Batu Balkanlı
Danışmanlık Hizmetleri Kaynak Yöneticisi
2000 yılından beri Microsoft şirketinde çalışıyor.
1990 senesinde ODTÜ Makina Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra bölüm döndürücüsü olduğum için burs kazandım ve Amerika'ya yüksek lisansını yapmaya gittim. Yüksek lisansı takiben orada yaklaşık 10-12 sene yazılım danışmanlığı konusunda görev yaptım. Değişik firmalarda çalıştım. 2001 senesinde Türkiye'ye dönme kararı verdim ve bu noktada Microsoft'a katıldım. Microsoft’ta yazılım danışmanı olarak göreve başladım. Birinci sene sonunda çözüm mimarı olarak göreve devam ettim. Yaklaşık 10 12 sene kadar çözüm mimarı olarak görev yaptıktan sonra şu anki dönem rolüm olan Danışmanlık Hizmetleri Kaynak Yöneticisi görevime başladım.
Kaynak ihtiyaçlarının ne olduğunun belirlenmesi, projelerdeki gerçek ihtiyacın anlaşılması ve bu projelerdeki kullanılabilecek en doğru kaynakların zaman planlarının yapılmasıyla meşgul oluyorum. Bir projede ihtiyaç olunan kaynağı belirleme ve onun en iyi nerede, nasıl cevaplanacağı konularına çalışıyorum. İş ortaklarıyla çok yoğun temastayım. Sürekli olarak onlarla nasıl proje yapabileceğimiz, onların zaman planlarının nasıl olduğu, onların kaynaklarının planları nasıl olduğu konularını planlamam gerekiyor. Ortadoğu birimlerimizle sürekli haberleşmemiz, gerekli bilgilerin alınıp verilmesi gerekiyor. Günlük vaktim bunlarla geçiyor. Yaklaşık 20-25 kişilik bir danışmanlık ekibimiz var. Bu danışmanlık ekibi yazılım geliştirme, teknik konularda çözüm oluşturma, bu çözümü müşterilerimizde hayata geçirmekle görevli olan ekibimiz. Benim sorumlu olduğum kaynaklar bunlar. Ama tabii ki bu projelerde bu kişilerin kullandığı diğer kaynakların yani eğitimlerin, lojistik kaynakların sağlanması ve onaylanması da benim sorumluluğumda oluyor.
Bu benim bir evvelki görevim esasında. Yani ben biraz mutfaktan yetiştim. Çözüm Mimari olduğunuz zaman satış öncesi aşamalara daha çok dahil oluyorsunuz. Oluşturduğumuz çözümlerin, Microsoft ürünlerinin müşteriye aktarılması ve müşteriye bilgi verilmesi konularında da aktif görev yapıyorsunuz. Çözüm Mimarı’nın diğer bir görevi de, çözümün teknik risklerini yönetmek ve çözümün hayata geçirilmesi esnasında doğru adımların atıldığından emin olmak. Gerek kendi adımlarının, gerek ilgili danışmanlık kaynaklarının veya iş ortağı kaynaklarının doğru şeyleri yaptığından emin olmak Çözüm Mimarı olduğumda sorumluluklarımdandı.
Oldukça sorumluluk taşıyan bir görev. Risk yönetimi çok önemli. Problem çözmeyi, kendi kendinizi motive etmeyi bilmeniz gerekiyor. Çözüm odaklı olup, detaya çok önem vermeniz ama bunlara çok takılmamanız gerekiyor. Gerektiği noktalarda pratik çözümlerle ilerlemeniz gerekiyor. Dediğim gibi, çok büyük riskler taşıyorsunuz. En ufak bir hatada maddi bir kayıp veya bir zaman kaybı oluşması mümkün. Bunları çok başarılı bir şekilde yönetmeyi gerektiren bir pozisyon.
Uluslararası bir iş yapıyorsunuz ve diğer ülkelerdeki çalışma saatleri sizle örtüşmeyebiliyor. O yüzden bazı zamanlarda çalışma saatlerinizi esnetmeniz ve problem çıktığı zaman anında buna müdahale etmeniz gerekebiliyor. Bunlar işin en zor tarafı olarak ortaya çıkıyor ama aynı zamanda işi zevkli kılan faktörler. Bir kere sıkılmıyorsunuz. Sürekli aktif bir iş yaptığınız için işin sonuçları ortaya çıkıyor. Danışmanlık ekibi olarak birçok güzel proje yapıyoruz. İnsanların hayatlarını değiştiriyoruz, yaşam kalitesini arttırıyoruz. Yaptığımız projelerin hayata geçtiğini görmek büyük bir mutluluk. Teknolojik bir iş yaparak insanların hayatlarını iyileştiriyoruz. Mesela emeklilerin maaşlarına çok daha hızlı ulaşabilmelerini sağlamayı projelendirmede, bu projenin hayata geçirilmesinde ben ve ekibim sorumluyuz. Bu büyük bir mutluluk ve motivasyon. Diğer bir şey de ekibimdeki arkadaşların işe girişlerinden sonra olgunlaşmalarını görmek, onların çok daha başarılı kişiler olduğunu görmek beni ayrıca mutlu eden bir nokta.
Büyük resmi görebilen kişiler, neden sorusunu sorabilen kişiler, iş tanımı ile kalmayıp daha fazla iş yapmak için kendi kendilerini motive eden kişiler çok değerli. Problem çözme önemli bir parametre. Kolay çözümler bulabilmek, çalışkan olmak, iyi niyetli ve dürüst olmak bizim aradığımız faktörler. Tabii ki teknolojiyi de seveceksiniz. Microsoft dediğiniz zaman, bu büyük bir isim. Bu ismi doldurmak için, b isme layık olmak için çok çalışmak gerekiyor. Bunu sağlayabilecek çalışkan kişilere ihtiyacımız var.
Teknoloji çok güzel bir şey ama günümüzde teknolojiyi yalnızca bilmek yeterli olmuyor. Önemli olan büyük resmi görebilmek, katma değer sunabilmek, fark yaratabilmek, iş problemlerini anlayabilmek ve bu iş problemlerini çözmede teknolojiyi kullanmak. Bunu yaparken de insan faktörünü çok güzel şekilde yönetmek, bunun için gerekli yeteneklere sahip olmak. Sadece teknoloji bilmek başarılı bir danışman olmak için, Microsoft’ta başarılı olmak için yetmeyebilir. Onlara tavsiyem çok çalışmaları, teknolojiyi sevmeleri ve bunun yanında da büyük resme odaklanmaları.

Benzer Kişiler

Unilever Food Solutions Türkiye, Orta Asya, Kafkasya ve İran Genel Müdürü
Chief Operating Officer
Yazılım Geliştirme Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı
Laundry Regional Category Vice President
Windows ve Cihazlar İş Grubu Yöneticisi
Customer Development Vice President
Supply Chain Vice President
Home and Personal Care Vice President
Chief Innovation Officer