Ahmet Yargı Özüer
Talep ve Müşteri İlişkileri Müdürü
2008 yılından beri Perfetti Van Melle şirketinde çalışıyor.
Kariyerinin başındayken herkes “2 sene sonra şirket değiştireceğim. Şirket değiştirmeden kariyer daha yavaş tırmanılıyor.” gibi bir düşünceyle başlıyor. Ben de biraz öyle başladım açıkçası. İlk işim bu olmamasına rağmen ilk ciddi işim bu diyebilirim. Girdikten sonra gördüm ki burada uzun süredir çalışanlar var. Perfetti sizi içine alan bir girdap gibi. Olumlu bir girdap tabi. Burada beni motive eden şey özgür hissetmem. Herkesin değer yargıları farklıdır ama insanların bir arada olması, hiyerarşik düzenin hissedilmemesi, üst ast ilişkisinin gayet normal ve paralel olması, işe t-shirtle gelebilmem, sakalıma kimsenin karışmaması benim için önemli kıstaslar. Dolayısıyla ben Perfietti’de ilk işe girdikten sonraki kariyer planları ve hedeflerimden çok farklı bir noktadayım. Şu an geleceğimi tamamen Perfetti’de görüyorum diyebilirim. Bu rahatlığı, bu konforu bırakmak istemiyorum.

Diğer Cevapları

Grup içinde şu an için en fazla sakızı üreten fabrikayız. %80 üretimimiz ihraç ediliyor. Senede 20.000 tonun üzerinde net sakız üretiyoruz. Bunun %30’u Almanya, Fransa, UK gibi Avrupa’nın büyük bir kısmına gidiyor, %20-25’lik bir kısmı Amerika’ya ihraç ediliyor. Geri kalan kısımlar da Yunanistan, Güney Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Aslında kağıt üzerinde 14 regionla görüşüyor olabilirim ama direkt olarak yükleme yaptığımız 58-60 tane ülke var. Dolayısıyla aslında ihracat ağırlıklı bir firmayız. Biz üretici bir firmayız, direkt olarak burada satış hedefleyen bir firma değiliz. Ancak diğer taraftan da iç pazarda pazar lideri olarak devam ediyoruz.
Bu aslında biraz yanlış anlaşılabiliyor. Çünkü bizim müşterilerimiz asıl müşteri tanımındaki müşteri değil. Biz ürünü kullanan kitleyle direkt muhatap olmuyoruz. Biz aslında ihracat yaptığımız Perfetti firmalarıyla muhatap oluyoruz. Bizim müşterilerimiz diğer Perfetti ofisleri ve fabrikaları. Mesela biz Türkiye olarak PVM Hollanda ile görüşüyoruz, PVM Amerika ile görüşüyoruz. Direkt müşteriyle muhatap olmak her zaman daha zor ve meşakkatli bir iştir. Biz kendi firmalarımızla görüştüğümüz için birbirimizin avantajı paralelinde karar almamız daha kolay ve yapıcı oluyor. Biz ofislerle görüşüp karar verdikten sonra onlar kendi distribütörleri veya gerçek müşterilerle bağlantı kuruyorlar, o iletişimi onlar sağlıyorlar. Aslında biraz kademeli bir müşteri ilişkisi var burada.
Tedarik Zinciri’nde olan bölümler; Satın Alma, İthalat, Planlama, Müşteri Hizmetleri ve Talep Bölümü, Yeni Ürünler Bölümü ve Depo bulunmakta. Yeni Ürünler Bölümü’nde process başlıyor. Müşterilerimizden bir ürün için bir formla ve bir sistem aracılığıyla bir talep geliyor. Bu daha sonra Perfetti’deki tüm departmanları dolaşıyor. Onay aldıktan sonra Tedarik Zinciri’ne tekrar geliyor. Burada gerekli malzemeler olsun, gerekli ihtiyaçlar tanımlanıyor, satın alınıyor, daha sonra planlanıyor ve tekrar customer service’den müşterilere lojistik olarak ulaştırılıyor. Bu arada geçen bütün kademelerle iletişimi biz sağlıyoruz. Tedarik Zinciri’nde planlamayla ilgili olan bir sorun da bize geliyor, satın almayla ilgili olan bir sorun da bize geliyor. Çünkü müşterinin kontağı customer service olduğu için bilgi bize geliyor, biz oradan bilgiyi dağıtıyoruz, tekrar cevapları toplayıp müşteriye geri dönüyoruz şeklinde ilerliyor.
