Alper Güler
Kurumsal Ürün ve Servisler Uzmanı
2012 yılından beri Vodafone şirketinde çalışıyor.
Bundan 3 yıl önce Vodafone’a Discover olarak giriş yaptım ve çok heyecanlı yıllar geçirdim. Discoverlık süreci bittikten sonra 1 yıldır devam eden Kurumsal Ürün Yönetimi Ekibi’nde çalışmaya başladım. Rolüm Uzmanlık ve uzmanlığım çerçevesinde tarife, kampanya ve servislerden sorumluyum. Bu tarife ve kampanyaların müşterilere kusursuz bir şekilde erişilebilir kılınması, müşterilerin bu tarifelerden memnun kalması gibi sorumluluklarım var. Dolayısıyla insanları mutlu ettiğimiz sürece biz de mutluyuz.
Discover başlangıç sürecine bütün üniversitelerdeki insanlar başvuruyor ve çok zorlu bir süreç var. Assessment Center’larda, video mülakatlarında ve birebir mülakatlarda gerçekten zorlandık. Burada Satışçı olarak çalıştıktan sonra bir Pazarlama veya Teknoloji fonksiyonunda yer almak isteyebilirsiniz. Dolayısıyla ne istediğinizi bilip o isteklerde kısıtlı kalmamanız gerekiyor.
Vodafone’da iki tane büyük iş birimi var. Bunlar Kurumsal ve Bireysel İş Birimi’dir. Bunun dışında da bazı destek fonksiyonları var. Ben şu an Kurumsal İş Birimi’nde çalışıyorum. Kurumsal İş Birimi, Vodafone’un işletmelerle olan ilişkisini yönetir. Bireysel İş Birimleri’nde bireysel müşterilerimizin kullandığı şirket hattı olmayan bütün hatlarla ilgilenilir. Şirket hattı dediğimiz şey Kurumsal İletişimi’nin sorumluluğundadır. Biz burada firmalara sadece şirket hattı sağlamıyoruz, aynı zamanda firmaların diğer iş çözümlerine de destek oluyoruz. Bir firma benzin masrafını azaltmak istiyorsa, Kurumsal İş Birimi’nden bir araç takip formu alır. Bu sayede araçlarının rotalarını ve güzergahlarını takip ederek benzin masrafını düşürüp verimliliğini arttırır. Bunun dışında Toplu Sms hizmetimiz var. Örneğin, bir esnaf çok büyük bir reklam yapmak istiyor ama yeteri kadar bütçesi yok. Bulunduğu lokasyondaki müşterisi olabilecek kitleye SMS gönderebiliyor. Bu sayede birçok kişiye ulaşma şansı elde ediyor.
Vodafone’da çalışmak güzel bir duygu. Sabahları ayaklarımız geri geri gitmeden işe rahat bir şekilde gidebiliyoruz. Ben Vodafone’da çalışmadan önce iş hayatını sıkıcı bir yer olarak hayal ederdim ama Vodafone’a gelince bu önyargım yıkıldı. İş ortamı çok güzel ve çok iyi arkadaşlıklar var. Tabii ki gün içerisinde çok stresli işler de yapıyoruz ama işin dışında çok güzel bir sosyal ortam var. Zemin katta arkadaşlarla birlikte çalışabiliyoruz ve özgür bir ortam var. Mesai saati baskısı yok. İstediğiniz zaman istediğiniz işi yapabiliyorsunuz. Sadece size bildirilen süre içerisinde yapmak zorundasınız. Nasıl yapacağınız tamamen size kalmış.
Vodafone olarak kendimize bir misyon belirledik. Bu misyon, müşterinin dijital yönetimine liderlik etmektir. Firmamız müşterilerin dijital dönüşümüne liderlik ediyorsa, biz de işletmelerin dijital dönüşümüne liderlik ediyoruz. Bir bakkalın Toplu SMS ürünüyle kendi müşterisine ulaşıp diğer süpermarketlerle rekabet etmesini sağlamak bence çok güzel bir iş çünkü yerli sermayeyi korumak zorundayız. Buradaki bir ihracatçı, yanındaki ihracatçıyla mücadele etmekle kalmayıp, Çin’deki bir ihracatçıyla da mücadele ediyor. Biz Vodafone olarak kendi kurumsal işletmelerimizi, diğer rakipleriyle olan rekabetine avantaj sağlamak istiyoruz.
