda da sizi tanımlayan başarılarınızdan bir tanesi olarak bunu paylaşabilirsiniz. Şüphesiz ki sizin için önemli olan başarınızı biz de dikkate alırız. Ancak baktığımızda, biz adayların tek yönlü ve sadece akademik hayata odaklı olmasını değil, bundan ziyade toplumda farkındalığı olan, değişik projelerde çalışmış, farklı deneyimler elde etmiş olmalarını bekliyoruz. Buradan da hareketle sadece not ortalaması değil, zengin bir kültürel ve sosyal bir yaşam da önemlidir.
Biz P&G'de soruların değil bu sorulara verilen cevapların ayırt edici olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla mülakatlarda soracağımız soruların benzerlerini adaylarla paylaşıyoruz. Kişinin ekip çalışmalarıyla ilgili tecrübeleri, değişik projeleri, analitik düşünme yetenekleri veya değişik durumlarda liderlik gösterdikleri durumlarla ilgili sorular sorup onları daha yakından tanımaya gayret ediyoruz.
Önemli olan sizin hangi bölümü okuduğunuz değil; ne yapmak istediğiniz, kendinizi nerede gördüğünüz ve P&G'ye nereden başlamak istediğinizdir. Dolayısıyla başvurduğunuz bölüm Hukuk veya belirli bir Mühendislik dalı gibi çok teknik bir alan değilse, Sosyal Bilimler veya farklı dallardaki bölümlerle P&G'ye başvuru yapabilirsiniz. Örneğin; Hukuk Departmanı gibi teknik bir bölüme başvuruyorsanız şüphesiz ki Avukatlık bölümünden mezun olmanız önemlidir.
P&G'de işe alım aşamalarımız iki ayaktan oluşuyor. Birinci aşamada; online olarak yapılan başvuruları kabul ediyoruz ve adaylardan internet sitemiz üzerinden kendileriyle ilgili belirli bilgiler girmesini, belirli soruları cevaplandırmalarını rica ediyoruz. İkinci aşamada ise; en fazla 4 adet olmak üzere, yüz yüze veya panel olarak mülakatlarımız yapılıyor ve bundan sonra sürecimizi tamamlamış oluyoruz.

Benzer Kişiler

Product Information Solutions Head of Section (IT)
Business Intelligence & SEO Analyst
Interactive Marketing Manager
Global Account Director, Unilever Food Solutions
Chief Operating Officer
Home and Personal Care Vice President
Business Intelligence Head of Section
Business Intelligence Analyst
Customer Development Vice President