Her gün aynı şekilde geçmiyor. Ben size bir haftayı özetlersem: Bir kere maillerle her gün müşteriden talepler geliyor. Sonuçta hızlı ürünlerin tüketildiği bir pazardayız. Böyle bir pazarda müşteri talepleri devamlı değişiyor. Buna bağlı olarak bizim devamlı olarak sistemimizdeki, buradaki departmanlardaki değişiklikleri takip etmemiz gerekiyor. Dolayısıyla sadece ürünüm geldi, ürünüm gitti değil. Bu, mail olarak müşteriden gelen en ufak bir talebi yerine getirmeye çalışmamız anlamına geliyor. Günümüz ilk başta bu gelen talepleri önem sırasına göre sıralamak olur. Aynı zamanda departmanımızda lojistik kısmı da bulunduruyoruz. Yani müşteri hizmetleri ve bu ürünlerin müşteriye yüklenmesi bütün bu yükleme organizasyonunu yapıyoruz. Dolayısıyla günlük stokların alınması da günlük işlerimiz arasında. Haftalık olarak müşteriye üretim planları atıyoruz. Müşterilerle görüşmeler yapıyoruz. Haftalık konferans call’lar yapıyoruz. Onlarla son sorunları ve yenilikleri tartışıyoruz. Müşteri ziyaretlerimiz oluyor. Müşterilerimiz geliyor, onları aylık olarak veya belli periyodlarla fabrikamızı gezdiriyoruz. Haftamız genelde böyle geçiyor.
2008’den beri Perfetti’de çalışıyorum. Tedarik Zinciri’nde Müşteri İlişkileri uzmanı olarak başladım. Bundan 3 yıl sonra Müşteri İlişkileri Şefi olarak devam ettim. Şimdi de Talep ve Müşteri İlişkileri Müdürü olarak Tedarik Zinciri’nde görev yapıyorum. Ben dahil 5 kişilik bir ekibiz. 2 tane kıdemli uzmanımız, 2 tane asistanımız var. %80 üretimimizin ihracat olduğu bir firmada biz yurt dışındaki müşterilere buradaki operasyonu kolaylaştırıcı ve uyumlu hale getirici hizmet vermeye çalışıyoruz. Bu talep yönetimi son olarak eklendi ve onların gelen taleplerini bir şekilde yönetme, diğer fabrikalarda olan ihtiyaçları burada en uygun şekilde üretmeyi hedefliyoruz.
İhracat birinciliği dendiği zaman aslında bunun ihracat departmanına mal edilmesi çok normal. Ama aslında bu bir bütün. Markalarımız bu kadar güçlü olmasa, diğer grupların ve ekiplerin başarısı olmasa bu ihracat birinciliğini elde etmek kolay olmazdı. Markalarımız çok güçlü, buna bağlıyorum. Operasyonel anlamda iyiyiz, gelişime açığız. Ekiplerimiz gün geçtikçe gelişiyor. Kendimize güveniyoruz ve başarı da bununla beraber geliyor zaten.