Şu an bir insan evden çıkarken yanına cep telefonu, cüzdan ve anahtarını alıyor. Bundan 10 yıl sonra benim ümidim, sadece cep telefonunu almanın yeterli olmasıdır. Şu an biz altyapı olarak zaten bunlara sahibiz. Artık cep telefonunu kredi kartı olarak kullanıp ödeme yapabiliyoruz. Öyle teknolojiler var ki arabayı cep telefonu ile çalıştırabiliyorsunuz. Henüz müşteriler bu tür durumlara pek güvenmiyor ve pazara çok yerleşmedi. Bizim telekomünikasyon firması olarak yapmamız gereken, müşterileri bu çözümlere inandırmaktır.
Vodafone’da çalışma kültürünün bir sosyal kısmı bir de iş odaklı kısmı var. İş odaklı kısımda iş takibinin çok iyi olması gerekiyor çünkü bizde keskin iş çizgileri yok. Ben bugün 20 farklı projeyi bir arada yürütüyorsam bunun için iş takibimin çok iyi olması lazım. Herkes projeyi bir ucundan tutuyor ve beraber bir yere kadar götürüyor. Kimse kendi projesini tek başına götürmüyor. Herkes işbirliği içinde yardımlaşarak çalışıyor. Sizin de burada hangi işi ne zaman yapacağınızın takibini çok iyi bir şekilde yapmanız gerekiyor. Diğer taraftan sosyal bir ortam var ve sürekli insanlarla birlikte iş yapıyorsunuz. Bir kahve içerken 10 dakikada hallettiğiniz bir işi, 3 saatlik bir toplantıyla halledememe gibi durumlar oluyor. Bu yüzden insan ilişkileri en önemli etkenlerden biridir.
Görevim, kurumsal müşterilerin Vodafone’dan yararlandığı bütün hizmetlerin teknolojik geliştirmelerini ve bu geliştirmelerin satış anında müşterilerle buluşmasını sağlamaktır. Müşteriyle buluştuktan sonra müşterinin satış sonrası bir aktivasyonla müşteri hizmetleriyle yaşayacağı süreci de ele alıyoruz. Buradaki her ekipte bu işin bir kontağı var. Biz Kurumsal İş Birimi olarak bu işin sorumluluğunu üzerimize alıp koordinasyonunu sağlıyoruz.
Burada çok güzel bir çalışma ortamı var, sıkıcı bir ortam yok ama mesai bittikten sonra bizim düşünmemiz bitmiyor. Her an müşteriye daha ne iyi şeyler sunabiliriz şeklinde düşünüyoruz çünkü çok teknolojik bir dünyadayız. En büyük müşterimiz kendimiziz. Daha önce belirttiğim gibi, ben cüzdan yerine telefonumu kullanmak istiyorum ve bu benim mesai saatlerinde düşünebileceğim bir şey değil. Bunu akşam evde internette araştırma yaparken fark edip işe nasıl odaklayabileceğimi düşünmekle sorumluyum. Kurumsal müşteriler olarak belli bir müşteri bazımız var. Bu müşterilerin ihtiyaçlarını analiz etmek zorundayız. Bizde yapılan bütün ürünler ihtiyaçtan ortaya çıkar. Müşterinin bir ihtiyacı vardır veya müşterinin bilmediği bir ihtiyaç bile olabilir. Müşterinin bildiği ihtiyacı müşteriye sorarak öğreniriz. Müşterinin bilmediği ihtiyaçları kendimiz düşünerek ve yurt dışındaki örneklere bakarak buluruz. Müşteriye bu ihtiyacı çıkardıktan sonra bu ihtiyacın ürüne dönüştürülmesi sürecinde teknolojik ekiplerle çalışarak müşterilere bu ürünü nasıl geliştirebileceğimizi sunuyoruz. Bu ürünü ortaya çıkardıktan ve fiyatlandırma ekipleriyle beraber ürün fiyatı belirlendikten sonra ürünü pazarlama kısmına geçiyoruz. Müşterilere bu ürünü nasıl anlatacağımıza karar verdikten sonra da satış ekiplerine gidip bu ürünü müşteriye nasıl satacağımızı konuşarak işimizi tamamlıyoruz. Mevcut işlerimizi nasıl yöneteceğimiz kısmını hallettikten sonra geleceğe yönelik stratejik olarak yeni neler yapabileceğimiz üzerine çalışıyoruz.
