Aylin Demirbilek
Sales Manager
2006 yılından beri Siemens şirketinde çalışıyor.
Haftada ortalama 2 kez Ankara seyahatlerim oluyor. Bunun haricinde genel merkez kısmı var. Çünkü biz müşteriden aldığımız bilgileri genel merkezle paylaşarak bir koordinasyon sağlıyoruz. Bunun dışında Almanya seyahatlerimiz oluyor. Eğitimler olduğu zaman yurt dışına gidebiliyoruz. Böylece çok yoğun seyahatli günlerim oluyor. Ben daha önce Enerji sektöründe çalışıyordum. Şu anda da Ulaşım sektöründe çalışıyorum. Bazı projeler çok uzun soluklu oluyor. Bugünden başladığınız proje bazen 1-1 buçuk yıl sonra sonuçlanabiliyor. Bazen de 1-2 ay içerisinde teklif aşamasına gelinebiliyor. Genel olarak müşteriyle çok sıkı kontakta olmak, pazarı çok iyi takip etmek, pazarla ilgili olan güncel makaleleri ve araştırmaları birçok kaynaktan takip etmek ve çok okumak gerekiyor.

Diğer Cevapları

Siemens'te Ulaşım bölümünde Sales Manager olarak çalışıyorum. Henüz Türkiye'de çoğu hattın elektrifikasyonu tamamlanmadı. Gelecekte elektrifikasyonun tamamlanacağı hatlar var. Biz müşterilerimizin gelecek dönemde elektrikli lokomotiflere ihtiyaçları olacağını öngörüyoruz. Bir pazar analizi yaptığımız zaman altyapıyı iyi incelemek gerekiyor. Şu an hali hazırda dizel lokomotifleri kullanan müşterilerin, bundan 2-3 yıl sonra aynı hatlar elektrikli hatlar olduğu zaman, elektrikli lokomotiflere ihtiyaçları olduğunu öngörüp, onlara bu ürünleri şimdiden sunarak onların da bu gelişmeleri takip etmesini sağlıyoruz. Siemens açısından en önemli şey, müşterilerin ihtiyaçlarına doğru ürünlerle ve doğru çözümlerle cevap verebilmektir.
Satış alanında çalışmanın en tatmin edici yanı bir sonuca ulaşmaktır. O projeyi gerçekleştirdiğinizde, müşteriyle uzun soluklu bir çalışmanın sonucunda onun da içine sinen bir iş kurduğunuzda gerçekten motive edici oluyor.
Satış çok rakam odaklı bir alan. Burada 1-2 yıl içerisinde yapmanız gereken ve size verilen hedefler var. Bunlar bazen zor olabiliyor ama bu zorluk daha da mücadele etmeyi sağlayıp ve daha fazla proje geliştirmeye yöneltiyor.
Satış alanında başarılı olabilmek için iletişim konusunda iyi olmak ve iyi dinlemek gerekiyor. Burada önemli olan kısım müşterilerin ihtiyaçlarını belirlemek olduğu için her ürün her müşteriye uygun olmayabiliyor. Bu yüzden iletişimi iyi sağlamak lazım. Bunun yanında baskılar ve hedef tutturma durumları var. Bu yüzden strese dayanıklı olmak gerekiyor. Günümüz koşullarında çok fazla seyahate çıkıyoruz. Dolayısıyla günlerinizin yollarda geçmesine hazırlıklı olmanız gerekiyor.
Bence öğrenciler girdikleri iş yerlerinde gözlem yapmalılar. Biraz gözlem yapıp, biraz dinleyip biraz da sabrederek bulundukları iş ortamını anlamak için zaman ayırmaları gerekiyor. Bugünden yarına değişiklikler hemen olmuyor. İş hayatı, biraz daha farklı dengeleri olan ve bu dengeler içerisinde zamana ihtiyacı olan bir ortam. Bu yüzden güncel kalsınlar, kendilerine iş verilmesini beklemeyip proaktif davranarak sorumluluk alsınlar. Çünkü sorumluluk aldıkça tecrübe edineceklerdir. Hata yapmaları hiç önemli değil, sadece denesinler.
Ulaşım sektörü dünyada çok gelişmiş ve Türkiye'de henüz yeni gelişen bir sektör. Orada çok iyi bir şekilde planlanmış ulaşımın hızlı olmasını sağlayan altyapılar var. Burada da Ulaşım sektöründe yük ve yolcu taşımacılığı yapılabilir ve yurt taşımacılığında daha çok lokomotif dediğimiz araçlar bizim ürünümüz kapsamında. Bir Hyper Loop Projesi de var. Bu proje de inovatif dediğimiz bambaşka bir noktaya gidebilecek bir sektör. Dolayısıyla bunları çok iyi takip etmek gerekiyor. Şu anda raylı sistem olurken belli bir süre sonra direkler üstünde Hyper Loop sistemiyle seyahat etmek de söz konusu olacaktır.