Tedarik Zinciri birçok birimin birleşmesinden oluşan bir bölüm olduğu için Tedarik Zinciri’nin barındırdığı diğer departmanlar hakkında bilgi sahibi olmak lazım. Bu departmanlar içinde nerede çalışmak istediğinizi seçmeniz lazım. Hangi yönde çalışmak istiyorsanız o yönde kendinizi geliştirip, diğer bölümler hakkında da boş olmamanız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü işin sonu kariyerde her zaman ilerlemekse, gün geldiğinde siz diğer departmanlardan da sorumlu olabilecek temel bilgiyi edinmek zorundasınız ki. Bitmeyen ilerleme ve gelişimde yolun sonuna kadar gidebilesiniz.
Öncelikle çok değişken olması iyi bir şey. Sonuçta bir kalp cihazı da satabilirsiniz ama onun değişim hızıyla FMCG’nin değişim hızı aynı değil. Çok hızlı değişiyor. Çok hızlı değişmesi sebebiyle o ürünlerin yaratıldığı ortamlar o değişime ayak uydurmak zorunda. Siz devamlı bir yenilik peşindesiniz. Yeni bir şey yapmak için yeni bir teknoloji kullanmak istersiniz. Yeni bir şey üretmek istersiniz. Bu dolayısıyla sizi biraz canlı tutan bir şey. FMCG’de çalışırken bu değişiklik ve bunun sonunda insanı canlı tutması benim hoşuma giden yönlerden biri.
Benim zor olarak gördüğüm şey, her şeyin optimum olması gerekmesi. Her şey ne eksik, ne fazla olmalı. Her şeyin eksik olması bir maliyet, her şeyin fazla olması bir maliyet. Tedarik Zinciri operasyonel bir departman. Operasyonel departmanların da en az maliyetle, en kısa zamanda, en tatmin edici şekilde ilerlemesi gerekir. Bu optimizasyon, hep mükemmeli aramak Tedarik Zinciri’nde insanı yorabilir. Ama gelişime açık olduğun sürece bunu kovalamak bir süre sonra keyif de verebilir. İlk başta zorlanacağınız nokta bu diyebilirim.
Ben Tedarik Zinciri’ni biraz departmanların okulu olarak görüyorum. Çünkü tekil olarak departmanlara gittiğinizde satış olsun, pazarlama olsun, insan kaynakları vesaire genelde uzmanlıklar bu yönde gelişiyor. Ama Tedarik Zinciri, içerisinde birçok birim barındıran bir bölüm aslında. Siz burada çalışırken Müşteri Hizmetleri’nde çalışabilirsiniz ama Satın Alma, Planlama, İthalat ile yakın ilişki içindesiniz. Dolayısıyla her şeye biraz bulaşıyorsunuz. Herkesle bir iletişiminiz oluyor. Dolayısıyla ben Tedarik Zinciri’ni biraz işin okulu, mutfağı olarak görüyorum ve burada çalışmanın da böyle bir avantajı oluyor. Burada çalışırken tabi ki analitik düşünmek, proaktif olmak şart. Hızlı olmak her zaman iyi bir şeydir. İletişim kurabiliyor olmak şart. Birçok departmanla iletişim halindesiniz ve bu iletişim biraz katalizör gibi. Ne kadar iyi iletişirseniz, işleriniz o kadar hızlı ilerler.
Öncelikle ben Müşteri Hizmetleri’ni geliştirmek isterim. Perfetti Van Melle Tedarik Zinciri’nde benim sorumlu olduğum kısım üretimin %80’nini yaptığımız ihracat ofislerimiz. Bizim müşteri tanımımız dünya üzerindeki diğer Perfetti ofislerimiz ve fabrikalarımız. Dolayısıyla benim günlük sorumluluğum ve genel sorumluluğum bizim beraber çalıştığımız ve %80 üretimimizi ihraç ettiğimiz Perfetti ofislerinin ve o ülkelerin yerine getirmek ve memnun etmek.

Benzer Kişiler

Laundry Regional Category Vice President
Global Account Director, Unilever Food Solutions
Customer Development Vice President
Human Resources Director
Finance Business Partner
Supply Chain Vice President
Assistant Brand Manager
Home and Personal Care Vice President