Açıkça söylemek gerekirse benimle mezun olan ve şu an benden çok daha fazla para kazanan arkadaşlarım var. Beni para da motive edebilirdi ama beni motive eden şey yurtdışı bağlantısıdır. Haftada birkaç defa yurtdışıyla telekonferanslarla veya oradan gelenlerle toplantı yapma fırsatımız oluyor. Bir ayağımız sürekli yurtdışında ve bu da beni yurtdışına çıkmak isteyen bir genç profesyonel olarak heyecanlandırıyor. Dolayısıyla paradan ziyade yurtdışına gidebileceğim bir fırsatta çalışmayı tercih ediyorum.
Üniversite seçimi sırasında kafamı kurcalayan çok soru vardı. Şu an hala bu soruların doğru cevabını bulup bulmadığımdan emin değilim ama teknik bir üniversitede okuduğum için analitik düşünme sisteminin altyapısını öğrenerek analitik tarafımı kuvvetlendirebildim. Şu an yaptığımız her işte nasıl daha iyisini yapabileceğimizi düşünüyoruz. Endüstri Mühendisliği de zaten her zaman daha iyisini yapmayı hedefler. Biz her gün müşteri için neyi daha iyi yapabileceğimizi soruyorsak, Endüstri Mühendisliği de bunu tamamen karşılayan bir bölüm. Endüstri Mühendisliği'nde her zaman bir ihtiyaç vardır ve bu ihtiyaca uygun bir şey geliştirip verimliliğini arttırırsınız. Biz de şu an tam olarak bunu yapıyoruz.
Üst düzey yönetimden birisine bir sunum yaparken bir hata yaptığınızı fark etmek gerçekten kötü olabiliyor. O hatayı birisinin fark edip fark etmeyeceğini düşünmek de çok fazla stres yaratıyor. Bu hatayı fark ettikten sonra bir şekilde o hatayı yönetebilmeniz gerekiyor. En güzel günüme örnek verecek olursam; bir lansman yapılacağı zaman o lansmana yaklaşık 6 ay kadar çalışıyorsunuz. 6 ayda bir çocuk doğmuyor ama siz bir ürün çıkartıyorsunuz. Bu ürünün reklamı televizyonda gördüğünüzde en mutlu an o an olabiliyor.
Vodafone'da en sevdiğim şey, çok fazla sosyal bir ortamın olmasıdır. Zemin katta kahve eşliğinde arkadaşlarınızla ve yurtdışıyla olan bağlantılarla çalışabilmek çok keyifli oluyor. İngilizceyi aktif olarak kullanıyorsunuz ve yurtdışı toplantıları oluyor. Bunlara katılmak insanı iyi hissettiriyor.
Bizim yaklaşık 25 milyon abonemiz var ve bu abonelerin bütün analizlerini yapabildiğimiz analitik programı benim için olmazsa olmazlardandır. Bunun dışında çalışanlarımızın doğum günlerinde o hafta kullanabilecekleri 1 günlük izin geldi. Bunu uygulamayı da çok seviyoruz.
Üniversitede okurken derslerle aram iyi olmasına rağmen hep kendimi sektörleri araştırmaya adamıştım. Bu sebeple bir Üretim stajı yapmak istedim. Çünkü bir Endüstri Mühendisi olarak Üretim öğrenmek şarttır. Bu stajdan çok memnun kalmadım çünkü çok sıradan ve her gün ne iş yapılacağı belli bir sektör. Bu yüzden kendime Bir MT Programı'nı hedef koydum. Bu bir banka veya hizmet sektörü de olabilirdi. Bunları araştırırken Vodafone Discover Genç Yetenek Programı'nın ihtiyaçlarıma uygun bir program olduğunu düşünerek başvurdum.