Mühendislik bölümünü seçmemin nedeni babamın Makine Mühendisi olmasıydı. Onun baktığı şeyin nasıl çalıştığını merak eden bir bakış açısına sahip olması sayesinde ben de Mühendislik eğitimi almak istedim ve bu bölümü çok isteyerek okudum.
Kadınların her yaptığı işe bir farklılık getirdiğini düşünüyorum. Türkiye'de kadın bir Mühendis olmak zor ama Siemens'te bugüne kadar bu zorluğu hissetmedim. Burada kendimi gerçekten bir mühendis olduğumu hissediyorum. Burada sadece aldığımız eğitimler ve yaptığımız işlerle kendimizi ne kadar geliştirebileceğimiz önemliydi. Siemens'in kadın Mühendislere sağladığı bu şansı çok önemli buluyorum.
Ben Avusturya Lisesi mezunuyum. Orada çok zor ve disiplinli bir eğitim aldım. Üniversitede de Elektrik Mühendisliği okudum. Bu da çok teknik bazlı ve yoğun bir eğitimdi. Sonrasında Siemens'te çalışmaya başladım. Böylece kendimi çok fazla Mühendis hissettim. Pazarlama, Finans ve Ekonomi konularında kendimi geliştirmem gerekiyordu. O sırada kardeşim Sabancı Üniversitesi'nde Mekatronik Mühendisliği okuyordu. Bu yüzden Sabancı Üniversitesi'nin gelişime açık ve dünya standartlarında bir üniversite olduğunu biliyordum. Dolayısıyla Sabancı Üniversitesi'nde Executive MBA'e başladım ve 2 yıl önce bitirdim. Böylece ne istediğimi ve nelerden hoşlandığımı anlamam için bana çok faydası oldu.
Kadın Mühendislerin eşit şartlarda çalıştığı bir yer olması ve çalışanların eğitimlerine değer verilmesi oldukça motive edici oluyor. Siemens kompleks projelerde çok başarılı bir şirket ve burada sadece ürün satılmıyor, sistem bazlı çözümler de üretiliyor. Bir şehrin altyapısı ile ilgili projede çalışmak benim için çok önemli. Ankara-Konya arasındaki hızlı tren projesinde bu trenin üretim aşamasını görmek ve bu projede yer almak gerçekten tatmin ediciydi.
Siemens'te yurtdışında çalışmak için birkaç farklı alternatif var. Bir tanesi, kariyer planlaması doğrultusunda 1 ya da 3 yıllık süreçlerle yurtdışına gitmektir. Bir diğeri, açık bir portal sayesinde istediğiniz ülkelerdeki açık pozisyonları takip edip başvuruda bulunabiliyorsunuz. Bunun haricinde kendi bölümünüzle ilgili proje bazlı olarak da çalışabilirsiniz. Yurtdışında yapılan eğitimler var ve bu eğitimlere de katılabiliyorsunuz.
Siemens'te 9 adet bölüm var ve Mobility bunlardan bir tanesidir. Mobility'nin altında da kendine ait 5 adet ayrı bölümü var. Bunlardan bir tanesi Ana Hat Araçları'dır. Burada hızlı trenler, lokomotifler, banliyö ve bölgesel trenler satışı mevcut. Demiryollarının altyapısal olarak ihtiyacı olan ve demir yolunun altyapısında çalışacak olan raylı sistem araçlarını sağlayan bir bölümdür.
Kompleks projelerle uğraşıyorsunuz ve bu projeler çok uzun zamana yayılıyor. Bugünden yarına hemen sonucunu alamadığınız işler var. Dolayısıyla sabır önemli bir kriter. Buradaki ortamda insanların birbirine yaklaşımı, yardımlaşmaları ve bilgi birikimlerini paylaşmaları gibi durumlar var. Ben de ilk işe başladığımda benden kıdemli Mühendis arkadaşlarım sayesinde bütün bu bilgileri öğrenerek devam etme şansı buldum. Bir Mühendislik şirketinde çalışıyorsanız altyapınızı güçlendirmeniz gerekiyor. İş yerindeki yardımlaşma sayesinde de bu süreci kolay bir şekilde atlatıyorsunuz.

Benzer Kişiler

NDG Business Manager
PEP Uygulama Yaygınlaştırma Hizmetleri (Rollout) Stajyeri
Production Systems Plastic Processes Expert
Corporate Technology Director
CRM Program Manager
Product Professional, Dishwashing
Kurumsal Ürün ve Servisler Uzmanı