Vodafone'da Discover olunca işteki insanlar, bu çocuk bizim çocuk gözüyle baktıkları için yardımcı oluyorlar. Sizinle beraber birçok kişi firmaya Discover olarak giriyor ve bu Discover'larla arkadaş oluyorsunuz. Sizin firmadaki ilk gününüzde 30 tane arkadaşınız oluyor. Bu belki 2 yıldır aynı firmada çalışan birinin erişemeyeceği bir rakam ve bu 30 arkadaşınızla özel hayatınızda ve işlerde her zaman çakışıyorsunuz. Bu insanlarla iş yapmanız gerektiğinde de arkadaşlık ilişkilerinizi kullanarak bütün işlerinizi güzellikle yapabiliyorsunuz.
Vodafone'un genel olarak çalışanlarına uyguladığı belirli dönemlerde eğitim programları var. Discover olarak da bizim bir ayrıcalığımız var. 1 yıllık bir Discover Gelişim Programı'na dahil oluyoruz. 1 yıl boyunca ayda 1 tane oturum olmak üzere eğitimlere gidiyoruz. Bu eğitimlerde birbirinden tatlı iki tane hocamız var. Onlar üniversitedeki profesörlerimiz gibi eksik olduğumuz yönleri görüp onlar üzerinde gelişmemizi sağlayarak ve ödevler vererek kendimizi geliştirmemize yardımcı oluyorlar.
Diğer Vodafone ülkelerinde de bizim gibi genç Discover'lar var. Bu Discover'ların kaynaşmasından Vodafone sorumludur. Yılda 1 defa bunun bir toplantısı oluyor. Geçtiğimiz Haziran ayında Londra'da VIDA'nın bir toplantısı vardı. Bütün ülkelerden genç yetenekler toplandı. Vodafone'un dünyaya ne katkılar sağlayabileceğini konuştuk. Her ülke; kendi ülkesinde neleri iyi yaptığını, neleri planladığını ve stratejilerini anlattı. Çok güzel fikir alışverişleri oldu. Ben Vodafone Kenya'nın yaptığı ??? uygulamasını öğrendim. Çok büyük teknolojik geliştirmeler olmadan müşterinin ihtiyaçlarını anlayarak çok güzel bir ürün geliştirmişler. Discover'ların mezun olduktan sonra katılabilecekleri bir Colombus programı var. Bu program Discover'ların mezun olduktan 3 yıl sonra başvurabilecekleri, 2 yıl kadar süreyle başka bir ülkede çalışma imkanı sunan bir programdır. VIDA da zaten bunun altyapısını oluşturuyor. Ben şu an Discover olarak 1 yılımı tamamladım. VIDA etkinliğiyle beraber yurtdışındaki insanları tanımaya başladım. Colombus Programı öncesinde de öğrenmeye devam ediyorum. Böylece başvurup yurtdışına gitmek istediğim zaman VIDA bana çok güzel bir altyapı sunmuş olacak çünkü her ülkenin eksilerini ve artılarını görebiliyorum. Etkinlik de eğlenceli olduğu için gayet güzel vakit geçiriyorum.
Öncelikle ne olmak istediklerine karar versinler. Hangi rotada ilerleyeceklerini belirlesinler. Bu noktaya körü körüne bağlı kalmasınlar çünkü iş hayatındaki dengeler çok değişken. Bugün bir insan Pazarlamacı olmak istiyorsa 5 sene sonra Satış'ta çalışmak isteyebilir. Kariyerlerinin ilk yıllarında kendilerini geliştirebilecekleri ve çok şey öğrenecekleri işlerde çalışmaya dikkat etsinler. Maddi gelişimdense kişisel gelişime daha öncelik versinler.

Benzer Kişiler

Business Intelligence Analyst
Vodafone Kurumsal Çözümler Direktörü
Chief Innovation Officer
Çalışan Etkinlikleri Müdürü
Network & IT Karar Destek Analiz Uzman Yardımcısı
Windows ve Cihazlar İş Grubu Yöneticisi
Yazılım Geliştirme Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı
Dijital Müşteriler Segmenti Pazarlama Müdürü
Business Intelligence Head of Section